Un creion, un caiet, o carte - cap 3

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Laura cred ca esti minuntata pt implicarea ta in viata acelor familii, ti am mai spus dar ma repet

Eu ce sa va spun, Oana e f incantata de laptop, nici acum nu s a linistit ca are si ea acum asa ceva, ea de fel e mai emotiva.....toata ziua verisorii mai mici de 8 si 10 ani dupa scoala isi fac drum pe la ea pe acasa in speranta ca ii lasa si pe ei la jocuri......la scoala au calculatoare din fonduri Europene dar se tin sub cheie pt ca nu are cine sa le predea informatica,nu vine nici un profesor acolo pt ca satul este la cativa km de comuna asfaltata, e drum pietruit si nu exista trasport intre com si sat decat la ,,ocazie,,.........cand am fost copiii m au rugat si mi au spus ca mi dau banii de la pusculita si ce mai strang de acum in colo sa le iau si lor calc ca la scoala doar anumiti copii ai anumitor pers din sat sunt lasati sa stea la calc pt ca se stie ca au acasa si stiu sa umble........mi s a rupt sufletul in doua atunci de tristetea lor.....
Cert este ca tot vb cu Marcia03 despre ei, despre sit de acolo etc., are si ea rude la 3 sate de unde sta Oana, ....si ce credeti?..........nu mi venea sa cred cand mi a scris ca le cumpara ea si celor mici laptop de acolo si cand ajunge in luna mai in Bucuresti il aduce..........va dati seama ce bucurie o sa fie pe ei, nici nu le spun pana atunci pt ca o sa stea numai cu gandul acolo........deci Marcia eu nu am cuvinte sa ti multumesc pt aceasta bucurie pe care o sa le o faci acestor copii.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Urez si eu sarbatori fericite celor care zilele astea au sarbatorile Pascale !

Laura_s, Luca ne da tuturor o lectie, de multe ori alergam si noi dupa lucruri materiale lasand la o parte ceea ce de fapt e mult mai important pentru noi : sufletul !
Bravo Luca, esti un copil minunat si de cand faci parte din familia DC toti se gandesc cu mult drag la tine !
Gabita, e minunat ce povestesti tu !
Inbox, nu cumva ai vreo alergie de primavara ? Multa sanatate !

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Gabitu, nu ai pt ce multumi....atata timp cat pot, voi ajuta...de-abia astept sa-mi spui dupa ce le vei da laptop-ul micutilor cum au reactionat...imi si imaginez bucuria de pe fetele lor...

multumesc de urari, la noi se sarbatoreste Pastele duminica...asa ca eu vor sarbatori de 2 ori

cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Azi am avut intalniri cu multe inimoase...

cu Saddie care mi-a dat cutiile de bombonele. Are o printesa ft ft dragutza (era cu o suzi in guritza ...cred ca-i e prietena tare buna :)
Medeea este un nume superb.

Toate s-au legat excelent, m-am vazut cu Gabby si cu AncaDragoman
rechizite, hainute, carticele si bombonele au ajuns la ele si fiecare urmeaza sa le distribuie familiilor aferente(Aka va primi sacosele de la Anca).

De asemenea, din ce mi-a virat Papanash le-am dat si cate 200lei cash / familie pentru alimente si ce mai stiu ele ca le-ar mai trebui copiilor.
Cu Andreea_As sper sa ma vad luni.

Laura suntem cu gandul la voi maine.


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!

Am fost astazi la cumparaturi si am luat pt baietii Laurei blugi, plovarase, bluzite, incaltari, chilotei, maiouri, ceva dulciuri si cate-o jucarioara. Din pacate nu am reusit sa ajung astazi la posta caci am avut un program mai incarcat. Stiti cumva daca lucreaza maine posta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


teoretic da, sau majoritatea oficiilor postale au program pana la 14 sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Intrucat am dat gata operatiunea santierul.. din casa (traiasca omul meu... care a fost 'zugrav de ocazie' pentru o zi)

Astazi vom merge la copiii din Damnbovita, daca va mai fi ceva de transmis lor o voi putea face saptamana viitoare prin mama care o sa aiba un drum intr-acolo.
Asa ca ar mai putea trece si ea intr-una din zilele sapt viitoare pe la copii.

Am hotarat sa mergem de azi, caci sunt multe bagaje si sapt viitoare Mihai (sotul meu) nu are liber. Mai e si comp de instalat.

Giulia - bine ca mi-am amintit!! - are vreo parola comp?
o sa-ti dau pe PM nr meu de mobil, daca are sa mi-o poti transmite sms.

Fetelor pup!

Ganduri bune si catre Laura!







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am incarcat masina... si nu a incaput tot ce am de dus
(si nu avem o masina chiar mica, a mea cea cu care ma misc prin oras e o piciutanie, cea cu care mergem afara din Bucuresti e una de familie breack)

asa incat mai ramane o cutie de hainutze si una cu jucarii (de la fetele din Germania) sa le duca mama saptamana viitoare

am zis ca e prioritar sa le duc mancarea, rechizitele, dulciurile, comp si hainutele care au incaput
e si un ruccsacel capsunica cu surprize tot din Germania care va ajunge la o domnisorica

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

O zi frumoasa cu soare, senin prevestitoare de mare sarbatoare a Floriilor.
Asa a fost astazi cand am reusit sa ajungem la 'familiile noastre' din Tatarani si Caprioru, cele doua sate din Dambovita.

I-am sunat de dimineata sa ii intreb daca's acasa. Desigur ca erau.Cu treaba prin curte si curatenia de Pasti.

Sunt cam 100km pana acolo, cand am ajuns, in apropierea portilor (m-am amuzat chiar caci acelasi lucru s-a intamplat la ambele familii) cei mai mici dintre ei (Andrei si Cristina + Estera si Enisei) ne asteptau in poarta, dand tarcoale prin fatza...urmarind fiecare masina care trecea.
Imediat cum am oprit au fugit in curte strigand...."au venit, au venit!".
Clar erau nerabdatori ...
iar eu si mai nerabdatoare, va dati seama!

Dragutzi si iscoditori pe de o parte, timizi pe de alta, cu zambetul pe buze insa .... si cu privirile senine.
Am scos bagajele pregatite cu etichete si le-am explicat ce au in fiecare. Au probat cateva hainutze. Maria a fost ft incantata de o geaca rosie (cred ca este de la fetele din Germania) si de culegeri....nici nu a vazut-o bine, cred ca dupa culoare a recunoscut-o pe cea de care avea nevoie... a exclamat:"mami, mami uite asta e culegerea de care aveam nevoie!!!"
iar Ioana tare mandra de ghiozdanelul capsunica, in care deja incepuse sa-si aranjeze cateva carticele, culori etc
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/7053942847

In timpul asta Mihai a despachetat computerul si l-a instalat rapid.
Desigur calculatorul a fost piesa de rezistenta, se invarteau ca titirezii in jurul lui. Ba chiar i-au ales un loc de cinste (zic eu), in camera lor cea buna.
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6907853572

La un moment dat am incercat sa destind atmosfera si le-am propus ca acum, daca tot avem o multime de rechizite, sa scriem si sa desenam ceva, cu tema Sarbatorilor ce se apropie.
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6907855018
Aici e ceva special pentru voi:
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/6907856486

Baietelul cel mic, Andrei, desi nu are inca 3 ani, e zdravanel si mucalit foc. M-am amuzat cand mi-au spus cei mai mari..ca e grasutz piticul...chiar daca a tinut post. Am fost impresionata sa aflu ca ei au tinut tot postul. De la mic la mare.

Cristina, fetitza de 8 ani cu probleme de sanatate (v-am spus eu ca are si probleme neurologice si e inca la gradi) nu-si dezlipea ochisorii de la mine, la un moment dat mi-am dat seama ca era fascinata de ochelarii mei de soare. I-am promis ca ii voi lua si ei o pereche si data viitoare ii voi duce.

La cealalta familie am avut mai putin timp de stat. Pentru ei surpriza cea mare a fost un tort diplomat foarte apetisant si atragator (cu floricele multicolore).
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/7053950451

aici sunt mai multe imagini:
http://www.flickr.com/photos/23251288@N07/sets/72157629761508385/


M-au rugat sa va transmit tuturor Sarbatori Binecuvantate si sa va dea Dumnezeu sanatate (am citat adlitteram) pentru bucuria ce le-ati facut-o.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

Lumina Sfanta pentru copii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Foarte frumos si emotionant ce copii frumosi si bucurosi de cadourile primite. Felicitari Alinuk si tuturor celor care au facut asa o bucurie acestor copii.

mami de maimutzica mica www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream


Daca va place un vot va rugam nnd1si nnd2. Multumim

Mergi la inceput