Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mihaela, eu zic sa il intrebi pe Marc unde vrea sa se serbeze

La Anca, anul trecut toate prietenele ei s-au serbat acasa, anul asta vad ca moda s-a schimbat si au decis sa se serbeze in diverse locuri.

Nu cunosc locurile amintite de tine.
Eu ti-as sugera Musée pour Enfants din Laval:
http://www.museepourenfants.com/

Trebuie sa duci mancarea ta si ca sa o citez pe Anca, au si o grota, si supermarket.
A, si pungulitele cu surprize da, sunt obligatorii, fa-ti un buget ptr fiecare punguta si apoi incerci sa te incadrezi.

O zi buna,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Si in Fr. pungulitzele sunt obligatorii, dar de obicei sunt bomboane, de mai multe feluri si un balon sau ceva, o porcarioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Mikiion, multam pt link! Cam asta cautam, ceva pt a folosi cativa ani, la pret ok, la calitate ok.
Speram sa prindem preturi prietenoase pe cand vom sosi.

Mai indraznesc cu ceva la fetele de acolo: careva dintre voi are idee de un medic oftalmolog pediatru? Ade poarta de vreo 2 luni ochelari si doctora ne-a spus ca acolo trebuie sa continuam cu ochelarii si ca ideal ar fi consultul la 3-4 luni; banuiesc eu ca medicul la care o vom inscrie ne poate indruma. Vroiam insa o parere de aici, dc cineva are idee, a avut nevoie. Sarut-mana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Fetelor am si eu o intrebare la voi? Stiti in Toronto magazine gen "plafar" cu produse naturiste si ceaiuri din tot felul de plante?
Va intreb pentru c anu as vrea s acar dupa mine un bagaj de ceaiuri si alte uleiuri pe care le folosesc aici.
Astept un raspuns de la voi ca sa stiu ce e nevoie sa cumpar. Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Sunt si aici magazine cu produse naturiste, gen Plafar, dar cred ca sunt mai scumpe decat in Romania(eu am dat pe niste suplimente 13$ reduse de la 18$).Ceaiuri de plante medicinale aduse din Romania se gasesc si la magazinul romanesc, dar la fel, sunt mai scumpe, in jur de 2-3$ sau cat or mai costa acum.
Eu mi-am adus din Romania propolis, polen si alte ceaiuri, chiar daca polenul de-abia ce se scumpise si acolo (am dat 10 lei pe o punguta, nu mai retin cate grame avea, dar oricum stiu ca a costat mai ieftin decat aici).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna tuturor.
Apelez la voi poate reusiti sa ma ajutati intr-o problema.
O prietena a depus DCS-ul si a primit cerere de acte suplimentare printre care testele de limbi straine franceza si engleza. Pentru franceza este specificat clar in scrisoare tefaq dar pentru engleza scrie asa :'Attestation de niveau en anglais en compréhension et expression a l’oral (listening and speaking) délivrée par une institution reconnue (par exemple un centre de langues étrangères d’ une université)' .
Nu stie ce test sa dea si unde. Nu cer in mod expres ielts sau toefl asa ca ar da ceva mai usor mai ales ca nu-i trebuie un scor mare si ii trebui doar oral.
Voi ce parere aveti?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Crissandrada, uite ce stiu eu: incepand cu 01 decembrie 2011, sunt obligatorii testele de limba pt ambii aplicanti - AP test Tefaq si Ielts pt engleza, iar AS test Tefaq obligatoriu. AP= aplicant principal, AS=aplicant secundar.
Deci, daca a depus dosarul cu DCS dupa acea data, fara teste, asta ar fi explicatia pt care le-au cerut, s-au schimbat "regulile jocului"; mai sunt si cazuri in care DCS a fost depus inainte de acea data si totusi sunt solicitate acele teste.
Dar dc i s-a cerut test de engleza, eu as da Ielts.

Sau stiu persoane care au obtinut atestat de cunostinte de limba engleza de la Universitatea Bucuresti. Dc e din Bucuresti sa mearga la Universitatea de Limbi Straine; sau la Universitatea de stat din orasul din care este, la sectia de limbi straine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Cellia multumesc de raspuns. Dosarul e depus in noiembrie 2010. Stie de noile reglementari. Lor le-au ceut acte suplimentare in martie 2012 si crede ca nu ii mai cheama la interviu dupa natura actelor care le-au cerut : certificat de autenticitate de la facultate precum ca diplomele lor sunt reale si valabile, teste de limba franceza si engleza, adeverinta de la locurile de munca, certificat de autonomie financiara in 2 exemplare.

Cred ca tot un atestat din ala de la o universitate ii trebuie. Daca vroiau ielts cred ca ii cereau asta in mod expres asa cum au facut la franceza unde i-au cerut tefaq-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

tocmai mi-am depus aplicatia pentru rezidenta permanenta in canada!!!!
:)
sper ca la anu' pe vremea asta sa fie gata :D
a venit timpul pentru o mutare "mai permamnenta", iar toronto chiar imi place. sper doar sa reusesc sa-mi si gasesc de lucru aici.. daca nu .... poate intr-un oras mai mic.
planuri si iar planuri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Testul de engleza, doar pt. Aplicantul principal. In functie de nevoia de puncte, prezinta sau nu un test de engleza oficial. Pt. un punct sau doua, atestatia de la universitate poate merge, nu pt. mai mult. Poate sa-si asume riscul sa nu trimita nici un test de engleza si are 0 puncte la engleza, daca e sigura ca are deja punctele necesare.
Atentie cu testele de fr, dureaza 3 saptamani obtinerea raspunsurilor la teste.

Mergi la inceput