Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Ziua buna!

Ma scuzati ca dau gramada asa, dar mi-a atras atentia Zmotocel cu o informatie. Te rog, spune-mi si mie numele firmei de mobila, svp! Citeam nitel mai in urma aici si parca spuneai ca stai in partea federala? Am priceput bine sau ba? Dc da, firma aia o avea filiale si pe partea franceza???
Noi, eu, sot si printesa de 3 ani, am trecut de analize cu bine, maine se face o luna de la analize; asteptam de-acuma invitatia la vize. Care speram, toti 3 , sa vina mai repede!
Asa ca incepem sa ne interesam mai mult de plecare; si vom avea, binenteles, nevoie de mobila acolo.

Si noi tot cu OIM speram sa prindem locuri sa plecam; si, la fel ca elena (sa traiesti, imi esti tiza! ) am zis ca punem cat de multe bagaje cu noi; norocul nostru este ca 3 geamantane imense le avem deja , din alta relocare, plus una bucata geanta de-aia mare pe roti; dc mai avem nevoie (si sigur vom avea), cumparam ce e mai ieftin pe piata si le infoliem, pt siguranta.

Iertare ca am venit nepoftita p-aici!

Dc am cu ce ajuta de aici, intrebati; desi, mai degraba eu am de invatat de la voi, toate.

Pregatiri usoare celor ce sunt acum in focuri!
Si ziua buna celor ce sunt deja acolo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

din pacate cei de la care am luat eu mobila sunt doar in toronto, e o mica afacere de familie.
dar pariez ca o sa gasesti ceva asemanator oriunde.
noi am mers pur si simplu si am intrat in fiecare magazinas in care ne-a placut mobila si am intrebat. toti au un pret afisat, dar iti spun ca e negociabil. in afara de ce in magazin au cataloage in care te uiti, iti alegi ce vrei si ei o comanda pt tine. mobila de pal pt un dormitor a durat 2 zile sa vina acasa, cea de lemn masiv pt celalalt dormitor 4 zile (pana s-a uscat lacul).
iar ca sa gasim magazinul ne-a luat o zi jumate (ca am fost cam pretentiosi si aveam timp de pierdut), dar gaseam si mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Ok, Zmotocel, merci de raspuns si de ponturi!
Intrebam in ideea ca noi nu vom lua din Ikea, nu prea ne plac produsele lor, nici preturile .

Elena, ca idee, noi ne gandim sa punem hainele in saci din aia vidati, ocupa mult mai putin spatiu in bagaje; sunt la supermarketuri saci; pui haina in sac si il videzi cu aspiratorul; cineva ma intreba dc nu ar merge operatiunea si cu saci simpli (aia speciali sunt cam scumpi), de-aia de-i cumperi pt gunoi, dar nu am idee dc ar merge. Poate va foloseste la ceva ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Si noi avem saci de vidat pe care ii vom folosi si vreau sa fac si proba cu saci obisnuiti...mai ales pentru plusurile preferate ale copilului.
Cand vom ajunge la fata locului si vom avea de cumparat mobila, am sa te contactez zmotocel.:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Uitati-va si aici, dar nu e mobila de calitate, e mobila pt un apartament insa, deci cativa ani de folosire( e fostul ML care a dat faliment):
http://liquidaxion.com/fr/index.html
Elena , in general , CDN e un loc de trecere in viata unui imigrant. Nu multa lumea ramane acolo f. multi ani. E un cartier de imigranti recenti si in zona universitatii , de studenti. Dar nu trebuie generalizat, pt ca CdN e mare si zona spre Outremont e chiar placuta.



Eu ma chinui sa pregatesc ziua lui Marc. Oscilez intre un centru de amuzament unde e totul inclus chiar nu pot aduce nimic de acasa (http://www.cachealeau.com/ sau http://www.funomax.ca), un centru sportiv cu acces la piscina cum e Parcul Olimpic sau CEGEP-uri si adus un tort . Sau varianta mai ieftina dar cu bataie de cap din lipsa de spatiu, invitati 2-3 copii de la scoala acasa la noi + tort si alte cele+ curatenie dupa.
Ce parere aveti....??? Nu uitati , nu am curte.
Ma duc sa imi interoghez colegii daca e obligatoru un sac de surprize la sfarsit?

by


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Unde o sa stati in Toronto? Ati inchiriat deja un apartament? Daca aveti copii (mai mari de 4 ani) poate ar trebui mai intai sa va alegeti zona unde veti locui si in functie de calitatea scolilor.
Parerea mea (si eu am trecut printr-o relocare nu demult) e sa nu va grabiti sa cumparati mobila. Cu cat aveti mai multe "troace" de mutat de colo colo, cu atat o sa va creasca cheltuielile de mutat - cateva genti si cutii se indeasa mai usor in masina unor prieteni, pe cand pt o canapea si alte lemne o sa aveti nevoie de camion inchiriat. Temporar - o saptamana doua, pana va lamuriti cu ce exista pe piata, care sunt costurile pt traiul zilnic si cat o sa va ajunga "plapuma" pana la primele salarii, cred ca se poate dormi si pe saltele gonflabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Ai dreptate foxy_lady, nu cred ca o sa ne grabim foarte tare sa ne cumparam mobila, dar e bine de avut in vedere pentru atunci cand voi vrea/putea sa cumpar. Al nostru copilut are 2 ani si 3 luni, deocamdata nu se pune problema scolii. Vom vedea pe parcurs ce si cum va fi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

daca intentionati sa stati in Toronto ar trebui sa va "intindeti antenele" sa gasiti un day care pentru copil. Gasitul day care-ului e destul de complicat, pentru ca nu prea sunt locuri disponibile, asa ca sfarsesti prin a-ti pune copilul pe o lista de asteptare (iti iau in medie 25$ sa te includa pe lista) si nu sti daca-i va veni vreo data randul. Mai sunt si variante de home care in care e cate o cucoana care are in grija max 5 copii - daca ai incredere in ea, i-ai verificat referintele, nu e o solutie de lepadat.
Tot din experientele mele trecute vroiam sa va mai atrag atentia asupra unui lucru: in general apartamentele din blocurile de chirie sunt spatioase, au camerele uneori ceva mai largi decat ce o sa intalniti la case. Deci daca va pica cu tronc anumite mobile/ canapele aveti in vedere si diferentele de spatiu dintre apartament si casa. Va spun asta pt ca in general, dupa 2-3 ani oamenii incep sa se gandeasca sa nu mai stea la chirie si sa-si cumpere casa. In cazul meu ajunsesem in situatia hilara sa caut casa care sa-mi acomodeze canapeaua uriasa de care nu m-as fi despartit in ruptul capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela05 spune:

Iti iau 25$doar ca sa te puna pe lista de asteptare??wow
Am vorbit cu prietenii nostri si se intereseaza si pentru un day care, dar si varinata cealalalta am s ao iau in considerare, cel putin pentru inceput.
Mersi mult pentru sfaturi. Cand am sa ajung acolo, poate te mai abordez in caz ca am nelamuriri si sau am nevoie de alte sfaturi, sunt convinsa ca as avea multe de invatat de la tine.
Oricum pentru inceput principala preocupare va fi sa ne gasim de munca, apoi mai vedem noi cum jonglam celelalte aspecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Uitati-va si aici, dar nu e mobila de calitate, e mobila pt un apartament insa, deci cativa ani de folosire( e fostul ML care a dat faliment):
http://liquidaxion.com/fr/index.html
Elena , in general , CDN e un loc de trecere in viata unui imigrant. Nu multa lumea ramane acolo f. multi ani. E un cartier de imigranti recenti si in zona universitatii , de studenti. Dar nu trebuie generalizat, pt ca CdN e mare si zona spre Outremont e chiar placuta.



Eu ma chinui sa pregatesc ziua lui Marc. Oscilez intre un centru de amuzament unde e totul inclus chiar nu pot aduce nimic de acasa (http://www.cachealeau.com/ sau http://www.funomax.ca), un centru sportiv cu acces la piscina cum e Parcul Olimpic sau CEGEP-uri si adus un tort . Sau varianta mai ieftina dar cu bataie de cap din lipsa de spatiu, invitati 2-3 copii de la scoala acasa la noi + tort si alte cele+ curatenie dupa.
Ce parere aveti....??? Nu uitati , nu am curte.
Ma duc sa imi interoghez colegii daca e obligatoru un sac de surprize la sfarsit?

by






Mihaela, la cache a l'eau am fost si eu cu copii de multe ori cind erau mici. Si le-a placut de fiecare data, nici nu stiai cum trece timpul. Dar pe vremea mea iti puneau la dispozitie o sala, cumparai mincare de la ei dar tortul il puteai aduce de acasa. Pugutele cu cadouri sunt cam obligatorii in mediul quebecos. Dra gasesti atitea mici atentii atragatoare si ieftine la Dolarama.

Distractie placuta lui Marc.



Mergi la inceput