Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:




Crissandrada, nu ai pt ce!
Da, dupa cum pare, o diploma de-aia de la Universitate ar merge.

Mare atentie insa! Sa nu se culce pe-o ureche INCA referitor la interviu, cum ca scapa de el! Mai bine sa nu ia in calcul varianta asta; noi, eu si sotul meu, suntem un exemplu in sensul asta: ne-au cerut acte suplimentare si ne-am relaxat, am mers la aproape sigur ca scapam de interviu; ei, ash! No way! Ne-am trezit cu invitatie last minute, pe e-mail, cu o luna si putin inainte. Si am fost programati taman in prima zi de sesiune; si am fost foarte bine frecati, timp de o ora si 40 minute asa; am zis ca intregi si normali la cap nu iesim de acolo......

Prietena ta e prin "zona" cu noi legat de trimiterea DCS; noi am fost in octombrie 2010.

Bafta!








Citat:
citat din mesajul lui crissandrada

Cellia multumesc de raspuns. Dosarul e depus in noiembrie 2010. Stie de noile reglementari. Lor le-au ceut acte suplimentare in martie 2012 si crede ca nu ii mai cheama la interviu dupa natura actelor care le-au cerut : certificat de autenticitate de la facultate precum ca diplomele lor sunt reale si valabile, teste de limba franceza si engleza, adeverinta de la locurile de munca, certificat de autonomie financiara in 2 exemplare.

Cred ca tot un atestat din ala de la o universitate ii trebuie. Daca vroiau ielts cred ca ii cereau asta in mod expres asa cum au facut la franceza unde i-au cerut tefaq-ul.


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada

"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

"www.teotravel.ro/images/oferte/TEO%20TRAVEL%20FESTIVAL.pdf" target="_blank">Teo Travel si World Line Cargo va invita LA JOACA!!!!!

Haideti sa
sarbatorim impreuna Ziua Copilului
la Cap Saint Jacques,
pe 2 Iunie incepind cu ora 10!
Avem jocuri pentru copii dar si pentru parinti,
concursuri, voie buna si multe surprize!

NOTA: Cu ocazia Zilei Copilului vom avea si actiuni de stringere de fonduri pentru
copiii orfani de la Valea Plopului -
Sa daruim o zi
luminoasa si celor mai putin fericiti! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Elena.elena, ti-am trimis un mesaj privat acum cateva zile.
Da-mi un semn daca l-ai primit. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nu am avut timp sa va raspund. Marc a vrut chache- à-l'eau. Asa ca mergem acolo. Dana acum nu mai accepta nimic din afara( alergiile).
CGE La Muzeul copiilor din Laval e mult prea departe pt. noi. Nu pot sa le cer parintilor sa faca 15 km pana acolo. Dar mi-ar place sa il duc acolo in vizita.....

Voi duceti cadou la sfarsitul anului scolar la invatatoare( de care sunt f. f. multumita) si cam care e bugetul normal ?

Eu intreb si eu, cine vrea o intalnire in centru la ora pranzului in timpul saptamanii? Acum ca e frumos afara.... Eu am orarul flexibil.... Stiu ca nu prea multa lume lucreza sau studiaza in centre-ville, dar poate gasesc clienti

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

- Noi am aflat si va invitam si pe voi!

"Sambata 2 iunie 2012 intre orele 16:00 si 18:00 Asociatia Culturala Romana (A.C.R.) invita pe toti romanii in cautarea adevarului istoric si a culturii neamului la un eveniment deosebit - lansarea cartii scrisa de Marius Finca: „Cine sunt stramosii nostri...dacii ...getii ...romanii ...valahii...?”

- In plus, stiati ca in Montreal sunt disponibile pentru imprumut mii de carti in limba romana?


Distribuie si prietenilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

prognoza meteo nu este favorabila pentru 2 iunie asa ca s-a reprogramat petrecerea celor mici pentru 9 iunie



"www.teotravel.ro/images/oferte/TEO%20TRAVEL%20FESTIVAL.pdf" target="_blank">Teo Travel si World Line Cargo va invita LA JOACA!!!!!

Haideti sa
sarbatorim impreuna Ziua Copilului
la Cap Saint Jacques,
pe 9 Iunie incepind cu ora 10!
Avem jocuri pentru copii dar si pentru parinti,
concursuri, voie buna si multe surprize!

NOTA: Cu ocazia Zilei Copilului vom avea si actiuni de stringere de fonduri pentru
copiii orfani de la Valea Plopului -
Sa daruim o zi
luminoasa si celor mai putin fericiti! "

Ioana & Arturicii'SBiblioteca Romaneasca din Canada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Intreb si eu, poate stie cineva. Am o saptamana de vacanta la sf. lui iunie si am inchiriat un chalet la lac st. jean.
E prima data cand mergem in zona, am inteles ca e o zona frumoasa, e si un zoo, de acolo se paote ajumge si la tadusac, la balene, e o regiune cu mai multe parcuri declarate parcuri nationale.
Acuma nu stiu daca sunt balene in aceasta perioada, daca sunt muste negre prin zona si cum e vremea, daca se poate intra in apa. Chalet-ul e chiar la marginea apei, cu o plaja privata mica-mica si nisip, deci eu ma vad in apa. Stiu ca depinde si de vreme, dar sper sa avem vreme frumoasa.
Mihaela, vin eu sa mancam impreuna, dar eu am pauza la 11:30, mai vrea cineva? Vad ca e anuntata ploaie luni si vineri, deci poate marti, miercuri sau joi?
O zi cu ploaie minunata sa aveti, go shopping, see a film or visit a friend.
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Bun gasit!
Nu am mai avut curaj sa ma strecor prin casuta voastra pana acum(desi v-am tot citit), fiindca sunteti deja departe in a va cunoaste una pe alta, -va stiti bine-, asa ca am stat cuminte si am tacut chitic, chit ca ma mancau degetele sa scriu ma arunc si eu la intalneala propusa, in timpul lunch-ului
Am intrat intr-o alta odissee de pe forum, una de mamici in devenire

O intrebare pentru mamicile de aici:
Imi puteti da o recomandare pentru un medic pediatru bun, aici in Montreal?Un doctor de care sunteti multumite si la care se poate avea acces..relativ normal, fara asteptari de 6-7 ore?sau..chiar si asa, dar un medic bun, bine pregatit si sufletist care are inca poarta deschisa?

O zi frumoasa tuturor si ...multumesc mult!



16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Bun gasit!
Nu am mai avut curaj sa ma strecor prin casuta voastra pana acum(desi v-am tot citit), fiindca sunteti deja departe in a va cunoaste una pe alta, -va stiti bine-, asa ca am stat cuminte si am tacut chitic, chit ca ma mancau degetele sa scriu ma arunc si eu la intalneala propusa, in timpul lunch-ului
Am intrat intr-o alta odissee de pe forum, una de mamici in devenire

O intrebare pentru mamicile de aici:
Imi puteti da o recomandare pentru un medic pediatru bun, aici in Montreal?Un doctor de care sunteti multumite si la care se poate avea acces..relativ normal, fara asteptari de 6-7 ore?sau..chiar si asa, dar un medic bun, bine pregatit si sufletist care are inca poarta deschisa?

O zi frumoasa tuturor si ...multumesc mult!



16 +


Felicitari bubulina, sa fie intr-un ceas bun. Nu te pot ajuta cu doctor, dar cu siguranta fetele care au nascut aici o vor face.

Imi pare rau ca nu se mai scrie la subiect, chiar si eu am rarit vizitele pe aici,sezatoarea s-a dus de data asta cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Bun gasit fetelor, am ajuns si noi in Mtl de 10 zile deja Eu una ma simt aici ca acasa, de cand am venit, a fost greu cu somnul cateva zile dar acum ne-am reglat. Locuim in CDN pe Place darlington. Vroiam sa va rog daca auziti ca cineva vrea sa dea aparatura electrocasnica (feon, fier de calcat, prajitor etc) orice de bagat in priza , am avea mare nevoie.
Ma bucur sa va salut de aproape si multumesc anticipat!

Mergi la inceput