Nasterea la Maternitatea Regina Maria(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

Citat:
citat din mesajul lui michisor



mie mi-a cantat Badescu




hai ca m ai facut curioasa ce ti a cantat ?
mie nu mi a cantat :))

_


de T 5+





:)) mai era o melodie la radio (asta a fost fundalul sonor principal). nu mai stiu insa exact ce melodie :p


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cat timp ati ramas cu sonda urinara, fetele care ati facut cezariana?




meg,dematei(9.02.2007) si cu ..AMR 1 zi!!

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna fetelor! Sunt o graviduta de 27 de saptamani si as vrea sa nasc la Regina Maria. Ce medici recomandati pentru nasterea naturala? Primul copil l-am nascut la Elias si ne-am ales cu o piodermita seriasa. Cum se procedeaza aici. Iti alegi un medic si cand iti vine sorocul nasti cu el sau cu medicul de garda?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Miha81, eu am nascut natural. Cand e cazul, vine medicul care ti-a urmarit sarcina, chiar daca nu e de garda (cel putin asa a fost in cazul meu).

Recomandari : dr. Celus Tarpan (cu el am nascut), dr. Ilinca Gussi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

@miha81: Eu sunt graviduta in 30 saptamani si nasc la Regina Maria, dar prin cezariana (din pacate nu am voie natural). Sunt programata la 38 saptamani si 3 zile, pe 5 mai.
Medicul meu se numeste Sorin Badescu si il recomand cu mare caldura. Mi-a urmarit sarcina inca de la inceput, dar noi suntem cunostinte mai vechi, deoarece am trecut si printr-o operatie mai putin placuta, tot cu el si totul a decurs perfect - este un medic de nota 100. Foarte carismatic, dragut, calm si cald, iti explica tot pe indelete, dar mai ales este super bun.

@michisor: si tu cred ca il poti recomanda pe Sorin Badescu, am vazut ca ai nascut cu el anul trecut si ca ai fost super multumita.

In ceea ce priveste maternitatea, noi am stat mult si ne-am gandit pana sa facem pasul asta, dar pana la urma siguranta mea si a printesei mele au fost pe primul loc. Chiar daca vom cheltui ceva mai mult decat la stat, macar stiu ca totul este inclus in pret de la inceput si nu apar surprize, conditiile sunt mult mai bune (atat dotarile medicale, cat si acomodarea), nu mai stau cu banii in buzunar si sa ma rog de unul si de altul sa ma ajute cu diverse, plus ca aici am certitudinea ca echipa medicala este una de top. Aud din ce in ce mai multe zvonuri cum ca la stat au ramas foarte putine cadre medicale bune (aici ma refer la asistente, moase, ca medicii mai trec si pe la spitalul de stat) - majoritatea au migrat catre sistemul privat. Eu sunt si abonata Regina Maria, iar facilitatile pentru abonati au facut sa ajung la o suma cat de cat rezonabila, asa ca am semnat cu ei.

Mai e cineva pe aici cu termen la inceputul lui mai? Poate facem o gasca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Dana, Ionelu multumesc!

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

cat timp ati ramas cu sonda urinara, fetele care ati facut cezariana?




meg,dematei(9.02.2007) si cu ..AMR 1 zi!!

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


eu am nascut dimineata la 10.34. sonda mi-au lasat-o pana a doua zi de dimineata. nu am stiut ca trebuie sa beau apa ca sa ma mute mai repede in rezerva asa ca am stat sus la post operator pana pe la 21.30. peste noapte au zis ca e mai ok sa pastram sonda ca sa nu fiu nevoita sa cobor din pat sa merg la baie.

ionelu - ai dreptate Badescu e un supppeeeeerrr medic :)
stiu persoane care au nascut cu el la cf2 si nu au sesizat nici o diferenta intre cum se comporta in timpul controalelor la regina maria (din timpul sarcinii) si cum a fost la stat.

ca idee...cat mai costa o nastere cu el la regina maria (varianta cu abonament)...poate cine stie ii fac o surioara lu' Stefan :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

michisor, de azi stiu ca ar fi trebuit sa intre in schema grila de preturi pentru nasterile incepand cu luna mai, cand teoretic totul se muta in noua maternitate.
Ca idee, din ceea ce am inteles, vor exista 3 tipuri de pachete: basic rezerva dubla, basic rezerva single si rezerva single VIP... de asemenea, in functie de saptamana in care semnezi contractul exista o diferenta de pret... o sa aiba 2 preturi - daca semnezi pana in saptamana x, te costa mai putin.
In ceea ce priveste pretul in sine, se va simti o diferenta semnificativa fata de scorurile actuale... din cate am inteles (dar nu era oficial si nu bag mana in foc), pretul pentru nasterea vaginala o sa plece de la aproximativ 4500 lei, iar pentru cezariana de la aproximativ 6000 lei.
Badescu mai are un tarif suplimentar de 650 lei

Cel mai probabil saptamana viitoare, la Baby Expo vor prezenta oficial noile pachete. Poate ajungi si te lamuresti. Eu fiind programata la cezariana pe 5 mai, Badescu m-a sfatuit sa nu astept noile pachete, pt ca oricum este putin probabil sa fie gata fix la inceputul lunii cu mutarea.... asa ca am semnat pentru maternitatea actuala, rezerva cu 2 paturi. Dar oricum am iesit ok dpdv buget

Daca te pregatesti pentru un nou bebe - fetita bineinteles , iti doresc multa bafta si sa ne spui daca a iesit planul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelu

michisor, de azi stiu ca ar fi trebuit sa intre in schema grila de preturi pentru nasterile incepand cu luna mai, cand teoretic totul se muta in noua maternitate.
Ca idee, din ceea ce am inteles, vor exista 3 tipuri de pachete: basic rezerva dubla, basic rezerva single si rezerva single VIP... de asemenea, in functie de saptamana in care semnezi contractul exista o diferenta de pret... o sa aiba 2 preturi - daca semnezi pana in saptamana x, te costa mai putin.
In ceea ce priveste pretul in sine, se va simti o diferenta semnificativa fata de scorurile actuale... din cate am inteles (dar nu era oficial si nu bag mana in foc), pretul pentru nasterea vaginala o sa plece de la aproximativ 4500 lei, iar pentru cezariana de la aproximativ 6000 lei.
Badescu mai are un tarif suplimentar de 650 lei

Cel mai probabil saptamana viitoare, la Baby Expo vor prezenta oficial noile pachete. Poate ajungi si te lamuresti. Eu fiind programata la cezariana pe 5 mai, Badescu m-a sfatuit sa nu astept noile pachete, pt ca oricum este putin probabil sa fie gata fix la inceputul lunii cu mutarea.... asa ca am semnat pentru maternitatea actuala, rezerva cu 2 paturi. Dar oricum am iesit ok dpdv buget

Daca te pregatesti pentru un nou bebe - fetita bineinteles , iti doresc multa bafta si sa ne spui daca a iesit planul


multumesc...dar nu ma pregatesc deocamdata imi ajunge stefan
inteleg ca se modifica oarecum si conditiile. eu am nascut la materniatatea din baneasa(cea veche) si toate rezervele erau cu un sg pat...dar ca si preturi sunt mult mai atractive cele noi...pe mine m-a costat acum un an 9000 ron cezariana.
pupici si nastere usoara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Pai si acum, pentru nasterile in vechea locatie din Baneasa, cezariana in rezerva cu un singur pat este 9700 lei pret de lista... dar tot acolo au si 3 rezerve de 2 paturi, unde mai nou pot sa stea 2 mamici (pana acum al doilea pat era dat in folosinta doar pentru insotitor) iar pretul de lista este 7200 lei

Multumesc frumos, sa fie! Abia astept momentul cand o sa imi tin pentru prima data ingerasul in brate... mai am 7 sptamani

Mergi la inceput