Nasterea la Maternitatea Regina Maria(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delia_dbs spune:

Dragi mamici,
Sunt absolut noua pe acest forum, cu toate ca multa vreme il urmaresc si am gasit aici multe raspunsuri, insa fara sa ma inregistrez.
Vreau in primul rand sa va felicit pe toate, si va doresc multa sanatate voua, copilasilor vostri si familiilor voastre.
Ca sa trec la subiect, si pe mine ma intereseaza sa nasc la Regina Maria, stiu foarte bine cat de buna este ca si servicii si prestanta, cu toate ca nu am avut, din pacate, ocazia sa nasc aici. Am rasfoit cele 44 de pagini ale topic-ului si m-am lamurit cat de cat, pentru moment. Tin sa mentionez ca eu de abia am aflat ca sunt insarcinata si maine este prima intalnire cu un medic specializat (ce-i drept, la Medlife).
De prima mea sarcina (am un baietel care implineste 6 ani in aprilie) imi amintesc intotdeauna cu mare placere, nu am avut probleme majore (in luna a 5-a eu faceam trasee montane :) ), dar a contat si varsta cred (22 ani). Nasterea in schimb a fost extrem de ingrozitoare, la fel si medicul, spitalul, neonatologul, TOTI. Am nascut la Giulesti cu un doctor pe care nici nu merita sa il mentionez (care mi-a si urmarit sarcina). Promit ca o sa postez intreaga poveste trista (dar cu final fericit) intr-un topic mai adecvat, aici nu isi are rostul. Ca sa raman la subiect, vroiam sa va intreb daca imi puteti recomanda un medic bun, cu care sa "colaborez" de la inceput pana la sfarsit. Stiu ca pun o intrebare poate idioata, insa Regina Maria are foarte multi doctori, si nu pot sa am incredere decat in cineva care stie exact ce spune. Mai mult decat atat, medicul meu de familie este in cadrul Policlinicii Militare, si nu cunosc doctori la care sa ma pot duce cu incredere, nici macar prin alte mamici prietene.
E cumva vreo mamica pe aici care a fost numai la Regina Maria in timpul sarcinii (analize, controale, ecografii etc)? Cam la ce costuri s-au ridicat toate? Bine, eu am mai multe intrebari, dar observ ca am scris aici juma' roman.
Va multumesc frumos, numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Delia, eu nu am fost doar la RM, deoarece aveam doctorita mea care mi-a urmarit sarcina, din pacate insa ea nu activeaza si in maternitate. Ea mi-a recomandat pe cineva de la RM, dar eu voiam sa nasc natural (ea imi recomandase cezariana din cauza...varstei, alt motiv medical nu avea). Eu am procedat in felul urmator : am luat lista medicilor de la RM si am inceput sa caut info despre ei pe net. Si din peste 50 de medici daca au ramas doar 5 pe "shortlist"...

Eu am colaborat excelent cu dr. Celus Tarpan. Din punctul meu de vedere, avea un avantaj major: pe linia de nasteri nu lucreaza decat la RM, asadar nu vei avea surprize ca e la alta nastere, la stat sa zicem. De asemenea, e un adept al nasterii naturale (desi practica si cezariene), ceea ce a contat oentru mine. A fost foarte deschis la toate intrebarile, mi-a explicat de toate si am tinut legatura atat telefonic cat si pe e-mail.

Am fost la el incepand din trim. III, a supravegheat partea finala a sarcinii (analize, eco), doar la morfo-fetala de trim. III mi-a recomandat alti doctori care lucrau tot in cadrul RM.

O alta doctorita pe care o aveam pe "shortlist" dar nu am ajuns la dansa este dr. Ilinca Gussi.

Later edit: ai intrebat de costuri. Eu mi-am tinut un Excel cu cheltuielile , asa ca mai am datele de anul trecut. Costurile variaza in functie de ce analize iti face (eu am avut streptococ de grup B care n-a trecut nici cu busuioc , plus e-coli asijderea) :
- consultatie, eco, frotiu+examen secretie vaginala - 330 RON
- urocultura+sumar urina - 50 RON
- morfo-fetala trim. III + fluxuri Doppler - 350 RON (dr. Hadi Rahimian)
- consultatie si eco - 120 RON

Eu ma duceam cam odata pe luna, evident ca din sapt. 37 s-au indesit vizitele. In principiu, consultatia e 120 RON (parca), iar daca te duci la control e 60 RON.

Un sfat: analizele fa-ti-le altundeva, laboratorul lor e...n-am cuvinte. Rezultatele sunt varza, dau erori serioase, Amelia a luat antibiotic din a doua zi de nastere pentru ca nr. de trombocite a iesit aiurea (63.000), iar dupa o zi erau 268.000 ! Pana si dr. neonatolog a admis ca probabil a fost o eroare...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

intrebare pentru fetele care au nascut prin cezariana la RM: pe parcursul operatiei exista un fundal .."muzical" ceva in sala? se asculta radio, ceva? m-ar relaxa f mult sa fie ceva muzica..




meg,dematei(9.02.2007) si cu 34+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Magda,

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta dar am intrat sa te ca nu te-am mai vazut de ffffffff mult timp pe forum si sa te felicit pt bebelina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Meg, si la naturala m-au intrebat daca vreau fundal muzical sau eventual puteam sa vin cu un CD de acasa. Le-am lasat ce aveau ei acolo, faceam eu "muzica" destula cat pentru o statie radio.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Gudinde, am facut o pauza de cativa ani de forumit, intr-adevar, acum insa ca sunt in prenatal am ceva timp..si parca simt nevoia si de putina socializare virtuala.

Dana, am sa iau si eu un CD cu mine, just in case. La prima nastere, la municipal, am avut mp3 player si mi-a cantat nicu alifantis in urechi tot travaliul




meg,dematei(9.02.2007) si cu 34+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

intrebare pentru fetele care au nascut prin cezariana la RM: pe parcursul operatiei exista un fundal .."muzical" ceva in sala? se asculta radio, ceva? m-ar relaxa f mult sa fie ceva muzica..




meg,dematei(9.02.2007) si cu 34+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)



mie mi-a cantat Badescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

te rog spune-mi ca are voce!!




meg,dematei(9.02.2007) si cu 35+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

te rog spune-mi ca are voce!!




meg,dematei(9.02.2007) si cu 35+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)



mai sa stii ca are :) as zice ca ar fi putut trai din asta :p

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui michisor



mie mi-a cantat Badescu

bebe Stefan (31,01,2011)


hai ca m ai facut curioasa ce ti a cantat ?
mie nu mi a cantat :))

_


de T 5+


Mergi la inceput