Tiroida- TSH mare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Alina si merci mult.

Am fost plecata 2 zile si nu am avut acces la net. Abia acum am ajuns si am gasit mes tau.

pentru toate fetele.
Sandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Fetelor am si eu o nedumerire. Am inceput tratamentul cu euthyrox de curand, pentru a stabiliza TSH-ul inainte de FIV. Mi s-a recomandat ca dupa 6 saptamani de la inceperea tratamentului sa verific din nou nivelul TSH-ului. Intrebarea mea e: in ziua in care ma duc sa-mi fac analiza mai iau doza de euthyrox sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

nu se ia euthyroxul in ziua cu analiza. Se face "pe sec".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Multumesc Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Sa fii sanatoasa si multa bafta la FIV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Sa te auda DD!
Numai bine iti doresc si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Eu am un stres cu pastiluta de euthyrox, intr-o zi cred ca am uitat sa o iau, nu-mi aduceam aminte deloc dc am luat-o ori ba. Pe la ora 10 am luat una de 25mcg ca sa nu fiu sigura ca am luat ceva. Cateva zile am simtit ca ma dranjeaza putin tiroida, banuiesc ca au fost si alte zile cand am uitat sa o iau Acum imi pun ceasul sa sunr si pun pastila cu o seara inainte langa paharul cu apa sa nu mai uit



Speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Buna ziua. Va cer parerea in privinta situatiei urmatoare:

Prezint mai jos rezultatele obtinute pana acum precum si limitele oferite de laboratoare pentru analizele respective:


TSH: 5,24 limite: 0.35-4.94

Dupa doua saptamani un alt medic a investigat ceva mai bine lucrurile si a rezultat:


TSH: 2.99 0.35-4.94
FT4: 1.30 0.7-1.48
FT3: 3.21 1.71-3.71
ATPO: 66.88 <5.61

Concluzia: tiroidita autoimuna (sindrom Hashimoto)

Fluctuatia TSH a aparut fara sa existe vreun tratament.


Dupa o luna de Euthyrox 25:

TSH: 4.43 0.27-4.2
FT4: 14.3 12-22
Anti-tiroglobulina: 408 <=115

Este evident ca o luna de tratament nu a avut efect, desi stiam de la Dr. Ispasoiu ca int-o saptamana valoarea TSH ar fi trebuit adusa in limite utile pentru IA sau FIV. Pana si soacra mea a banuit ca doza de Euthyrox nu e suficienta...

Acum, un alt medic endocrinolog a instituit urmatoarea strategie:

- 7 zile Euthyrox 50
- 3 zile Euthyrox 100
- zilnic Betalok 50 mg (metoprolol).
apoi:

- analiza TSH si FT4 +consultatie pentru ajustarea dozei in viitor.


O fi bine ?

Dupa parerea dansului, parere larg raspandita printre endocrinologi, TSH-ul cu valori pana in 6 nu pun probleme de infertilitate si nu afecteaza sarcina, decat in masura in care afecteaza valoarea FT4.

Adica ATPO ataca si oboseste tiroida,
ducand la cresterea TSH,
care in multe cazuri afecteaza FT4,
iar acesta (FT4) intradevar e periculos pentru sarcina.

Cum in cazul acesta FT4 este in limite, considera inutil tratamentul, dar nu vede nimic negativ sa jonglam cu valoare TSH-ului, daca medicii specializati pe infertilitate doresc acest lucru.

Mi-a mai sugerat apoi ca medicii care m-au sfatuit in legatura cu TSH-ul, nu prea stiu meserie (Dr.Ispasoiu si Dr.Strohmer + altii) si ca ar trebui sa lucram cu un medic adevarat, venit din Israel, respectiv Dr. Ron-El.

I-am raspuns ca acest doctor adevarat e un pic ocupat momentan si nu cred ca poate face FIV-uri din puscarie unde este arestat preventiv pentru trafic de ovule si nici n-am timp sa-l astept sa iasa.

Apoi doctorul m-a intrebat daca suntem in 2013 sau 2014 ca nu stia ce sa scrie pe reteta...e un mare profesor...sef de promotie candva de mult de tot...

Din toate aceste motive va intreb ce parere aveti, despre tratament si explicatiile oferite privind legatura dintre ATPO, TSH si FT4.

A...si la dansul 38 de ani pentru o gravida e o varsta tanara...

Pur si simplu mi-e teama sa nu dea tiroida peste cap si din pacate nu avem luni si ani de zile de pierdut asteptand programarea la cate o somitate care nu bate campii...

Adica pot sa inteleg ca nu are specializare pe infertilitate...pot sa inteleg ca nu are habar de gainariile Ron-El, poate ca nici n-o fi vinovat, cine stie ? ...dar oare tratamentul l-o fi gandit bine ?


Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

A...si inca ceva...in ziua analizei se poate lua euthyrox, dar dupa recoltarea sangelui. E chiar logic...inghitirea pastilei nu mai poate afecta sangele recoltat deja in eprubeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Si eu am tiroida autoimuna si am primit scrisoare medicala doar (am TSH si FT4 in limite normale). In scrisoare e specificat ca in cazul unei sarcini se va urmarii valoarea TSH lunar si ca trebuie sa revin pentru investigatii suplimentarea si tratament cand aceasta depaseste valoarea de 2.5. Nu am fost la vreo somitate ci la un endocrinolog destul de tanar dar bine cotat de la mine din oras.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput