Tiroida- TSH mare

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am revenit!

informatii amestecate,parca nimic nu se leaga......
laborator:TSH 0.298 (0,4-4,0)
FT4 12.87 (11,5-22,7)

ECO:volum lob drept de 7,1,cu 2 noduli,unul de 118/63 mm,unul de 59/38 mm,primul cu ecostructura fin neomogena,cu vascularizatie intranodulara prezenta,celalalt e neregulat,izoecogen,cu vascularizatie absenta.
vol lob stang:5.1,cu un nodul de 43/46 mm,pe peretele anterior,neregulat,fara vascularizatie.

mai trebuie sa fac anti TPO,SI antitireoglobulina si de asemenea repettat TSH SI FT4.....ca de ,au iesit "ciudat"

iar clinic....daca dormi bine???,cum sa dorm,ca bebe al meu are 9 luni si nu am dormit 1 noapte ,are cam 10 treziri cu plans marait ,etc......daca esti nervoasa????cum doamne sa nu fii,daca nu ai dormit o noapte,........si bineinteles eram tahicardica,normal dupa ce am baut one strong coffee si am condus pana in sibiu.........

astept acum anticorpii.....
multumesc ca ma ascultati!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Bonsai, cred ca merita sa investighezi mai amanuntit acel nodul care depaseste 1 cm. Tot ceva de genul asta am avut si eu, eu am avut doar unul in total. Medicul de aici de acasa mi-a spus sa nu ma complic cu punctie, sa fac scentigrama si elastografie, ca sunt foarte acurate. Eu am facut ambele si concluzia a fost ca totul este ok, ca nu trebuie sa ma ingrijorez si ca nici nu se pune problema tiroidectomiei.
Dar, noroc cu medicul de la bucuresti, care mi-a spus ca nu strica o punctie, sa fim siguri ca totul e ok, mai ales ca aveam in plan plecatul la Brno si ET-ul. Iar punctia mi-a aratat ca nu e tocmai roz situatia, ca nodulul este carcinom papilar si ca trebuie scos tot. Asa ca, concluzia mea e ca punctia merita facuta, nu e dureroasa deloc, dureaza fix 30 de secunde intepatura, care se face cu un ac asa de subtire, ca nici nu il simti, iar rezultatul l-am primit dupa o jumatate de ora/
Bafta multa si sanatate maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pentru sarcina TSH-ul trebuie sa fie maxim 2,5
Orice doza de euthyrox e necesara pentru a atinge aceasta valoare se va administra. Asa mi-a zis endocrinologul meu. Eu am luat de la inceput 50 mg si acum de 3 zile am crescut la 75 pt ca TSH-ul meu a ajuns la peste 3 si desi pana in 4,2 e considerata o valoare normala pentru sarcina e prea mare si trebuie sub 2,5.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Azi am luat rezultatul TSH inainte era 15.24 (0.25-5.0)falori normale
si azi este 1.18

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

e bun amalia
ai luat euthyrox?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna Sabina da am luat eutyrox de 75 am ajuns in stare gava la medic dint o data nu puteam sa respir si glanda era inflamata dar acum vad ca a mers foarte bine

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

e bine e bine
sa nu opresti euthyroxul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Nu in nici un caz citeva zile nu am luat pt ca eram in mutare si uitasem si imediat ma atentionat deci nu pot sta fara sa iau ca mi se face rau

amalia tsakoniati(matusa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetelor,

Sper felicitari pentru subiect.
eu sunt mai veche dar nu am intrat de mult pe forum sa scriu (situatia mea e mai complicata). V-am citit cu interes si am fost si sunt alaturi de voi.

Alina te rog mult sa ma ajuti si sa imi spui cu cine ai facut punctia la Parhon. Am si eu o problema asemnatoare cu a ta.

Iti multumesc anticipat si va tin pumnii tuturor sa deveniti mamici fericite.

sandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Sandy, punctia am facut-o cu Dr. Ioachim Dumitru. De altfel, e sigurul de acolo care face punctie, din cate stiu eu. Sa stii ca lista de asteptare la el este destul de lunga, eu am intrat de pe o zi pe alta cu niste interventii foarte serioase. Procedura in sine dureaza foarte putin, nu e dureroasa, iar rezultatul il alfi in maxim o ora. Daca vrei sa te programezi, mergi la sectia de patologie, dar neaparat dimineata, pana in 10. Poate ai sanse sa prinzi ceva.
Iti doresc sanatate multa si, cand stii ceva, intra aici si zi-me si noua.

Mergi la inceput