Tiroida- TSH mare

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

AndrewD, am vazut ca ai postat la babutze si am decis sa iti raspund intrucat sunt exact in aceeasi situatie.

CA idee, am 38 de ani cu tiroidita autoimuna diagnosticata acum 5 ani si totusi am un FIV reusit la activ.


Tiroidita nu impiedica sarcina dar poate afecta grav fatul.
Asadar, parerea mea dupa ce am studiat analizele prezentate de tine, este sa mergeti la un endocrinolog de la Parhon - personal iti recomand dr Monica Gheorghiu sau dr Amalia Ritivoiu - si sa va consulte acolo.
Valoarea anticorpilor nu e mare (ca si comparatie eu am peste 1000) dar TSH-ul trebuie tinut sub 2 pentru un FIV bun si reusit.
Tratamentul trebuie luat cu atentie cel putin 6 sapt inainte de urmatoarea analiza pentru ca aceasta sa fie relevanta. Deci nu stiu cand ati repetat analiza, dar nu e deloc logic ca dupa eutirox sa creasca TSH-ul daca e vorba de tiroidita autoimuna.
Te sfatuiesc sa faceti si o ecografie sa vada medicul daca exista noduli pe tiroida sau ce aspect are.
De Ron-El, nu vreau sa discut dar e bine ca esti la curent :)
Si dupa o reusita, tiroida trebuie monitorizata fff atent in primele 12 saptamani caci asta e perioada in care TSH creste din cauza necesitatilor copilului (de hormoni tiroidieni) pana cand i se formeaza lui propria tiroida.
Sper ca am fost de ajutor.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Multumesc de info.

Ecografia e facuta de mult...fara noduli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANAR spune:

Buna,

Femibionul contine iod.
In tiroida Hashimoto iodul este contraindicat (eu de exemplu consum sare neiodata).

numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna.
Eu am tiroida autoimuna Hashimoto si am luat Euthyrox de 0.50 de la inceput (n-am inceput cu 0.25 ca sa cresc, am inceput brusc cu 0.50 si n-am avut nici o problema).
Cand am ramas insarcinata endocrinologul mi-a zis sa cresc la 1 (sa dublez doza) tot brusc.
N-am avut nici o problema nici cu asta dar luasem deja vreo 3 zile de 0.75 pt ca ma gandisem si singura sa cresc doza pana ajungeam la endocrinolog (TSH-ul era 3.25 si programarea abia dupa 3 zile de cand am primit rezultatul si mi-a fost teama sa astept asa cu 0.5 timp de 3 zile).
Mi s-a zis cat se poate de clar de catre mai multi endocrinlologi nu doar de unul singur ca sarea iodata, fructele de mare, vitaminele cu iod (Femibion) trebuie evitate. Deasemenea mi s-a zis ca in sarcina trebuie evitate alimentele care contin goitrina (substanta care blocheaza accesul iodului in tiroida) cum ar fi broccoli, conopida, varza, napi...



37+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

exista Femibion fara iod, numai ca nu a ajuns inca in farmaciile din Romania, eu am facut rost din Germania. Asa imi spusese o dr endocrinolog sa iau. Am luat 2 luni si cum la mine problema este TSH f mic, al meu s-a injumatatit, urmatorul dr mi-a zis categoric sa nu renunt la iod. In fine, macar am aflat ca exista si fara iod.
www.femibion.de/asset/common/pdf/Gebrauchsinformation_SW1_oJ_GB.pdf


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirivili spune:

Dragii mei aspiranti la titlul de parinti, va recomanda o carte din care veti invata mai multe decat de la toti dr. endocrinologi la care veti merge, somitati sau nu. E scrisa pentru pacienti si pe mine m-a ajutat ENORM sa inteleg ce am si cum sa ma ajut singura. Doar ca nu exista o traducere in limba romana ai ei. Puteti sa o comandati cu livrare gratis de aici, in limba engleza:
http://www.bookdepository.co.uk/Why-Do-I-Still-Have-Thyroid-Symptoms-When-My-Lab-Tests-Are-Normal-Datis-Kharrazian/9780985690403

MERITA sa o cititi daca vreti sa intelegeti ce aveti si cum va puteti ajuta singuri. Este foarte detaliata si pe intelesul celor care vor sa isi inteleaga organismul. Iti pune mintea la contributie si te ajuta cu adevarat.

Bolile tiroidei sunt un dusman ascuns al fertilitatii noastre de care trebuie sa ne ferim si cu care sa stim sa luptam ca sa ne implinim visul de a fi parinti.

Este foarte important sa va verificati nivelul de vitamina D prin analiza "25-hidroxi-vitamina D" si apoi sa-l corectati pana la valori de 50-70.

Referitor la vitamine prenatale si in timpul sarcinii fara iod, exista Fertilovit F THY, fara iod, pe care il puteti comanda pe net si vine in 2-3 zile. Mie mi l-a recomandat dr. imunolog din Germania, singurul doctor care mi-a confirmat ca tratamentele pe care le iau (de capul meu, dupa ce am citit cartea de care va spun si sfatuita de o "purtatoare" a acestor boli tiroidiene pe care am cunoscut-o pe net si careia ii multumesc ENORM) pentru tiroida sunt foarte bune si sa continui sa le iau (Seleniu sub forma de L-metionina-nu exista pe piata in Ro, vitamina D3 picaturi si Wobenzym). Restul dr. m-au servit cu "nu aveti ce face, asta e", nu va ajuta nimic oricum. Luati "Euthyrox" veci si aleluia. Iau si Euthyrox, bineinteles, iar evolutia analizelor mele e nesperat de buna.

Va doresc succes tuturor sa va impliniti visele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Miri Fertilovit-ul are si acid folic sub forma de metafolin cumva ca eu am si mutatie MTHFR? Eu iau Eutyrox si asa TSH e in limite normale, dar de cate ori am luat Femibion mi-a crescut TSH in mai utin de o luna

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirivili spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sandy2707

Miri Fertilovit-ul are si acid folic sub forma de metafolin cumva ca eu am si mutatie MTHFR? Eu iau Eutyrox si asa TSH e in limite normale, dar de cate ori am luat Femibion mi-a crescut TSH in mai utin de o luna

O capsula de Fertilovit F THY contine acid folic 800 micrograme, nu e sub forma de metafolin. Eu iau Acifol de 5 mg si astept rezultatele la analizele de trombofilie.
Mie mi-a crescut TSH-ul si cu tratament si fara, pana in urma cam cu un an si jumatate de cand iau Seleniu, vitamina D3 si Wobenzyme. De atunci toate rezultatele analizelor au evoluat spre limite normale.

Poate stii asta deja dar cred ca nu strica sa spun, pentru cine nu a aflat inca, pentru rezultate favorabile in cazurile de infertilitate, TSH-ul trebuie sa fie sub valoarea 1 iar FT4 in treimea superioara a intervalului de valori normale, deci cat mai aproape de limita de sus a intervalului.
Iar auto-anticorpii, IgE, Complexele imune circulante, eozinofilele, etc. adica tot ceea ce inseamna un sistem imunitar hiperactiv trebuie aduse in limite normale.

Iti doresc sa-ti implinesti visele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Miri si mersi de raspuns; da stiu ca TSH e bine sa fie in jur de 1 asa zic americanii mai nou; austriecii mergeau pe 1,5-2.

Ideea e ca peste 2 e rau pt FIV...
Mie mi-a crecsut prima data anul trecut cand am luat Femibion dar tot atunci am depistat si un mic noudul in formare; cu Eutyrox l-am readus in limite normale, dar la al 2-lea fiv cand am incpeut din nou Femibion mi-a crecsut din nou de la 0,79 la 3,..



Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirivili spune:

Buna tuturor,

M-au contactat cateva fete care vroiau mai multe detalii si incerc sa va mai dau aici cateva informatii care ar putea fi utile celor interesati/te.

Analiza "25-OH vitamina D" este "25 hidroxi vitamina D".

Rezultatele normale de pe buletin spun ca trebuie sa fie peste 30. Eu am cautat mult pe net si am citit ca nivelul optim pentru functionarea corecta a tiroidei este intre 50 si 70. Iar mie la prima analiza mi-a iesit 21. Am luat tratament cu vitamina D solutie (de la Biofarm, ieftina !; este preferat tratamentul cu solutie, nu capsule, pentru absorbtie cat mai buna) cate 4 picaturi pe zi (2000ui) sub limba si mi-a crescut dupa 6 luni la 27.2. Dupa inca 6 luni cu aceeasi doza la 44.8 si dupa inca 6 luni este 30.5. Acum iau 5 picaturi pe zi. V-am scris evolutia ca sa vedeti cat de greu reusesti sa ajungi la intervalul optim ca sa ajuti tiroida sa-ti functioneze normal.

Foarte important este sa va faceti imunofenotiparea limfocitara ca sa aflati cum stati cu toate tipurile de limfocite, celulele NK, raportul TH1/TH2, T supresor/T helper.

Ca sa scazi TH1 daca stii ca e mare poti folosi ceai verde, resveratrol, pycnogenol, curcumin, quercitin (ele stimuleaza TH2) si trebuie sa eviti cu desavarsire echinaceea, licorice root, ginseng, chlorela, grape seed extract. Si invers. Asta e din cartea pe care v-am recomandat sa o cititi.

Eu am mai facut o lista lunga de tipuri de anticorpi care mi-au iesit negativi dar important pentru functionarea tiroidei este „Anti receptor TSH”.

Eu am avut ATPO in jur de 700 in 2006 cand am descoperit tiroidita autoimuna. Dozele de Euthyrox au variat foarte mult dar ce e important e ca din vara lui 2011 fac urmatoarele :
- mananc fara gluten,
- iau Seleniu sub forma de Seleno L-Methionin care nu se gaseste in Romania. Eu comand produsul Seleniu 200 micrograme Lamberts
- iau vitamina D3
- iau Wobenzym

Am rezultatele: TSH=0.757, FT4=20.04 si ATPO=19.96.
Antitireoglobulina mi-am facut-o prima data in oct 2012 si era 554. In ianuarie 2013 era 479 iar acum 441. Deci clar scade.

Va doresc sa va foloseasca experienta mea si sa va impliniti visele!

Mergi la inceput