Prietene la bine si la greu - 160

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Referitor la pasta de dinti, i-am luat recent Amaliei una naturista, Genna Dent Junior parca, de la plafar, costa cred 6ron, cu argila activa. Nu face spuma, dar e ok vad, se pare ca mandrei nu prea ii mai place asa mult sa o manance ca pe cea de dinainte.

Stanucel, ce face Adelina? a mai facut febra asa mare?insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik
Smara si tu faci gimnastica? Sau te referi la sportul "alergat dupa copii" ?


Si eu fac gimnastica - seara, daca ma mai tin bateriile (cu tanti Tracy slabanoaga, ca mor cand o vad ce bine arata ) dar azi ma refeream la Dora si gimnastica pe care o fac cu ea de 3 ori pe zi.


Si daca tot vorbeam cu floricik, vreau sa vorbesc putin si despre ea, ca vad ca ea e tare modesta. Cele care vreti sa plecati in vacante/concedii pe undeva, bagati intai un ochi pe site-ul agentiei ei, ca are preturi tare faine.


Diana, sper ca nu aveti ceva probleme de sanatate. Oricum ar fi, ma bucur ca acum sunteti mai bine.


De many ce mai stiti? NU trebuia acum in Martie sa lucreze si ea intens pt bebe? Nu a mai scris de mult timp pe aici. Oricum, tinem pumnii si pt ea si pt Dankutza.



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Smara, da-mi si mie ceva idei de gimnastica pt asta micu, ca inafara sa ii flexez genunchii spre burtica amandoi odata, alternativ, miscat manutele sus, jos, pe lanca corp si ridicat in fundulet nu stiu ce sa ii mai fac.. Parca as vrea sa insist putin mai mult la el cu miscarea, sa nu mai fiu asa delasatoare ca la Amalia..Stiu ca fiecare e cu ritmul lui, dar totusi..putin ajutor nu strica.
Bravo pt mobilizarea la gimnastica si pt tine, eu m-am puturosit, la kilograme oscilez undeva intre 53.5-54.5, burtoiul in schimb ramane pe pozitii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

chiar daca a vomitat dupa 1 ora nu ii mai da..intr-o ora eu zic ac se absoarbe destul in organism , poate chiar tot..sigur nu sta in stomac



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Licu, idei marete nu prea am cu gimnastica. Avantajul meu e ca am predat multe ore de educatie fizica la gradi si scolari mici (pt ca la colegi le era teama ca nu reuseau sa tina clasa in frau la educatie fizica si aveam o profa de practica ff dura; asa ca, pt ca eu eram shafa si faceam planificarile...imi mai permiteam una alta - sa predau mai mult sport, muzica si alte kestii-trestii dragi ).

E mai lunga povestea, dar o zic pe scurt: nu cunosteam pe nimeni de la kineto in oras, am mers la plesneala la cineva, si rau am facut. Sefa de acolo e prof. univ. dar asta nu ma incalzeste cu nimic, pt ca ea nu lucreaza, ci are o echipa de pustoaice tinere (probabil proaspete absolvente) care mi-au pus nervii pe moatze si am renuntat in cateva zile sa mai scot fata aiurea prin ger sa o plimb pana acolo si inapoi.

Eu cred ca si un neinitiat stie ca se incep exercitiile din partea superioara a corpului: gat, umeri, membre superioare, trunchi si se continua in jos. Sa mai zic ce spume am facut cand mi-au pus-o pe pisicutza pe saltea si au inceput sa-i maseze picioarele si au terminat cu mainile? Un singur exercitiu au facut nou fatza de ce faceam deja eu acasa cu ea. Asa ca am zis pas....pana se mai incalzeste putin si reusim sa gasim pe cineva competent.


Si pt ca m-am lungit cat o zi de post, iti scriu rapid cam ce fac eu cu ea:

GAT:
Ii zdranganesc o jucarie/ii arat ceva colorat cand in stanga cand in dreapta, pe rand, ca sa isi intoarca bine capusorul st-dr de cateva ori.

MEMBRE SUPER.:
1. "dam la pui" 1- indoirea bratelor la piept; 2- extensia lor in lateral

2. "foarfeca" 1- extensia bratelor in lateral; 2 - incrucisarea lor in fatza alternativ

3. "crestem mari" - 1 -ambele brate sus (aratam cat de mari crestem ) 2 - ambele brate jos pe langa corp

4. idem 4 - doar cate un brat pe rand

TRUNCHI: intoarceri

ABDOMEN: ridicari in sezut

MEMBRE INFER.:

1. "bicicleta" (asta il faci deja)

2. "iepurasul tzup" (si asta )

3. "tropa-tropa" - stand pe spate cu picioarele indoite - genunchii ridicati, talpile pe saltea tropaie de cateva ori alternativ

4. "racul" - idem pozitia de la 3, talpile se apropie cat mai mult de fundulet (asta e ex. preferat al pisicutzei; isi ridica bazinul si se impinge cu toata forta in spate )

5. stand pe burtica - atingerea funduletului cu calcaiele

Seara tati ii face masaj cate 20 de minute.


Tipa de la kineto nu le-a facut pe toate astea ci doar o cateva si apoi masaj. Ce a facut ea in plus: a tinut-o in brate cu fata spre inainte, sprijinta doar cu funduletul de corpul ei. Asa ca Dora isi tinea putin spatele drept, se arcuia si apoi se apleca mai tare spre inainte. Se tine o mana de ajutor in fata bebelui la o anumita distanta, mana cu care il si ridici apoi.
NU e cine stie ce, dar nu stiu cum sa-l explic....adevarul e ca nici nu il fac zilnic cu ea.


No, hai ca fug si eu in pat ca de cand am inceput mesajul asta cred ca de cel putin 8 ori am intrerupt si am fugit la ea. Acum fug...de tot.

Pupici si noapte buna la toate!






Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza
Oricum, tinem pumnii si pt ea si pt Dankutza.



Mersi. Chiar am nevoie AZI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Eu cred ca si un neinitiat stie ca se incep exercitiile din partea superioara a corpului: gat, umeri, membre superioare, trunchi si se continua in jos. Sa mai zic ce spume am facut cand mi-au pus-o pe pisicutza pe saltea si au inceput sa-i maseze picioarele si au terminat cu mainile? Un singur exercitiu au facut nou fatza de ce faceam deja eu acasa cu ea. Asa ca am zis pas....pana se mai incalzeste putin si reusim sa gasim pe cineva competent.



Kineticii lui Zara incep cu piciorusele intotdeauna si termina cu manutele. Asta e incalzirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneatza

Povestea emigrantilor din tenerife e superba. O citisem inainte sa nasca zoozica.... pentru mine fusese pregatirea de inainte de nasterea ei... ma trezeam direct cu ochii pe FB sa vad apoi daca a nascut si zuuzie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Hello
Va multumesc mult pt ganduri ,sunteti minunate ,nu am primit niciodata de la prietenele mele din viata reala atatea ganduri frumoase .
Noi nu avem ce rezolva intre noi ,situatia asta dureaza de mai bine de un an si degenereaza din ce in ce mai tare .Uneori simt ca nu mai pot si cad in butoi ,alteori sunt imuna la vorbele si comportamentul lui .

In fine ...sunt prin zona ,doar ca nu ma simt in stare deocamdata sa scriu .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

shtephy te imbratisez strans.

Azi vin strumfy si Cami acasa

Mergi la inceput