Prietene la bine si la greu - 160

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Hello, helloSunt in pauza de ceai so...Stephy- Smara - si al meu alaptat exclusiv se trezea noaptea f des(uneori), sugea de 2 ori si gata. Eu ziceam ca e trezirea "de control". Apa nu vroia deloc. Chiar si vara trecuta cand avea 1 an jumate se trezea noaptea sa ia 2 guri si gata si toata lumea ma intreba cat mai rezist/continui. Stanucel-sanatate maxima Adelinei, sa va ocoleasca pacatosul de virus. Ai grija sa fie hidratata f bine avand in vedere ca ai spus de febra mare, somnolenta(stat mult in brate). Dana-pupam Davidelu cu otita, sa treaca repede. Cat despre Rotarix(asa se numeste aici vaccinul impotriva rotavirusului-care se administreaza pe cale orala) eu i-am dat cele 2 doze la distanta de 1 luna si nu am regretat. Nu a avut nici o reactie adversa si a fost totul ok(mi-a fost teama si mie de rotavirus pt ca circula si anul trecut de zor). Cand i l-am facut avea 4 respectiv 5 luni. Miany-sunt curioasa ce-ti va spune medicul. Si Bubu are niste pete maronii pe interiorul incisivilor centrali iar dr ne-a spus ca nu-s carii ci o depunere care trece in timp...Ionela-si eu studiez link-urile puse de tine despre nasterea naturala, alaptare&stuff si-mi plac tare Te admir maxim ca alaptezi in tandem, ca ai nascut natural! Bravo tie! Cat despre nasterea Lotus, recunosc ca nu stiam f multe amanunte insa citind si aprofundand am ajuns la concluzia ca este ceva super ok si admir mamele care au acest curaj. Apropos de Lotus, m-a impresionat maxim postarea asta(cu tot ce contine ea, incarcatura emotionala a textului scris de mamica, taticul super prezent/implicat, pozele...TOT): http://emigrantintenerife.info/despre-cum-am-nascut-acasa-pe-scurt/Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna ziua si de la Cluj!!

shtephy cu mult drag ; indiferent care sunt problemele ,eu tin pumnii sa gasiti rezolvarea care sa va multumeasca pe amandoi!!

Smara si eu stau ca pe ghimpi si astept cu nerabdare un raspuns...

Legat de asta,am fost azi "in recunoastere",dar nu prea am avut succes ca avea program de dupa-masa...eu,tot ii spun puiului ca mergem la nenea doctor sa va vada bubita de la dinti,dar nu prea am succes...azi,a plans(cred ca e un pic cam mult spus)cand i-am zis ca mergem la doctor si a tot repetat intruna "nu melgem,nu melgem la nenea doctol"...ufff,ma ia cu transpiratii..

monis succes cu ITM-ul;pare interesanta cartea...o voi cauta si eu prin librarii;(acu mai citesc, cand nu pic lata, Alan Braconier 'cum sa fii o mama buna ptr.fiul tau')

stanucel multa sanatate adelinei si tie putere sa rezisti pe baricade!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cory_B

Miany-sunt curioasa ce-ti va spune medicul. Si Bubu are niste pete maronii pe interiorul incisivilor centrali iar dr ne-a spus ca nu-s carii ci o depunere care trece in timp...


Revin





la David apar ca niste "linii" foarte fine pe fata externa a dintilor,mai precis pe incisivii centrali,iar pe incisivul lateral dreapta la palpare se simte ca o "lipsa"....m-as bucura sa fie doar depuneri,dar nu prea cred..uitandu-ma mai atent la ceilalti dinti mi se pare ca are zone cu intensitate diferita de "culoare"....plus ca parca ii miroase gurita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

apropo de stresul meu, voi ce pasta de dinti mai folositi la copii?!

am citit recent ceva despre un anume SLS(Sodium lauryl sulfat),care e prezent in ff.multe paste de dinti(inclusiv Nenedent,pe care o folosim noi) si care ar putea fi incriminat de aparitia cariilor...stiti ceva de asta?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

ziua buna la mamici

azi-noapte a fost un chin cu adelina,iar a facut febra 39,5 (am facut impachetari,si antitermice) gemea in pat,am luat-o in brate si asa a mai dormit printre picaturi,se trezea si gemea

am fost la medic azi, nu are viroza, asta m-a bucurat putin...a consultat-o peste tot, crede ca are o infectie la stomac, poate a mancat ceva care nu a fost bun pentru ea...am inceput tratamentul dat de medic, si a fost mai vioaie, s-a jucat putin cu micky si papusica ei, a mancat putina supita la pranz, si nu a mai vomat, a baut si lapticul iar acum doarme...

doamne ajuta sa fie mai bine

o dupa-amiaza placuta va urez
sanatate muuulta

carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miany75

apropo de stresul meu, voi ce pasta de dinti mai folositi la copii?!

am citit recent ceva despre un anume SLS(Sodium lauryl sulfat),care e prezent in ff.multe paste de dinti(inclusiv Nenedent,pe care o folosim noi) si care ar putea fi incriminat de aparitia cariilor...stiti ceva de asta?





No, ca m-ai incuiat de tot acum, ca si noi tot Nenedent folosim.
Tin pumnii sa stea cumintel David la medic. Timi a fost linistit, dar no...toata consultatia a durat maxim 2-3 minute, cat s-a uitat nenea ala pe la el prin gurita. El nu are frica de doctori, ci din contra, uneori se preface bolnav, tuseste (eu il vad ca se preface, nu e tuse normala) si apoi spune: mami, Timi bonav, tutete (tuseste) meldem doctol Tolakova (Cholakova o cheama pe dr. ). El a prins drag de ele, pt ca de cate ori mergem il servesc cu haribo sau bomboane de ciocolata ceea ce acasa nu pupa el decat cand vin ceva musafiri si ii dau direct lui, fara sa ne intrebe.

Cand a fost sotul cu el sa-i ia sange pt a vedea exact la ce e alergic, a urlat de numa, a scapat aia sangele pe jos, nebunie.... Acasa imi tot spunea ca a fost la alta tanti doctol cale nu dat boboane la Timotei.



Fetele, multumesc din suflet pt raspunsurile privitoare la apa. O sa incerc si eu de-acum sa vad daca bea ceva mandra mea.
Mai vroiam sa scriu, dar tre sa fug ca s-a trezit.





Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

smara nici david nu a avut treaba cu medicii so far...ma gandesc ca are legatura cu ultima noastra experienta ,care s-a intins pe durata a 2 saptamani...bronsiolita partial vindecata,care a recidivat din motive de buni racita...

..sper sa fie cooperant si sa deschida gurita..si sa nu ramana cu prea mari sechele..cer si eu luna de pe cer..da,mno...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Pana sta pisicutza pe burtica sa isi faca flotarile mai scriu doua vorbe:

stanucel, multa sanatate Adelinei. Tare greu e cand sunt puiutii bolnaviori.


RamoX, nu trebuia sa vii matale cu niste vesti de 8 Martie, asa?


Revin mai pe seara daca ma tin bateriile, acum fug la gimnastici.



Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Shtephy imi pare tare rau ca ai probleme, poate reusiti sa discutati pentru a gasi o solutie. Eu sper totusi sa mai intri sa ne mai scrii, cu mare drag citesc postarile tale

miany noi am trecut de la nenedent la o pasta de dinti pt copii adaptata varstei, deoarece Mariuta a invatat sa scuipe, sa clateasca bine gurita cu apa de mai multe ori si vad ca are dintisorii mult mai albi acum.

stanucel multa sanatate Adelinei, poate scapati de febra urata. Noi de azi am trecut pe antibiotic din pacate, dupa 3 zile de febra la 4-6 ore si tuse din ce in ce mai puternica, care nu trecea cu nimic.

Diana ma bucur mult ca nu ne-ai uitat, tare imi place sa citesc postarile tale, n-am sa uit niciodata ca datorita tie am alaptat 1 an si 7 luni cu un singur san. Ma bucur ca lucrurile merg spre bine la voi

Ramonik noi tot Brtox avem modelul asta http://www.mumsnet.com/Reviews/car-seats-from-nine-months/22-britax-renaissance-si si e super ok, se trage pt pozitia de somn, e f confortabil si f sigur

Monis imi pare rau sa aud ca Iulian tot plange dimineata la gradi, astept si eu cu nerabdare cand ai timp si poti sa scrii doua vorbe despre curs

Licu si Lumi ma intrebati ce nume va avea bebe....grea decizie, si cu numele si cu nasii suntem in plop si plopul in aer...mai avem timp, grele cu numele de baieti

Ancutza tot ma tin sa-ti spun de ceva timp ca tare mi-ar placea sa va cunosc in sfarsit pe tine si pe Sabi, dar saptamana in care am fost in piatra tati a avut mult de lucru si venea destul de tarziu, iar eu singura cu mandra nu prea ma incumet sa mai ies pt ca e greu cu caratul in brate, de asta nici nu am spus nimic. Noi mai venim in Piatra sapta viitoare sau cealalta si poate daca reusiti si voi sa iesiti.

Ionela si eu citesc cu mare interes tot ce postezi tu pe facebook, mai ales ca mi-as dori sa incerc sa nasc natural, asa ca sunt in sapaturi. Dr meu a fost de acord in principiu, cu conditia sa fie totul ok pana la sfarsit, bebe sa nu fie prea mare (3 kg, 3 si un pic) si sa-mi creasca trombocitele, deci decizia finala va fi atunci la sfarsit, pana atunci ma informez.

Smara si eu tot de la 6 luni i-am dat printesei apa dupa fiecare asa-zisa masa cateva lingurite la inceput, cat voia, apoi usor usor canita cu pai a fost super ok.
Legat de hainute de ocazie i-am facut Mariutei o rochita aici si am fost fascinata de materiale si lucratura, cu adevarat deosebite, au sediul in buc, dar se pot face comanda si pe net sau la tel spunand masurile http://www.miahainute.ro/

Mami fericita de Mariuta
si de de 22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare. Cat doarme zburlita fac repede o ciorba si am timpul limitat...Ma lupt si cu o durere de spate tare nasoala :((

Vroiam sa o felicit pe Strumfy pentru noua minune din viata lor. Bine ai venit Camelia!

Stanucel ma bucur ca Adelina e mai bine.

Shtephy suntem alaturi de tine.Tin pumnii sa se rezolve problemele.

Referitor la pasta de dinti eu ii cumpar numai de la Green People si este ok, fara SLS. Costa 22 lei, are 50 ml si o gasesc la Plafar in Auchan.

Dana pupici pt David, sa treaca repede otita.

Smara si tu faci gimnastica? Sau te referi la sportul "alergat dupa copii" ?
Eu sunt asa o lenesa...ar cam trebui sa fac ceva...sa ma mai misc putin. Sotul a primit cadou de la socru o bicicleta si ma bate gandul sa-mi cumpar si eu una ca simt nevoia de miscare...Asta daca nu-mi cumpara socrul si mie una ca vad ca tot cumpara si imparte biciclete



Mergi la inceput