Prietene la bine si la greu - 160

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Miany la noi oficial incep de la 1 aprilie dar neoficial deja poti merge sa il inscrii, sau cel putin sa vb.

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Miany, neoficial, poti merge deja la ce gradi doresti sa il inscrii sa te interesezi, eventual te pune sa duci o copie dupa certificatul de nastere/completezi vreo ceva pe acolo, nu stiu sigur ce anume ca s-a dus sotul la mine. Am inscris-o neoficial la doua gradinite-una stat, una particulara, sa fiu sigura. Oficial parca prin mai era inscrierea pe aici.
Si da, functioneaza pilele oriunde. Din cate stiu nu trebuie sa apartina cu domiciliul de zona gradinitei.

Biara, multam, traiasca cura, ca altfel aveam inca sumanul de sunci.. mai e si acum loc de mai bine, dar nu cred ca mai reusesc sa ma mobilizez.
Am vazut chiloteii aia pe fb, dar nu scrie nici un pret si nici sa intru pe mess la tipa aia nu vreau, sa o intreb cat costa. Ai idee de pret?
Haide fa tiramisuul ala ca ma infiintez la o feliuta

Dymomo, ma bucur tare pentru progresele lui Danut.
Si Amalia a inceput acum vreo luna sa spuna la pisica miau, la cal ihhaa, rata mac etc. De vreo saptamana a inceput sa zica la pisica -acica, si sa inlocuiasca pe ici pe colo onomatopeele cu numele animalelor cu pricina. Deci sunteti pe drumul cel bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

La multi ani, Ali76200!

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

buna seara mamici

tocmai am aflat ca postul meu va fi desfiintat, deci voi merge in somaj
sper sa gasesc ceva de lucru cat mai curand posibil

ma simt aruncata ca pe o masea stricata

acum va intreb si eu pe cele care mai lucrati in domeniul HR, trebuie sa imi dea un preaviz de 20 zile?
merg la servici o zi,doua,trei...?
cat timp iau somaj? si cam ce suma???


multumesc frumos





carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

La multi ani, Ali!
Ce mai face flacaul vostru?tu? hai pe la noi la povesti..

Stanucel, imi pare rau de job, nu stiu sa iti raspund cu hr, poate intra maine fetele.

Si eu dupa ce termin cu maternitatea nu stiu unde ma angajez, cel mai probabil sper sa pup un somaj pana imi gasesc un loc nou de munca, ca fostul angajator a dat faliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Va multumesc pt gandurile bune si pt sfaturi. Am dormit mai mult nu, pauza totala de la 4 la 7, dar macar la 7 nu mai aveam febra! Si am bagat 3 ore de somn Sincera sa fiu,m-am panicat putin....cu copilul stiu ce sa fac(pt ea nu as sta pe ganduri sa o duc la spital),dar cu mine,nu...
Cat am zacut cu febra si frisoane, chiar ma gandeam la cele care nu aveti o mama/soacra sa va ajute...sper din tot sufletul sa nu aveti nevoie... Nu am mai zacut asa niciodata
Oricum, astazi m-am simtit mai bine,si pt ca a fost o vreme atat de faina,si am absentat cat am fost la Londra, am scos fetele la cumparaturi si plimbari...

Dymomo,ma bucur din tot sufletul sa aud de progresele lui Danut, eram sigura ca terapia va da roade! Sa dea DD sa vii cu astfel de vesti cat mai des...ba,in scurt timp,sa nu mai fie nevoie de terapie
Cum mai e Danut, a mai facut febra? Sper sa nu...multa sanatate!

Licu ,am SAVURAT pozele de pe facebook, Amalia este o papusica finuta,superba, iar Dragos un bebe-model! Felicitari pe silueta, arati super bine!
Cu crizele....si eu intrebam acum cateva luni,vad ca vin si trec...Nu tin o luna,si apoi nu mai apar...nuuuu,ar fi prea frumos
Nu cred ca exista vreo "formula magica" de a rezolva problema...depinde de cat sunt de obositi,incapatanati,ambitiosi
Ca si David de Miany,si Alexa incepe sa ne loveasca cand e foarte nervoasa. La ea am observat ca daca o cert in acele momente,sau chiar daca ii fac o mica observatie, se enerveaza si mai tare(acasa insa,merge de minune time-out-ul). Cea mai buna solutie (la noi) este sa o "pacalesc" cu altceva. Sa o fac sa vrea altceva mai mult,sau sa vrea sa mearga in alta parte etc...

Stanucel,ce rau imi pare de vestile rele pe care le-ai primit

Monica,cum e Mariuta? Tu ce faci,te simti bine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

neatza,

lumi ma bucur ca esti bine

stanucel imi pare rau de job, sunt sigura ca vei gasi ceva ok pt tine

renusul sta acasa azi, a avut mucisori peste we si a revenit si putin din tuse sa traiasca mugurii de pin si ridichea neagra

si pt ca el tot sta acasa si pt ca a venit primavara azi plec eu sa imprimavaresc lookul

ALI La Multi Ani fericiti

zi frumoasa fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza
va servesc cu o

ali La multi ani te mai asteptam pe la noi.

Licu foarte faine pozele de pe FB. tu esti o gazela slaba toata, sa nu te mai aud ca esti balena motanul e un scump si jumatate, grasunel de-ti vine sa-l papi si seamana perfect cu tine. Amalia e o finuta si o dulce. pe zmau nu-l complimentez, nu-mi permit.

despre crize si noi mai avem parte de ele, dar nu foarte des. in general incercam sa le tratam cu indiferenta, daca nu merge, incercam sa-i distragem atentia spre altceva, dar uneori nu merge nici asa. mai "amenint" eu ca ma supar, uneori functioneaza, alteori nu.
insa cand nu se lasa si nu se lasa, aplicam 2 metode, in functie de situatie:
1. ori o luam pe sus in ciuda urletelor si protestelor (spre exemplu daca vrea sa mearga in strada, ceea ce nu putem permite); sau
2. o lasam sa-si faca damblaua ( spre exemplu ieri a vrut in parc la scranciob, desi sub el era o mare balta de apa. n-a inteles ca nu poate ajunge la scranciob si insista sa mearga acolo cu urlete si proteste. asa ca am lasat-o, s-a bagat cu ghetele in balta pana si-a dat singura seama ca nu poate sa se dea in scranciob, asa ca s-a lamurit singura de situatie. partea proasta e ca a inceput iar sa urle ca s-a udat ghetele deci nici asa n-a fost bine... asa ca am aterizat in casa ).

dy sper sa va gasiti o bona potrivita. nu am recomandari din pacate.

miany noi am inscris-o pe Sandra deja la gradi de stat. dar pentru ca implineste 3 ani pe 30 nov. ei ar avea dreptul s-o refuze la inscriere, pt. ca la gradi de stat legea spune ca se primesc copiii care la 1 sept. au implinit 3 ani. bineinteles ca am fost cu o atentie la directoare si ne-au inscris-o. oricum ei se feresc de copii mai mici pt. ca nu vor sa le schimbe scutecele, dar daca copilul face la olita e mai usor.
oficial nu stiu daca inscrierilor, trebuie sa intrebi la gradi, anul trecut la cresa s-au facut inscrieri abia in iunie.

Lumi ma bucur ca ti-a trecut starea de rau.
cat despre parerea ta legata de nastere acasa etc, sunt 100% de acord cu tine.

stanucel imi pare rau de vestea primita. ar fi fost bine totusi sa fii anuntata mai din timp ca ti s-a desfiintat postul. sper sa-ti gasesti ceva totusi.
despre somaj aici mai multe informatii.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata


repede-repede cateva vorba inainte de - nu-i asa? - al 3-lea control ITM

Pentru o mai buna intelegere a faptelor: Licu si Smara despre ce tip de puzzle vorbiti? Ca Iulian face de www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.kdo.ro/_files/products/files/4_24_0_74_puzzle_lemn_cu_sunete_animale_de_la_ferma_.jpg&imgrefurl=http://www.kdo.ro/produse.php%3Flang%3Dro%26id_catp%3D4%26id_cat%3D24%26id_subcat%3D0%26id_product_line%3D0%26id_product%3D74&h=600&w=600&sz=264&tbnid=Co88U3YqTeIMFM:&tbnh=90&tbnw=90&prev=/search%3Fq%3Dpuzzle%2Blemn%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=puzzle lemn&docid=SS2qc9IajpK-1M&sa=X&ei=KepmT4yKE5DntQavvu30BQ&ved=0CFYQ9QEwAg&dur=399" target="_blank">asta de mult, dar inteleg de la voi ca vorbiti de alt gen de puzzle?

Smara drum bun si relaxare placuta si spo la sapa lui Timi

Ionela de acord cu ce ai scris. Incercam si eu zilele trecute sa-i explic unei prietene (care are 3 copii nascuti natural la spital) ca daca as ajunge sa hotarasc vreodata sa nasc acasa, nu ar fi atat pentru avantajul de a fi acasa, cat pentru a fugi de dezavantajele 'oferite' de spital.

Dymomo ma bucur pentru progresele lui Danut . Si sper ca n-a mai aparut febra .

Biara Maia ce mai face?

Stanucel imi pare rau de vestile proaste de la munca. La munca trebuie sa mergi pe perioada preavizului, dupa care intri in somaj. Somajul depinde de vechimea ta in munca dar suma este penibil de mica, asa ca spor la gasit un job nou cat mai repede. Detalii gasesti in legea 76 / 16.01.2002.

Raluci ce-ti faci nou? Sanatate Remusului

revin imediat




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Multumesc pentru sustinere
Noi suntem bine... suntem acasa de joi dupamiaza... dar nush cand a trecut timpul. Incercam sa ne acomodam... Andra e intelegatoare, in linii mari, si sper sa se mentina asa. Cami este cuminte cat e la san, mai mult de 2 reprize de 1h n-am reusit sa o las din brate... dar sunt incantata ca doarme noaptea. Sper sa isi faca cat de curand un program ca sa am si eu mai mult timp.
Va pupik pe toate

Mami fericita de Strumfita si Motzata

Mergi la inceput