CONCURS-Sfaturi pt. prevenirea iritatiei de scutec

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela83 spune:

Am norocul de a avea o fetita care raspunde pozitiv la aplicarea cremeide galbenele la fiecare schimbare de scutec. Acum suntem la inceputul diversificarii si se mai intampla situatii in care sa se mai irite putin in functie de reactia la anumite alimente nou introduse. Aceste situatii le remediem din stare incipienta cu crema pe baza de oxid de zinc...cam asta e "reteta" noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cassady spune:

Eu la Mara in doi ani de zile pe care ii are nu am stiut ce sunt iritatiile la fundulet pentru ca i-am schimbat pampersul des, la fiecare schimbat am spalat-o la fundulet si am uns-o cu ulei de masline sau ulei de catina fiert si racit. Servetele umede am folosit cand eram in plimbari.
In schimb la Andrei m-am lovit de aceasta problema la Andrei, in maternitate. Desi la fiecare alaptat ii duceam pampers, nu mi l-au schimbat la timp si e cunoscut faptul ca primele scaune ale bebelusilor sunt acide, nu va spun ce nervi si ce mila m-au apucat cand am venit cu el acasa si am vazut ca facuse rana la fundulet mititelul. Dar l-am spalat bine si l-am dat cu creme si uleiuri si s-a trecut repede. Acum avem 3 luni si jumatate si nu am mai avut probleme cu iritatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

- schimbat scutecul cat mai des
- spalat cu apa si sapun
- dat cu crem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanita spune:

In primul rand, igiena e foarte importanta.Pentru ca funduletul sa nu se irite, e necesara spalarea cu apa calduta si sapun special pt bebe, apoi stergerea prin tamponare (nu frecare!)cu un prosopel moale, folosit doar pt fundulet.
Se lasa apoi pielea sa respire cam 10 min, veti vedea cum bebe adora sa fie lasat asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Din experienta proprie pot da urmatoarele sfaturi :

1. pentru a preveni iritatiile : a se schimba scutecul cat mai repede posibil. pentru a indeparta kk folosesc servetelele umede ( eu cumpar si scutece si servetele de la Lidl , se numesc Toujours si nu am avut niciodata surprize nepalcute cum am avut cu alte marci cu mari campanii de publicitate) dar la urma dau si cu apa calda si sapunul lichid per care il folosesc ptr baitza.
2. tot ptr preventie: dupa curatarea si uscarea funduletzului aplic o crema de protectie cu zinc in procent de cel putin 10%
3. cand se irita din cauza ca nu l-am putut schimba imediat sau ptr ca a mancat ceva si kk a fost f acida...ca si tratament aplic binecunoscutul unguent cu galbenele. cand iritatia e f puternica si nu trece cu galbenele trec la creme speciale ptr astfel de iritatii ( de obicei am cate 2-3 pliculete mostre primite de la farmacie caci iritatiile f puternice le-a facut de maxim 2-3 ori in cei 2 ani de viata) .
In ultima perioda am descoperit si un spray produs de o firma germana , cu 83% aloe vera, un fel de bun la toate ( julituri, taieturi, arsuri etc..cam tot ce afecteaza pielea) si vad ca si acesta a fost eficient in ameliorarea iritatiei.

Cam atat va pot spune din cele experimentate de mine pana acum.Nu am scris prea milte nume de produse ptr ca nu stiu daca sunt permise. Daca doriti mai multe detalii , va raspund cu placere prin PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_tudor spune:

Din pacate toti bebelusi mai mari sau mai mici, la un moment dat se confrunta impreuna cu parintii lor, cu iritatia de scutec,noi tocmai acum ne confruntam cu aceasta problema, E suparator si pentru eliar mie mi se rupe sufletul cand vad ce "rana" are. Sfatul pe care il urmez eu este sa-l spalati la fundulet pe bebe dupa fiecare schimbare, eu una sincer va spun ca dupa pipi il sterg doar cu servetelel umede, asta e rolul lor nu :), dar ca sa treaca iritatia trebuie spalat, trebuie sa fie curat apoi puteti aplica o crema pentru fundulet(fiecare dupa preferinte), Eu tin minte din maternitate ca ne spunea medicul pediatru ca putem sa nu i facem de fiecare data cu crema la fundeulet pe bebei , sa le lasam pielea sa mai si respire, asa ca seara dupa baita eu nu l mai ung cu nimic(e curat si gata).
Am testat mai demult si are efect, (e un leac mai babesc) ulei prajit (dupa ce ati prajit niste cartofi ), va puneti intr-o canita dupa ce s-a racit evident si folositi cateva zile,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Cat erau mici eu i-am spalat cu apa si musetel dupa scaun si nu cu servetele umede pe care le foloseam doar cand plecam de acasa. Pentru iritatii am folosit creme, schimbat mai des si lasa cu funduletul la aer cat mai mult posibil.
Acum la cel mic am folosit foarte rar crema si se pare ca nici nu e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

spalat cat mai des funduletul
lasat putin la aer ( funduletul)
dat cu crema de galbenele sau speciala pt iritatii ( in cazul in care se intampla sa apara)

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Inca va mai puteti inscrie in concurs - Ultimele 5 zile !



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu recomand prevenirea iritatiei,mai ales cat poarta scutec se pot irita usor,de asta trebuie uns la fundulet dupa fiecare schimbare de scutec cu crema care o folosim ,care le prieste( ptr ca cu unele degeaba ii dai,poate le face mai rau dar nu bine), mai ales copiii mici,nou-nascutii care sunt f sensibili ,ai mei se iritau f urat cand faceau kk pentru era acid,faceau cu stropi (nu stiu cum sa explic:D)pana am gasit crema potrivita a stat saracu David al meu iritat ,am incercat n feluri si degeaba,la urmatorii mi-a fost usor ca stiam ce sa folosesc si de atunci rar imi lipseste din casa, sunt f sensibili si cand au diaree se irita imediat;
sau cand se constipa ,Paul imediat imi spune" da cu chema" :),ca dupa ce face il doare funduletul :D
eu cand se irita ii spal cu ceai de musetel si apoi ii dau cu crema respectiva ,le trece de fiecare data



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput