CONCURS-Sfaturi pt. prevenirea iritatiei de scutec

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Noi rezolvam problema astfel ( dupa ce am incercat zeci de produse printre care si crema Nivea ):
- folosim servetele umede Nivea/Baby love/Pampers toate senzitive
- il spal cu lotiune de curatat din cap pana in picioare Nivea si ceai de musetel
- aplicam crema Petrini cu oxid de zinc sau pudra talc Dalin face minuni
Nu am mai avut nici un fel de probleme de cand urmam aceasta schema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Este foarte importanta spalarea zonei dupa fiecare scaun, deci nu doar folosirea de servetele umede. Am observat ca aceasta operatiune intr-adevar previne/combate iritatia.

Sunt curioasa cum este crema de la Nivea, nu am folosit-o pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

ar fi multe de spus pe subiectul asta.si din pacate nu sunt toate aplicabile oricarui bebelus,existand evident copii mai sensibili, mai alergici, sau cu diferite afectiuni ale pielii care necesita ingrijiri putin mai special.
1.schimbarea cat mai frecventa a scutecului, indiferent ca e de unica folosinta sau reutilizabil- consider ca maxim 4 ore ziua cu un scutec sunt arhideajuns,iar pe timpul noptii de cate ori se considera necesar, nu vom trezi din somn un copil pentru a-l schimba atata timp cat el nu da semne de disconfort
2.aerisirea frecventa a funduletului, de regula as recomanda macar 15 minute de "libertate" la fiecare schimbare a scutecului
3. utilizarea pentru toaletare a apei si a unei solutii de spalat cu un ph neutru, de preferinta hipoalergen, adaptat pielii copilului si doar in caz de nevoie(vizite/plimbari sau efectiv prea putin timp la dispozitie)a servetelor umede. si in cazul acestora consider ca sunt mult mai bune cele din gamele sensitive si cu cat mai putine lotiuni adaugate.
4.multa atentie la alimentatia micutului pentru a nu ii deveni urina acida(si de aici iritare a zonei de scutec). in cazul nostru asta e o problema frecventa, fetitei mele nu ii pot da niciun fel de citrice diluate/sau nediluate pentru ca se irita ingrozitor, ajunge chiar la sangerare in zona afectata
5. aplicarea unei creme cu efect calmant al zonei, fie naturista, fie strict dermo-cosmetica, in functie de ce i se potriveste cel mai bine copilului. in cazul nostru cremele cu oxid de zinc si pantenol sunt sfinte, absolut necesare
6. alegerea unu tip de scutec care sa fie tolerat de pielea bebelusului, de preferinta fara lotiuni impregnate deja, sau fara particle de cristal care sa retina cat mai mult lichid, consider ca cu cat sunt mai netratate cu atat sunt mai benefice pentru aceasta zona extrem de delicata
7. folosirea marimii potrivite a scutecului, un scutec prea larg/mare permite scurgerea lichidului pe langa picior,urmata de regula si de o iritare a zonei, un scutec prea mic/stramt jeneaza si nu lasa pielea deloc sa respire
8. evitarea lasatului copilului in sezut pentru prea mult timp(ore intregi) fara o alternare macar de surta durata a pozitiei corporale. in momentul i care copilul sta cu orele in aceeasi pozitie evident ca zona funduletului este in contact direct cu umezeala si deci mult mai susceptibila iritatiilor
9. in cazul in care iritatia nu trece in 3-5 zile, sau copilul face iritatii frecvente, este necesar un control dermatologic si niste analize ale urinei/scaunului pentru a se vedea unde este problema concreta


Noi am trecut prin toti pasii astia, din pacate fetita mea are o piele extrem de sensibila si iritabila, asa ca trucurile astea sunt la ordinea zilei pentru noi si am reusit sa rarim episoadele de iritatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Noi nu prea avem probleme, asta pentru ca noi ne spalam de fiecare data, schimbam des scutecul si mai stam si in poponeata goala. Pentru noi servetelele umede sunt pentru deplasari si crema numai in cazuri extreme. nu abuzam de sapun, sapunul e doar seara, in rest apa calduta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Buna ziua!

Am folosit la bebe meu inca de la iesirea din maternitate, la recomadarea tuturor medicilor, Cutaden. In jurul varstei de 15 luni a facut un fel de reactie la Cutaden si anume i s-a uscat pielicica foarte, foarte tare.
Doctorul pediatru in concediu, ce era sa fac?

Primisem, de asemenea din maternitate un tub de Crema de fundulet de la Nivea cu Oxid de Zinc. Am considerat ca prima reactie ca fiind necesara schimbarea Cutadenului.
Am citit pe tubul de la Nivea ce si cum si am ajuns la concluzia ca este ce imi trebuie.

Asadar, am schimbat, bebe si-a revenit, medicul (cand a venit din concediu) a vazut pe Sara mea, insa tardiv ca se refacuse complet, insa mi-a confirmat ca Nivea este una dintre cele mai bune creme, asadar de atunci mergem cu ea si ne simtim foarte bine, avem aproape 2 anisori si ne pregatim sa ne obisnuim si cu pipi la olita.

Sanatate multa cu Nivea, au produse excelente. Inca de la nastere am folosit gelurile de dus si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

iritatie de la scutec am avut o singura data la ambii copilasi atunci cand am schimbat marca scutecului , am zis sa incercam si o varianta mai ieftina si care apropo..... pt alt copilas este cea mai potrivita, era folosita de la nastere si a carei mamica ne recomandase si noua sa o incercam . pt o vindecare mai rapida am marit nr de toaletari si am dat cu o crema pe baza de oxid de zinc. nu stiu daca pot spune numele cremei sa nu se considere reclama :)
si noi suntem multumiti de produsele Nivea....atat mami cat si copilasii :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ne-am tratat cu "Nivea protectie pt fundulet", crema cu oxid de zinc.
Nu folosim servetele umede decat cand suntem pe drum. In rest, de cand a inceput sa-si tina capul bine, o spal cu apa sau apa cu sapun la fiecare schimbat de scutec. Sapunul il folosesc doar la treaba nr. II
Am mai folosit cu acelasi succes sudocrem si ulei fiert la bain-marie.
Aaaa... si bai de aer cat cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Am uitat sa zic de crema de galbenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Cand fetita mea era mica si am patit-o, si nu o data, pentru ca, desi pastram igiena intima, tot ni se intampla, procedam astfel:

O spalam la fundulet si in zona genitala cu apa calduta, foloseam dischete demachiante inmuiate in apa calduta, stergand dinspre vagin spre anus si nu invers, pentru a nu aduce bacteriile de la fundulet spre vagin. ATENTIE! NU intre labii!
O uscam tamponand-o fin cu o bucata de finet sau un prosopel moale
O ungeam cu un strat subtire de Bepanthen

ATENTIE! A nu se folosi un strat gros, in speranta ca iritatia va trece mai repede, ca eficienta va fi mai mare. Stratul gros este contraproductiv.

Daca iritatia era mai urata, o lasam fara scutecel, in funduletul gol, la aerisit, cam o ora.

Si acum se mai irita, daca nu se sterge bine dupa pipi. Acum folosim Sudocrem.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ultimele 10 zile in care va mai puteti inscrie in concurs!

Bafta tuturor si cat mai putine iritatii!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput