CONCURS-Sfaturi pt. prevenirea iritatiei de scutec

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca_Doina spune:

Tocmai am depasit si noi un asemenea episod neplacut. Desi sunt foarte atenta cu schimbatul scutecului, am patit-o. Cea mica are 11 luni si o mai pun din cand in cand in premergator. Eu cred ca de aici ni s-a tras toata povestea...

Dupa o saptamana de aplicat tot felul de creme pt iritatia de scutec (inclusiv Nivea), am ajuns la dermatolog...

Am primit o solutie pentru curatat zona de la Ducray, A-Derma Cytelium se numeste. E foarte buna. Usuca foarte bine bubitele.
Si dupa, aplicata o crema de la Bioderma, Abcderm change intensif.

Ne-am ameliorat de la prima aplicare. Acum suntem bine.
Am revenit la crema noastra obisnuita (Nivea)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BaLaura27 spune:

Imi plac produsele de la Nivea Baby si le folosesc la fetita mea desi are 4 anisori si numai este un bebelus.

Pentru a preveni iritatia de scutec eu am remarcat,la vremea respectiva ca e bine sa lasi copilul desfasat in timpul zilei,din cand in cand.

Sa aveti bebelusi sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai asteptam pana la data de 15 aprilie sa ne povestiti cum preveniti iritatia de scutec, prin ce experiente ati trecut si ce sfaturi puteti oferi prospetelor mamici



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

La fiecare schimbare de scutec procedez astfel>
1. il sterg pe bebe cu niste servetele umede (cele mai ieftine din comert 2 lei pachetul) cat sa iau in mare tot "mustarul".
2. il spal pe bebe la fundulet cu apa si o lotiune pe care am primit-o cadou (Nivea Wash).
3. il sterg bine bine cu un prosopel absorbant.
4. il dau cu crema hidratanta pe toata zona spalata cu lotiune, ca sa nu i se usuce pielea (acum folosim Nivea SOS la cutiuta rotunda metalica, dar inainte foloseam tot de la Nivea, crema hranitoare parca ii zicea, la tub).
5. in zona anusului il ung cu putin sudocrem.
6. pun scutecul.
Am folosit scutece pampers, happy, huggies, babylove si libero. Nu am avut niciodata iritatii de scutec. Am ramas la scutece libero deoarece mi s-au parut mai usor de aplicat pentru mine si mai confortabile pentru el pentru ca au elastice in toate partile necesare si au dimensiunea potrivita in asa fel incat atunci cand se umplu nu il strang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...deci mamicilor, ce sfaturi aveti?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Noi procedam asa:
- pentru curatare folosim servetele umede, Nivea, Hipp sau Penaten
- spalam de fiecare data cu apa si sapun lichid pentru bebe
- uscam bine cu un prosop

La crema de fundulet am renuntat de ceva timp, de cand a facut langa anus o mica galma si medicul ne-a spus ca e posibil sa fie o fistula anala. Din fericire nu s-a confirmat acest diagnostic dar ne-a fost recomandat de catre medic sa folosim pentru prevenirea iritatiei ulei de masline fiert in bain-marie, iar doar daca are deja iritatie sa folosim creme. Acum nu mai prea folosim nici uleiul pentru ca nu mai avem probleme.


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Mami imi spune mereu spune ca scutecul este unul din factorii esentiali, deoarece este un aliat al sanatatii, al curateniei, al libertatii de miscare, al comoditatii, deci toate caracteristicile necesare ca eu sa fiu fericit! Aceasta este povestea de fiecare dimineata!!!
Scutecul ideal este cel care ofera bebelusului o piele uscata, sanatoasa si fara iritatii, iar parintilor asigura increderea! Baietelul meu descopera lumea in fiecare zi, iar noi descoperim lumea lui cu fiecare clipa. Mersul este cea mai mare bucurie a sa si joaca, cat mai multa!!!
Sunt de parere ca schimbarea scutecului trebuie sa se faca destul de des – din motive igienice, confort psihic si evitarea iritatiilor pielii. Cea mai importanta regula o reprezinta, din punctul meu de vedere, verificarea deasa a scutecului, iar atunci cand se simte “plin” trebuie schimbat imediat. In mod normal, scutecul se schimba dupa fiecare scaun, imediat dupa ce acesta devine umed sau imbibat. Frecventa cu care trebuie schimbat scutecul difera de la un bebelus la altul in functie de cantitatea de lichide consumate, greutate corporala, metabolism, hrana, etc. De cand am devenit mamica am incercat sa fiu cat mai bine informata ca sa fiu pregatita pentru aceasta noua si minunata experienta, dar una plina de enigme, uneori mai greu de deslusit! Scutecul este unul din factorii esentiali, deoarece este un aliat al sanatatii, al curateniei, al libertatii de miscare, al comoditatii! Oricum eu schimb scutecul si in functie de program, de regula dupa ce se trezeste dimineata, inainte de somnicul de pranz, dupa baita, iar noaptea, doar daca am motiv, adica doar pentru scaune, insa s-a intamplat de foarte putine ori, atunci cand au fost probleme cu scaunele moi si dese sau daca e bine-nteles plin, in timpul zilei ori de cate ori este nevoie. Pielea intotdeauna trebuie protejata adecvat, cu ajutorul cremelor si a lotiunilor.
Orice clipa cu Alexut reprezinta bucurie si relaxare. De mic i-am schimbat scutecul înainte de masa #537;i niciodat#259; dup#259; masa, deoarece stiam ca sugarii sunt predispu#537;i la v#259;rs#259;turi #537;i regurgita#539;ii, si nu trebuie agitati cu burtica plina, mai ales ca am fost o mamica fericita si mi-am alaptat baietelul 11 luni, acest lucru devenise obicei.
Scutecele pentru bebelusi trebuie sa lase pielea complet uscata, deci sa absoarba o cantitate de lichide foarte mare, trebuie sa permita pielii sa respire, dar, in acelasi timp, sa nu creeze discomfort bebelusului, iar funduletul lui sa fie unul lipsit de iritatii. Un bebe curat este un bebe fericit , un bebe fericit este un bebe sanatos.
Sfaturi: ALEGE SCUTECUL POTRIVIT, SCHIMBA-L ORI DE CATE ORI ESTE CAZUL, APLICA CREMA NIVEA SI... PUPACESTE-TI COPILASUL MEREU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Din experienta mea, am observat ca fetitele sunt mai predispuse la iritatie de scutec.
Am experimentat si noi, asa ceva de cateva ori. Cea mai buna metoda este tinut bebe cu funduletul gol, la aerisit cat mai mult timp. Asa ca in perioada in care era iritata, o spalam cu apa calda si sapun special de bebe si apoi o tineam pe o paturica Happy cat mai mult timp. Apoi aplicam cremuta cu oxid de zinc, scutecel curat si gata. Ii trecea repede.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Iarna 2012&page=31" target="_blank">VA rugam votati ku1 si ku2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Din experienta mea de mamica as putea spune ca igiena in zona scutecului este foarte importanta inca din primele zile de viata. Noi acum suntem in momentul in care incercam sa renuntam la scutece, dar odata ce am gasit o marca ce ne-a asigurat confortul, nu am mai schimbat-o. Am preferat ca dupa fiecare scaun sa spal fetitele cu apa si sapun Nivea, iar servetelele umede le-am folosit in special cand nu aveam posibilitatea spalarii. In primele luni de viata foloseam cu regularitate cremele pentru fundulet, dar cu timpul frecventa utilizarii lor a scazut si acum le utilizam doar daca apar ceva probleme. Acum, la doi ani, am trecut la chilotei ziua, dar noaptea sau cand plecam undeva tot scutecele sunt de baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamipreda spune:

eu ingrijesc pielea micutei mele astfel:
la fiecare schimbare de scutec sterg pielea cu ceai de musetel , o las cateva minute sa se usuce si abia apoi aplic crema nivea baby.
noi avem 5 luni si inca nu am avut iritatii deloc.
facem baita in fiecare seara poate si asta e un plus in calea iritatiilor.
sper ca sfaturile mele sa va fie de folos.

Mergi la inceput