Citim impreuna-"Necredincioasa" de Ayaan Hirsi Ali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Buna , tuturor ! Si o primavara senina

Cartea e extraordinara , un asemenea autor/destin nu are nevoie de nici un artificiu fictional pentru a reflecta complex aspecte esentiale ale unei vieti , familia , educatia , credinta , schimbarea , munca , valorile ( adevar , curaj , sens ) .

Experienta descrisa este cea a unei musulmane , insa principiile care stau la baza eliberarii din conditia de sclavie (sexuala , mentala ,sociala) , adica gandirea critica si reformarea societatii pe calea educatiei si legislatiei laice , sunt valabile si pentru alte sisteme rigide , inchise .

E socant si barbar ceea ce inca se intampla "traditional" cu fetele si femeile in unele comunitati . In Olanda s-au luat masuri la initiativa autoarei cartii , in perioada in care a fost parlamentar .

Poate ca ar fi necesar la noi in tara in programa scolara la nivel de liceu si o materie care sa prezinte istoria practicilor si ideilor despre conditia femeii , un fel de studii de gen , obligatorii , pentru a nu se perpetua nici ignoranta , nici superficialitatea in privinta abuzurilor dar nici a drepturilor si valorii femeilor.

Mie mi-a placut foarte mult cartea lui Ayaan Hirsi Ali , si cred ca a structurat-o si stilizat-o perfect si ca literatura si ca document social .







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Se gaseste si la elefant ca produs disponibil in 10 zile, insa eu azi ma duc la depozitul de carte. Am 4 astfel de depozite in zona unde stau.

Va dau de stire daca o gasesc.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mi-am luat si eu cartea. de pe libris. ieri la 5 am comandat-o si a ajuns azi la 4. super-rapid, zic eu.
(nasol ca-i cartonata, urasc cartile cartonate).
daca m-oi simti cat de cat bine, diseara ma apuc s-o citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

da, dar la mult-pomenitul elefant aveam 35% reducere . stivuit un cos si asta a intrat la precomanda, sa vedem cand va ajunge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am luat cartea ieri de la un depozit de carte de langa Gara de N.
Am luat-o si eu cu reducere 25%.


Am citit aseara din ea. Te prinde destul de repede.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aici era vo -25% cu inca - 7% (pt nus' ce) plus transp. gratuit :)
edit: nu m-am apucat de citit ca sunt inca la frectii cu carmol. si am cam adormit instantaneu aseara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Imi place foarte multt cartea. As vrea sa nu se mai termine.

Nu e spectaculoasa, asa cum mi-am inchipuit. Mai mult duioasa. Iti patrunde in suflet pe neasteptate.
Cititi-o!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

De pe la pagina 360 sunt expuse niste idei foarte interesante.
Tot revin asupra lor. Nu ma mai satur recitindu-le.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Nu am disparut dar am avut de munca cu inscrisul copilului la scoala . Si gata, am reusit, uff. Este la Waldorf, clasa I.

Viviana, exact, spre finalul cartii in sfarsit ma bucur ca se pun niste puncte pe "i" si ca nu-i doar asa o scriere despre ceva dar fara o concluzie trasa. Adica mie asa imi place . Iar Ayaan o face. Tot timpul trebuie sa ai in minte faptul ca ea este o femeie in carne si oase, ca nu-i doar un personaj de poveste, curajos si ia uite ce bine i s-au potrivit toate in viata daca a luptat dar ca in viata reala asa ceva nu ar fi posibil. Ei, uite ca este. Eu imi doresc sa fi fost ca ea, ca altele sau ca altii. Dar nu sunt... din pacate. Am si eu micile mele razboaie, pe la ghisee, secretariate de scoli, spitale, dar pana la urma in multe situatii ma las pagubasa ca sa nu zic infranta sa nu sune prea pompos. Desi adevarul asta e: santajata si infranta.
Dar mai am o sansa

Cand am citit povestea circumcizei lor mi s-a facut rau la propriu. Nu am putut evita sa nu ma gandesc la propriile mele fete, mici si ele.
Sigur, vorbim de culturi diferite, insa daca tot o avem pe aia cu drepturile omului mi-ar placea sa fie o lege universala si sa prevaleze peste aceste cutume, ca forta, importanta si de ce nu superioritate (ma gandesc la fiinta umana care-i superioara animalului). Nici un obicei nu poate, nu are dreptul sa fie respectat si urmat atata timp cat aplicandu-l mutilam fizic si psihic o fiinta umana (femei si barbati deopotriva) si mai ales un copil. Sa fie scos in fara legii si pedepsit ca atare. Punct.
Oricum circumcizia, din cate stiu eu, nu are legatura cu islamul ci vine pe filiera africana... (nu ca asta ar fi o scuza pentru fapt in sine, de oriunde s-ar trage el).

Citat:

E mult mai mult decit mutilare genitala, eu am vazut-o ca o sinteza a timpurilor noastre, ororile la care e supusa o femeie din cauza culturii in care e crescuta apoi stingacia si ignoranta europenilor unde cauta refugiu... E o carte mare din punctul meu de vedere.


Nimic mai adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie cel mai interesant mi s-a parut cum dintr-o islamista religioasa convinsa, a avut puterea sa-si asculte ratiunea si sa devina atee ... asta mi se pare o transformare interioara extraordinara.
Nu numai ca a facut scoala religioasa, a fost educata religios dar la un moment dat a fost o practicanta convinsa - pana cand a realizat ca isi ignora ratiunea - ceea ce fac toti credinciosii lumii.

Mi-a mai placut "tonul" cartii care nu este deloc revolutionar (din cate imi mai aduc aminte ), ci este foarte calm, si cald si smooth ... mie imi plac foarte mult personajele care transforma ceva cu indoieli si ezitari si teama versus cele care descriu aceste transformari cu vitejia demna de Super-woman.

Mergi la inceput