Citim impreuna-"Necredincioasa" de Ayaan Hirsi Ali

Citim impreuna-"Necredincioasa" de Ayaan Hirsi Ali | Autor: carminabulina

Link direct la acest mesaj

Spor la citit si nu va pierdeti cu firea indiferent peste ce pasaje veti da in aceasta carte !
La multi ani dragele mele!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

Bine ca i-am dat cartii asteia 6 puncte si acum nu pot face rost de ea . N-aveti cumva o varianta pdf in romana sau engleza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Eu n- am PDF (nici cartea n-o am inca), dar vezi ca e aici: http://www.bookdepository.co.uk/Infidel-Ayaan-Hirsi-Ali/9781416526247 , daca te ajuta cu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Archa spune:

merci, corap, vaz eu cum fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

De-abia am terminat de citit cartea. Sunt chiar socata. Inca nu pot sa am o parere clara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Archa, eu inca n-am apucat sa o cumpar in franceza. Am gasit-o in portugheza pe Net. Da-mi un PM daca vrei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Sunt si eu foarte curioasa ce parere aveti dupa ce o cititi. O sa urmaresc topicul asta, chiar mi-ar place sa discutam, daca vreti.
Mie mi-a aratat o lume despre care nu stiam absolut nimic si nici nu imi imaginam ca exista.
Si am mai cautat pe net si constatat ca are dreptate, nu inteleg cum pot permite tarile europei asa ceva. Unui european i s-ar fi luat copilul daca si-l tortura asa, de ce unor cetateni europeni de alta religie nu li se aplica aceeasi lege mi-e greu sa pricep.

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-505796/The-unspeakable-practice-female-circumcision-thats-destroying-young-womens-lives-Britain.html

Nu mai gasesc acum un articola (cred ca era BBC) care zicea ca 140.000 de fete suporta procedura asta in fiecare an. Si doar 92.000 sunt pe teritoriul Africii (restul sunt in europa si usa).

Pe mine m-a schimbat un pic cartea asta. Nu mai vad lucrurile la fel in sensul tolerantei pentru religie (o anume religie, evident).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

E urmatoarea carte pe lista mea. Peste o luna o sa o vad pe Aayan la o conferinta unde o sa vorbeasca. O sa va spun impresia mea despre ea, si poate o sa ajung sa citesc si cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ladies sa nu credeti ca am abandonat insa la cartea asta spun pas. Nu pot sa citesc asa ceva :(
Ne vedem la urmatoarea carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

JG, nu abandona! E mult mai mult decit mutilare genitala, eu am vazut-o ca o sinteza a timpurilor noastre, ororile la care e supusa o femeie din cauza culturii in care e crescuta apoi stingacia si ignoranta europenilor unde cauta refugiu... E o carte mare din punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Speed, de o buna bucata de vreme sunt in contact cu tot ce ai enumerat tu (din pacate! as fi vrut sa traiesc o viata ingnorand aceste lucruri). Acum sunt intr-o faza in care nu pot sa citesc in plus, am o perioada stresanta si o stare psihica mai "delicata", asa ca-s inapoi la Gavalda, fluturasi, iubiri... serenity now...

Mergi la inceput