Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Kari, tu te gandesti la sare... eu ma gandesc ca poate fi vecinul oricareia dintre noi, si noi avem copii... Doamne fereste!

Nu cred ca problema e ca sunt scumpe cartile, cu 15€/an sau mai putin daca are reducere, poate lua carti de la biblioteca de sa nu le poata cara. Eu cred ca la etajul superior al ei cam bate vantul, altfel nici nu se ajungea aici. Bietii copilasi. Bine ca acum stie Jugendamtu si au ochii pe ei, desi educatia tot de la parinti vine, nu e treaba lor.

Maisa, vb cu educatoarele, nu e normal asa ceva. Sa ma ierte D-zeu eu i-am invatat sa spuna o data, de 2 ori si daca nu se potoleste sa-i arda una cat poate. Pai pana vad tanticile alea o ia pe cocoasa de nu se vede. E drept ca nu la 2 ani, ci la gradi. Acu la scoala iar nu mai tine ca e posibil sa fie cu un cap mai mari si mai zdraveni, tb sa mearga sa spuna. Ii invat sa se apere si apoi sa fuga si sa spuna unui adult. Si daca nu se rezolva merg eu la scoala si apoi sa te tii. Un baietel deja a primit Verweis de la director, nu se mai pune cu fi-mea ca a vazut ca maica-sa-i nebuna.

Apropo de pasaport, si la München acum vreo 2 ani tot la fel a fost, am avut programare si mers f repede.

clarabel, din pacate nici eu nu am vesti mai bune despre absolventa de franceza-romana. Cunosc 2 frantzuzoaice care nu fac nimic cu franceza. Adica au meseriile lor, vb germana perfect si eventual mai folosesc franceza in acest cadru, dar nu ca baza ci ca aditional skill. Recomandarea mea: sa invete germana cat mai repede si apoi sa se gandeasca ce meserie ar dori sa faca si sa se intereseze de un Ausbildung care, eventual, sa ceara si franceza ca lb. straina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Tinatache, m-ai facut sa rad cu 'o mama nebuna'. Stiu ca merge intotdeauna sa fii asertiv, ca altfel....

Apropo, multumesc fetelor care mi-ati dat adresa de site pt romani in germania. Am gasit un nenea care vine si ne face tot ce mai este de facut la noi....si e muuuult! Doamne ajuta ca voi avea si eu la vara o casa 'normala' de jur imprejur si nu mai suntem 'tiganii' strazii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Su eu am invatat-o pe fie-mea sa se apere. Chestia e ca fraiera face si ju-jistu de 3 ori pe saptamana si acum vreo doua luni, s-a batut cu o colega la scoala - cealalta a inceput, a zgariat-o rau pe fie-mea pe fata incat ii curgea sange...si fie-mea ce face? o calca rau pe picior. Cand am intrebat-o de ce nu a dat cu ea de pamant, ca doar stie cum, a zis ca nu are voie decat la dojo...Acum i-am facut instructajul ca data viitoare cand o loveste cineva, are liber de la mine sa ii ''sparga'' fatza.
Copiii mei nu sunt violenti, stiu ca nu e voie sa lovesti alti oameni si mi se urca sangele in cap cand aud ca cineva ii loveste - fie si de o piticanie de 4 ani. Henrik inca refuza cu incapatzanare sa loveasca inapoi atunci cand e lovit...asa ca am sunat acasa la parintii ''infractorului'' si le-am spus ca nu e acceptabil si daca nu iau ei masuri, voi lua eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Miriluta, m-ai facut sa rad. are liber sa-i sparga fata

foarte pe scurt va spun ce-am discutat cu doamna de la Jugendamt. desi nu are voie sa spuna, mi-a spus in mare cum a descurs asa zisa ancheta. ei au dat cazul mai departe unei psiholoage specializata pe problemele cu copii mici. iar acea psiholoaga a mers la gradinita pe care o frecventeaza fratiorul copilei. si dupa ceva vreme psiholoaga a inteles ce se intampla la ei in casa. mama copiilor pleca deseori si ii lasa cu el, iar el atunci.... mi-a spus ca ea s-a drogat in timpul sarcinii si a fost sub urmarire medicala. si ei inca banuiesc ca se drogheaza si acuma. asteapta rezultatele analizelor, ca ea tare s-a impotrivit sa-i fie luate probe de sange.
mi-a lasat de inteles, nu a spus explicit, ca abuzul sexual nu s-a produs in adevaratul sens al cuvantului. mi-a aratat imagini cu desene cum abuzeaza nenorocitii de copii mici, fara sa existe penetrare in vagin -iertati-ma va rog- si ca neexistand semne pe trup care sa arate ca ceva s-a intamplat e greu de aflat cu adevarat.
individul ala are antecedente. acuma ma inteles ca e in arest si va fi condamnat, Jugendamtul a deschis deja proces impotriva lui.

of, sunt si obosita si mi-e greu sa ma exprim.... am iesit de acolo si imi venea sa impusc toti barbatii de pe strada. doamna mi-a mai spus ca exista multe cazuri de abuz sexual asupra copiilor mici, sub diverse forme, dar ca sunt greu de depistat ptr ca nimeni nu le sesizeaza. iar ei din pacate nu pot sa mearga la usa fiecarei familii si sa cerceteze ce se intampla in casa fiecaruia.
pe individul ala, l-am vazut de cateva ori doar. se ferea sa se uite in ochii mei, saluta dar asa din coltul guri. e un om banal, nu iti sare in ochi nimik la el, pare foarte normal.
imi vine sa ma duc peste ea in casa si sa-i altoiesc cateva la ochi, imposibil sa nu-si fi dat seama ce se intampla. dar trebuie sa ma abtin, nu pot absolut nimik sa spun, ea nici nu stie ca eu am reclamat-o.
gata, ca v-am facut capetele patrate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

F. trist ce se intimpla cu multi copii nevinovatzi!

Kari pt ca ai intuit ca acolo ceva "pute" si ai luat taurul de coarne. Altfel, cine stie ce mai patea copila.

Am fost acum la AMAD si am dus si restul de 6 pactehe. Am intrebat-o pe dna dac aopereste si in Nürnberg si mi-a zis ca daca sunt pasageri sau au multe colete, da, daca nu, dsoar pt 1-2 colete nu opresc. Oricum, potzi sa suni inainte de a trimite pachetul si sa intrebi. Dca anu mai ai nr, tzi-l mai dau odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Andreia, am sunat atunci la AMAD si la fel mi-au spus. sper sa-mi fac timp saptamana viitoare sa ma ocup de pachet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Miriluta, m-ai facut sa rad. are liber sa-i sparga fata



Expresia originala a fost '' hau sie auf die Fresse''
Referitor la vecina ta...mi se face rau. Auzim si vedem tot felul de cazuri insa socul e mult mai mare cand e cineva din apropierea ta.
Sunt convinsa ca i-ai salvat viata copilei..cel putin acum.
Din fericire nu toti barbatii sunt asa ca psihopatul ala nenorocit...astia nu merita sa traiasca si nu merita nici o sansa la recuperare, asa ceva e irecuperabil. Merita inchisi cu cateva mii de termite rosii si aruncata cheia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Kari, e foarte posibil ca mama sa nu isi dea seama, daca a fost plecata cind tipul a agresat copii. Si daca se mai si drogheaza sau e indragostita de tip, are "ochelari" care distorsoneaza realitatea.

Eu tot nu inteleg, daca agresiunea nu lasa urme, cum si-au dat seama cei de la JA ca a avit loc?

Eu sa stau cap si nu imi imaginez o astfel de agresiune cum se poate desfasura ...

Tragic!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aschiutza, copii au fost sub supravegherea unui psiholog, care am inteles ca a fost si la gradinita unde merge baiatul sa stea de vorba cu el. stiu ca sunt psihologi care "citesc" comportamentul copilului, au ei metodele lor sa-si dea seama. apoi si individul ala a recunoscut cumva motivand ca el doar a iubit-o fara sa-i faca nimik rau. in plus, are antecedente. (emotion cu pistol)

e soare fain la noi, asa ca voi iesi in oras cu copilasii mei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Din pacate exista mame care stiu/simt ce se intampla dar accepta situatia. Motivele sunt diverse, uneori bani, siguranta, alte ori pt dragoste...ma rog. Am vazut o data o mama la Tv care a spus fata de copilul ei ca nu l-a iubit deloc si ca cu ajutorul psihologului incet, incet a invatat sa il iubeasca...Asta e, viata e complexa.



Mergi la inceput