Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui clarabel

Draga fetelor, aveti idee ce ar putea lucra in Germania o absolventa de franceza-romana? Vrea o prietena sa se mute in Ge , sotul e grec si se pare ca a gasit ceva aici de lucru, prietena mea preda la un liceu bun in Ro, face master, etc., dar daca sunt printre voi filoloage le rog sa vina cu o idee despre in ce domeniu ar putea lucra aici si daca diploma de filologie e recunoscuta in Germania.



Fara cunostinte de germana nu cred ca poate face ceva aici. Pentru recunoasterea meseriei de profesor are nevoie de GDS (Große Deutsche Sprachdiplom) si 2 ani profesati in Ro, asta cel putin in Berlin. Iar cum GDS nu se obtine tocmai usor nu stiu cat de simplu e sa-i fie recunoscuta profesia.
Plus ca se cere sa poti preda cel putin 2 materii iar din ceea ce stiu eu nu exista nici o scoala europeana in Germania cu limba romana.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar astea sunt probleme de care m-am lovit eu personal, poate depinde si de norocul fiecaruia dar in orice caz simplu nu e...
Poate sa faci Nachhilfe, Babysitter sunt sanse mai bune... suna dezamagitor dar asa ma simt eu acum si singurul lucru care ma consoleaza putin e ca nu doar romanii au problema asta. La scoala unde fac eu practica acum, o scoala europeana germano-italiana sunt o multime de educatoare si profesoare italience care au aceleasi probleme...deci viata e nedreapta pentru toti..
P.S.: va rog sa-mi iertati eventualele greseli de ortografie sau formulare, pentru mine astazi a fost o zi extrem de lunga.

Eu am lasat-o balta cu recunoscutul si am inceput un Ausbildung.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fetelor, sa va spun una. astazi a fost arestat vecinul de sus, asa zisul tata al celor doi copii. pe mine ma sunat cinevade la Jugendamt si mi-a spus, de fapt mi-a multumit. individul se pare ca a abuzat-o pe copila cea mica, nu cunosc amanunte. dar am sa-mi fac drum la Jugendamt zilele astea sa vorbesc cu doamna care s-a ocupat de cazul lor.
nu va spun ce nervi m-au apucat pe el. daca banuiam vre-o clipa ce scarba de om este, il impingeam pe scari sa-si rupa capul. doamne iarta-ma.

si cand ma gandesc cate procese de constiinta mi-am facut ca poate sunt eu dusa cu capul . luni a intalnit-o sotul meu pe scara, urca cu copila. si mai in gluma asa ia spus sa-i citeasca seara o poveste copilei, sa stea cu ea pana adoarme, sa no mai lase sa planga. si ea de colo:" o, cartile costa bani"
fereasca sfantul cati nebuni circula liberi pe strazi. da doamne sa nu-i intalnim noi niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Doamne Kari Bine ca ai anuntat Jugendamt dar vad ca au aflat cam tarziu ce se intampla In atata timp ,de cand au inceput investigatiile, nu putea psihologul sa o faca pe fetita sa vorbeasca? Si maica-sa nu stia nimic? Doamne fereste sa se mai intample nenorociri de genul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Pt cine mai are nevoie de paaport si vrea sa-l faca la Bonn: acum sora mea e acolo si in 10 minute a rezolvat totul!!! A corespondat in prealabil pe mail cu dl. consul care i-a spus clar ce acte sa aiba la ea. Pt ca ei au pasaport simplu (nu cu domiciliul in strainatate, caz in care situatia se mai complica, aveau nevoie de mult mai multe acte si dura mai mult) le-au trebuit numai pasaportul si cerificatul de nastere al copoilului ( 5 ani si 10 luni) si CI_:urile lor. Imediat dupa ce a verificat actele a trimis online aplicatia pt pasaport directiei judetene de care ei apartin cu domiciliul (in DE au rezidenta permanenta) si in max. 4 sapt. le va sosi pasaportul.

Se pare ca au inceput si la Bonn sa se miste lucrurile putzin mai..rapid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Camelia, multumim pt donatie

Cu ajutorul: Miriluta (haine si 20 euro), Christel (haine si 10 euro), Panseluta (30 euro), Aschiuta (15 euro), Eni (haine si 10 euro), Zuzana (haine), Cosmina (rechizite), Anda (10 euro), Zuzi_Simona (20 euro), Angelica (haine), Adriana (haine), Camelia (10 euro) (sper ca nu am uitat pe nimeni) am reusit sa fac pachete pt Butnaresti (2), Bacau(2), Garbau (2), Tg Bujor (1), Florina (2), versorii Florinei (1), 2 bbei (1).
Am cumparat de 80 euro rechizite (creioane, culori, acuarele, pensule, ascutitori, caiete, coperti acrti/caiete, bloc desen si mapa, rigle, compas, guma, lipici, textmarker, carioci); cosmetice (sapun, pasta de dinti, periute, spuma de ras, aparate de ras) dulciuri.
Restul de 45 euro ii voi folosi pt ultimele cutii (care cintaresc peste 45 kg). Transportul catre Garbau si Bucuresti (6 cutii trimise miercuri) a fost suportat (52 euro) de o persoana care vrea sa ramina anonima. Fara ajutorul acestei persoane ar fi fost destul de dificil sa expediez tot ce s-a donat.
Am dat toate aceste explicatii (iar daca cineva vrea, trimit si scan de pe bonuri) ca sa nu existe sispiciuni.

Multumesc tuturor celor care au dorit sa ajute!
La multzi ani, fetelor! Suntetzi minunate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreia

kari cred ca-ti dai seama ca ai salvat un sufletel si pt asta meriti de 8 martie cea mai mare floare din lume! bravo tie

La multi ani tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Kari Micutz ase mai aude acum plingind asa ca inainte? Daca mama ar vrea sa-i citeasca, dar doar faptul ca o carte o scumpa o opreste, ii trimit eu o carte cu povesti sau, si mai simplu, merge la biblioteca, isi facem abonament si ia carti gratis cite vrea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

LA MULTI ANI DOAMNELOR!

fetelor, nu stiu inca de ce abia acuma a fost arestat. maine mi-am facut termin la doamna de la Jugendamt si merg sa vorbesc cu ea.
copila nu vorbeste inca, e mica. si oricum ce ar putea sa spuna un copil asa mic? si mi-e tare greu sa cred ca muma'sa nu stia nimic

Andreia, dar am eu carti si pot sa-i dau, dar na ce sa-i ceri frate daca nu are?
lui i-ai pune sare la penis, a ba nu, l-as cresta intai putin apoi i-as da sare, si iara l-as cresta si iara sare. stiu ca am ganduri criminale la ora asta, dar sa ma ierte dumnezeu ca asa merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

La multi ani in primul rand! E 8 martie dar la noi a nins toata ziua si ninge in continuare. M-am saturat de frigul asta si abia astept sa vina primavara sa merg la Spielplatz cu piticul meu.
Intrebare de 8 martie : ce ati face daca al vostru copil v-ar spune ca i-a dat (din nou) branci un coleg de cresa. In prima faza m-am gandit ca se harjonesc cum fac copiii. Insa, respectivul se comporta asa cam aproape in fiecare zi, ba imbranceste, ba musca. Tind sa cred ca are o problema. Mi-e un pic teama, pentru ca,copii la varsta asta (2 ani) se dezechilibreaza usor si cine stie cum il impinge iar pe-al meu si se loveste de ceva. Mama lui e singura, banuiesc ca ii e greu, insa copilul meu nu are nici o vina. Luni am Termin la Krippe si o sa deschid si subiectul asta. Ce parere aveti?
Si inca una : mai are rost sa faci Steuererklaerung, daca einbehaltene lohnsteuer e doar de 50 euro? Eu am o experienta neplacuta cu un Steuerberater si in general cu Beraterii. Daca e cineva pe-aici in domeniu imi cer scuze.
Multumesc si multe flori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kari, eu am spus de prima data cand ai scris tu aici, ca eu cred ca tipul ala nu e in regula. M-am gandit direct la abuz, din moment ce ai spus ca copilul urla ca din gura de sarpe si asta noaptea tarziu. Doar ca e greu sa dovedesti asa ceva..nu stiu dar eu cand e vorba de un copil si tati vitreg in joc, vrand-nevrand ma gandesc la lucrul asta. Am auzit/citit prea multe chestii nasoale ca sa ma pot abtine de la un astfel de gand. E greu sa desparti graul de neghine...sau cum se zice....
Acum sa speram ca nu va veni un tata vitreg nou....care...cine stie...doamne fereste...Saraca fata a ramas cu sechele, chiar daca nu le constientizeaza...vor apare mai tarziu..

Helbi, e o idee buna..sa donam noi carti



Mergi la inceput