Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiutza si Helbi,multumesc mult! Am comandat in ambele parti si litere si pietricele pe care sa le aplicam,sa vedem ce va iesi! Va arat la final daca iese frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

seara buna

am o intrebare la voi, poate sunteti mai in tema ca mine. o cunostinta vrea sa se mute din Bremen la noi in oras. e o doamana trecuta de 70 de ani. si se gandeste sa inchirieze o masina, gen microbuz, sa mearga la Bermen sa-si aduca lucrurile. bine, nu singura, ci cu cineva.
intrebarea mea, merita sa faca asta? sunt aproape 600 km pana acolo, dus intors sunt 1200 km. cu ce cheltuieste pe benzina si pe inchirierea masinii si probabil plata celui care o duce, plus plata celor care o ajuta acolo la incarcare si a altora aici la descarcare. nu i-ar fi mai simplu sa apeleze la o firma de mutare?

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Noi ne-am mutat de doua ori, de fiecaredata am folosit firma. Zau ca e mai comod asa. Iti si desfac mobila, ti-o coboara de la etajul x, ti-o urca la etajul y. Dar hirtiile importante si laptopurile (cit si citeva lucruri de suflet) le-am luat cu noi in masina.

Depinde acum si cite lucruri vrea sa isi aduca. Intr-un microbuz sau camion mic (duba) nu iti incape mare scofala de mobila! Noi la 3 camere am avut un camion normal plin (noi avem insa multe carti si reviste, pe care le-a mai transportat insa sotul; insa ca mobila am avut putintica si multa demontabila). Daca nu vine cu mobila, poate sa inchirieze. Pt mobila + aragaz, frigider, masina de spalat, nu ii va ajunge.

Daca isi cauta firma de transport pe situri de auctionare (e unul la care spui cind vrei sa te muti, si de unde pina unde si firmele iti fac oferte), sa nu ii pe cei mai ieftini. Noi asa am facut si ne-au mai cerut pe urma bani si au avut nevoie de enorm de mult timp sa bage totul in camion .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Zuzi_Simona,confirm intrarea banutzilor

Kari, si eu cred ca e mai ieftin sa ia o firma ca sa se mute. Mai ales ca dinsa, avind o anumita varsta, va obosi repede sa tot impacheteze. Asa, doar sa-i supravegheze pe aia e mult mai usor. Eu m-am mutat o singura data, nu am avut mobila deloc, am facut mutarea cu cumnatul meu si inca un amic, dar a fost greu. Si acum ma ia cu durere de spate cind ma gindesc la zecile de cutii si cutiutze pe care a trebuit sa le caram. Stii unde am eu cea mai mare pb daca ar fi vb de mutata: la Keller Ca se aduna de toate pt toti de-a lungul timpului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

seara buna

am o intrebare la voi, poate sunteti mai in tema ca mine. o cunostinta vrea sa se mute din Bremen la noi in oras. e o doamana trecuta de 70 de ani. si se gandeste sa inchirieze o masina, gen microbuz, sa mearga la Bermen sa-si aduca lucrurile. bine, nu singura, ci cu cineva.
intrebarea mea, merita sa faca asta? sunt aproape 600 km pana acolo, dus intors sunt 1200 km. cu ce cheltuieste pe benzina si pe inchirierea masinii si probabil plata celui care o duce, plus plata celor care o ajuta acolo la incarcare si a altora aici la descarcare. nu i-ar fi mai simplu sa apeleze la o firma de mutare?

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



As inchiria masina din localitatea de unde ma mut, de ex de la Sixt sau Europcar, si as preda-o in localitatea unde ma mut, aceste firme de inchirieri au filiale in toate orasele mari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Zuzi_Simona,confirm intrarea banutzilor

Kari, si eu cred ca e mai ieftin sa ia o firma ca sa se mute. Mai ales ca dinsa, avind o anumita varsta, va obosi repede sa tot impacheteze. Asa, doar sa-i supravegheze pe aia e mult mai usor. Eu m-am mutat o singura data, nu am avut mobila deloc, am facut mutarea cu cumnatul meu si inca un amic, dar a fost greu. Si acum ma ia cu durere de spate cind ma gindesc la zecile de cutii si cutiutze pe care a trebuit sa le caram. Stii unde am eu cea mai mare pb daca ar fi vb de mutata: la Keller Ca se aduna de toate pt toti de-a lungul timpului

Andreia




tehehe, de aia e bine acu de mine: nu am beci!

Da lasa ca am pod si debara, si acolo numai sotul intra, asa ca Dumnezeu cu mila ce voi gasi la urmatoarea mutare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele cu copii scolari,
au mers la Känguru,concursu'de mate? Cum s-au descurcat?
Fiica-mea are in 15 martie si acum facem temele din ceilalti ani dar totusi din cele 21 de intrebari,cam 1 sau 2 au fost si pt mine nu chiar simple .Sigur,se descurca binisor si ea ca doar are note maxime la toate dar am vazut ca spre final isi cam pierde rabdarea .

S-a vorbit aici de alegere intre latina si franceza,noi vom hotari in clasa 6 deci mai avem un an.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

deci sa inteleg ca e mai scump cu firma de Umzug? doamna in cauza s-a casatorit cu un amic de-al nostru zilele trecute si din acest motiv se muta aici.
si noi ne-am mutat de doua ori deja, dar ne-am folosit de duba unui prieten din Romania, care facea curse in Germania. asa nu ne-a costat nimik, in plus ne-am multat dintr-un cartier in altul.
multumesc ptr raspusuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, Bianca a fost 3 ani la Känguru, anul asta ar fi vrut, dar profa care organizeaza a nascut acum 3 sapt si altcineva nu-i tzine locul pe tema asta. Pb nu sunt chiar f usurele. Ca sfat, sa inceapa cu cele de 5 puncte

Kari, din ce deduc eu, iese mai "comod", adica mai putina munca pt ea, daca ia firma de Umzug decat daca plateste separat pe cineva sa-i conduca masina si pe altcineva sa -i impacheteze casa

Pt fetele care au contribuit financiar sau cu lucrrui la actiunea de la Umanitare, vreau sa spun ca am pus azi 6 pachete (32 kg) pt Bacau, Butnaresti, 2 bbei (Eumada) si 2 copii(verisorii Florinei . crescuti de bunica).
Zilele astea am sa pun si restul de pachete pt Garbau, Tg Bujor si Florina. Va multumesc pt ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarabel spune:

Draga fetelor, aveti idee ce ar putea lucra in Germania o absolventa de franceza-romana? Vrea o prietena sa se mute in Ge , sotul e grec si se pare ca a gasit ceva aici de lucru, prietena mea preda la un liceu bun in Ro, face master, etc., dar daca sunt printre voi filoloage le rog sa vina cu o idee despre in ce domeniu ar putea lucra aici si daca diploma de filologie e recunoscuta in Germania.

Am mai aflat ceva interesant, poate unlele dintre voi stiti deja, dar pt cei care nu stiu nu mai terbuie Arbeitserlaublis de la 1.01.2012 pt cei din Ro daca au facultate si lucra in domeniul studiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Kari, la astfel de mutari pretul se socoteste cam asa: suma fixa+ suma pe citi m2 ai (ei vin si fac o vizita de obicei si cam estimeaza de cit timp si ce forte e nevoie) + suma pe citi km intre cele doua mutari. Mai iau in calcul etajele. Da, nu e ieftin.

Dar daca inchiriezi masina (duba) si acolo platesti o suma fixa + suma pe km parcurs. Daca masina trebuie sa o si fitii de mai multe ori pt ca nu ajunge spatiul, atunci nu ai facut prea mare cistig.

Asa ca depinde cite lucruri vrea sa ia. Cu cit mai multe, cu atit as inclina balanta spre firma. La mobila, masina de spalat, aragaz si frigider ai nevoie de mai multi barbati in putere.



Mergi la inceput