Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

La noi a fost azi soare...am iesit cu copii afara la Spielplatz si ne-am jucat v-ati-ascuns...iar apoi ne-am alergat (ticken). Uitasem cat de amuzant e sa fi copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Eu am luat 10 zile eritromicina, de mi-a iesit pe nas (pachetul al doilea a fost de la Hexal si a avut un gust ORIBIL), dar tot buhai ca si inainte. Faza e ca nu stiu de ce, dar nu au facut analizele complete de sange, titrul a iesit pozitiv de pertussis, insa ca sa stie sigur ca e acuta boala si nu e doar pozitiv din cauza ca am avut "candva" pertussis, mai trebuiau facute alte doua analize, care, cum ziceam, nu stiu de ce dar nu au fost facute. Asa ca doctorita de familie a decis pe baza simptomelor ca boala e acuta si mi-a dat doua saptamani concediu medical, care concediu a expirat ieri. Dupa parerea mea insa, daca era pertussis, trebuia sa treaca de la antibiotic, ceea ce din pacate nu e cazul, asa ca am sunat azi de dimineata la un pneumolog, si am primit programare peste o saptamana "mit viel Wartezeit", ca fara Wartezeit avea abia in iunie, si am zis ca nu mai vreau sa stau si sa buhai INCA 3 luni fara sa stiu ce e.

Are cineva habar de vreo clinica specializata pe probleme de infertilitate? A intrebat cineva pe alt forum, cica merge la Berlin, si cerea informatii, dar cel putin pe fuga pe site-ul Charité-ului n-am gasit chiar nimic. In primul mesaj al Andreiei este un link "dr. Gineco in Berlin", dar ma duce la un subiect mai vechi unde se vorbea in mare de cursuri de germana, nu e nimic de niciun dr. din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, multa sanatate. Sa stii ca si eu am ajusn cu Wartezeit in toamna la pneumatolog, mi-a facut o gramada de teste si, suspectindu-ma de astma m-a trimis la reumatolog. Am facut radiografie pulmonara si psre noroculmeu nu am avut nimic la plamini si in citeva zile mi-a trecut. Insa, pt ca tuseam de 5 sapt am ajuns la cortizon si vreau sa zic...ca m-a ajutat pe de o parte, dar m-a dat peste cap pe de alta (nu am putut sa dorm bine saptamini la rind).

Link-urile puse de mine, sunt primite de la diverse fete, eu nu le-am mai verificat si, de la capitol la capitol, pur si simplu am copiat prima pagina....Din ce imi amintesc de la o colega, in Lübeck ar fi o clinica buna, dar o sa o mai intreb odata (sora ei a fost acolo si, ulterior a reusit sa ramina insarcinata). Revin dac aobtin ceva detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza!

CT, sanatate multa, sper ca ti-ai mai revenit. Charite e buna, am auzit numai lucruri bune despre ei. Mai stiam de una in München, in Tal, dar nu te ajuta si nici nu am cunostinta directa de succese.

Intrebare: stie cineva un dr. bun de Tinnitus in München?

La noi acu s-a mai linistit ploaia, vad ca s-a mai luminat putin. Nu pot sa cred ca acusi avem iar vacanta, abia astept!!


Andreia: subiectele la Känguru sunt pt 2 clase?? Am gasit subiectele din anii trecuti si sunt de ex. pt cls. 3 si 4, 5 si 6 etc. Nu prea mi se pare corect, Pitzu si asa abia a facut 8 ani in cls. 3, daca-i mai dau si sub. de cls. 4 l-am terminat. Ma rog, om vedea. Ne mai preg. zilele astea, sper numai sa nu fie f dezamagit, nu de altceva. Mai ales sub. de 5 pct. sunt destul de grele, ultimul si cel mai complicat nu l-am facut nici eu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, din ce imi amintesc, asa sunt subiectele al Känguru, dat o intreb dieseara pe Bianca si itzi spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crotaru1 spune:

Buna fetelor,

numele meu este Corina, locuiesc in Flensburg de un an si jumatate, si as dori sa stiu daca vreuna dintre voi locuieste macar in acelasi land cu mine. Sunt mama unui baietel de 8 ani si jumatate, si cum spuneam suntem veniti nu de foarte mult timp in Germania, suntem inca in perioada de acomodare, si de invatare a limbii.
Mi-as dori mult sa ma acceptati in cercul vostru, si impreuna sa putem schimba pareri despre tara in care am ales sa locuim si sa traim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bun venit Corina! Eu sincer recunosc, ca habar nu aveam unde este Flensburg. M-am uitat acum si pare f dragutz, turistic la voi...poate ne povestesti mai multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

nici eu nu auzisem de localitatea asta, bine ai venit corina
vikinga statea pe aproape in sylt dar nu mai stiu daca mai activeaza pe forum
kari unde trebuie sa ajunga pachetul tau? pleaca miercuri unul din baieti din nurnberg, sau cel putin asa planuim...dar el va cobori la ploiesti ca e mai aproape de galati

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Christa, eu stiu de la un medic urolog roman, ca in Münster se afla cele mai bune clinici de reproducere umana asistata din Germania. Nu am adrese, dar e usor de cautat pe internet. Iti pot oferi detalii pentru München, daca e nevoie. In caz ca vei coresponda cu persoana in cauza, poti sa-i transmiti ca si medicina chinezeasca trateaza cu succes probleme de infertilitate (bineinteles cu exceptia unor anomalii anatomice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

corina, bine ai venit! cred ca orice sofer a auzit de Flensburg :) Inclusiv eu, desi nu am primit nici un punct pe permis.

Mergi la inceput