Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

corina, bine ai venit! cred ca orice sofer a auzit de Flensburg :) Inclusiv eu, desi nu am primit nici un punct pe permis.

cristina


Uite ca eu n-am auzit Ce-i drept, nici nu am condus cine stie ce
Da zi-mi si mie de ce orice sofer a auzit de Flensburg?

Din ce stiu eu Vikinga sta pe Sylt si asta parta e la Nordsee nu la Ostsee. Sau?!

Am intrebat-o pe Bia acum si asa isi aminteste si ea cu Kanguru: cei de a 3-a si a 4-a au aceleasi subiecte; cei de a 5-a si a 6-a la fel....
Oricum, important e ca participa, ca vede cam cum e la un concurs unde trebuie sa stea concentrat 75 min. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

zuzi-simona, multam fain, dar inca nu sunt gata cu pachetul. in plus de maine lucrez, azi am fost libera. am o promisiune ptr luna viitoare sa mi-l ia cineva care vine din Ro in Germania. si vine cu o masina mai mare.

CT, sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,fetele!

Referitor la Känguru,cred ca nu e asa importanta virsta ci pasiunea pt mate si in special pt logica si gindirea practica,clasa cred ca e importanta doar daca e vorba de unele operatii care se fac in clasa 3 sau 4.
Mie enunturile mi se par cam intortochiate...ma rog,facute cu schepsis sa te prinzi mai greu ...
Noi le-am facut pe toate de la clasa 3-4 si cele din ultimii ani mi se pare ca au 1-2 cam de prins urechile .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Chiar vroiam sa va spun ca medicina traditionala chineza trateaza cu succes probleme de infertilitate si si Tinitus-ul. Adica la tinitus este cu cantec pt ca este o boala netratabila de medicina conventionala iar TCM o poate amelioara sau reduce mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara la germanute


Nici eu nu am auzit de Flensburg, ce inseamna? Am condus destul, am fost oprita si de politie cand blocasem circulatia intr-o iarna Ramasesem in rampa din cauza zapezii si nu aveam cauciucuri de iarnaCulmea ca eram pe un pod si nu mai putea sa treaca nici o masina, mai era si buss-ul in spate. Am scapat cu o mustrare dar asta dupa plansete ca stiam ca pot sa raman fara carnet. Totusi, ce este flensburg?

Amonar, noroc cu mesajul tau Adtazi am trecut pe langa un centru de tratare boli si printre altele scria si tinitus. Nu stiu ce boala este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

, eu stiu de la un medic urolog roman, ca in Münster se afla cele mai bune clinici de reproducere umana asistata din Germania. Nu am adrese, dar e usor de cautat pe internet. Iti pot oferi detalii pentru München, daca e nevoie. In caz ca vei coresponda cu persoana in cauza, poti sa-i transmiti ca si medicina chinezeasca trateaza cu succes probleme de infertilitate (bineinteles cu exceptia unor anomalii anatomice).

Pfu, deci eu pe tipa o citisem prima (si ultima) oara la subiectul unde intrebase de medici din Berlin, dar in rest habar n-am. Asa ca multam de informatii, o sa i le transmit fix cum te-am citat mai sus :), si daca mai vrea detalii, ti le cer.

Corina, bun venit! Ziceam ca stau eu la mama naibii, in Niedersachsen, ca majoritatea sunt in sud, dar vad ca se poate si mai la mama naibii, Gifhorn, Hamburg, si acum si tu cu Flensburg!

Andreia, Monica, ce rusine, n-ati auzit de renumita "Verkehrssünderkartei" la Flensburg, Kraftfahrt-Bundesamt, unde se strang punctele soferilor? tzzzzzzzzzz. Tocmai sunt iar in discutii, ca vor sa reduca numarul maxim de la (parca) 18 la (tot parca) 8. Nu stiu exact, ca din fericire n-am avut de a face cu dumnealor, bat in lemn, desi am permisul de conducere de peste 21 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Totusi, ce este flensburg?

De fapt e un oras in nordul Germaniei, dar este folosit sinonim cu punctele soferilor, cum ziceam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Totusi, ce este flensburg?

De fapt e un oras in nordul Germaniei, dar este folosit sinonim cu punctele soferilor, cum ziceam.

Christa


Sa nu avem parte de ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, merci de explicatie, chiar nu stiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Monica, tititus e o boala a urechii interne (din ce stiu eu); auzi in permanenta zgomote/sunete in ureche. E tare nasol, eu am avut simptomele astea 2 ani la rind, acum 2 ani. Intre timp s-au mai ameliorat, intervin cind sunt f stresata.

Mergi la inceput