Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Intre timp s-au mai ameliorat, intervin cind sunt f stresata.

Andreia, cand te-apuca, mult te tine?
Intreb serios acum, pentru ca si mie imi tiuie cateodata urechea, dar n-a tinut niciodata asa mult ca sa zic ca merg la doctor sa vad ce e, pana as fi ajuns acolo mi-ar fi trecut si n-as mai fi avut ce sa-i "arat" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Neata fetelor si "prost" la o cana de cafea!

Corina bine ai venit in Gremania. Eu locuiesc in Hamburg, pesemne sunt cea mai "aproape" de tine. De aia pesemne si auzisem de oras, nu din cauza punctelor.

Christa/CT, multa sanatate iubita, nu stiusem de problema, n-am mai intrat de ceva zile pe aici! Imi pare rau ca nu reusesc sa ne auzim! tot pe fuga.
Intrebi de clinica de ferilitate, gen Kinderwunschklinik? Eu stiu una in Hamburg (sunt ele de fapt mai multe). Uite aici un site cu centrele respective, pe regiuni: http://www.wunschkinder.net/zentren/
Sper sa fie de ajutor.

reedit: eu stiam ca cele din Hamburg sunt cele mai bune (ma refer la clinici), acum insa depinde de doctor. Eu m-as lua si dupa Bewertungen der Pazienten, as intreba i stanga si dreapta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna la toata lumea.Sper ca sunteti bine si va doresc din suflet o primavara minunata.
As dori sa va intreb (poate s-a mai discutat )pe cele care au dat pentru cetatenie, ce presupune cerea de certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni.Am inteles ca trebuie sa-mi schimb certificatul de nastere cu unul de tip international (din asta pe fond albastru cum se dau acum la noii nascuti)dar de ce nu mai vechi de 6 luni, ce se poate schimba in timpul asta? De exemplu daca eu imi scot un alt certificat de nastere azi sa zicem si mai am de dat cele doua examene...si nu pot din acest motiv sa depun dosarul in aceste 6 luni , expira certificatul?
Nu am inteles ce e cu astea 6 luni.Sau sa scot certificatul dupa ce dau examenele si eventual le si iau ...
Si pentru copii , cel mic e nascut aici si am inteles ca certificatul lui e ok, dar cel mare e in tara nascut (are certificat international), dar evident mai vechi de 6 luni (el avand 11 ani )


Pun aici citatul pentru o mai buna interpretare ...

"Aktuelle Geburtsurkunde (Original und Kopie), nicht älter als 6 Monate. Akzeptiert wird auch eine vom Bürgermeisteramt angefertigte beglaubigte Kopie vom Original und Übersetzung. Die Geburtsurkunde sollte mit einer Apostille oder einem Legitimationsvermerk versehen sein."


Multumesc mult pentru orice clarificare.
O zi frumoasa va doresc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza! Sorry, mie mi-e atat de cunoscut ca nu ma gandeam ca macar soferii nu au auzit de Flensburger Punktesystem. Da' a scris Christa despre ele, mai bine ca n-ati auzit si nici n-ati avut parte! Acum chiar zicea pe toate posturile ca se schimba, de ma intrebam oare chiar nu au ceva mai bun de facut?? De ex. sa oblige toti mosii sa faca controale dupa o anumita varsta si evtl. sa le ia permisul?? Cred ca v-am povestit ca tatal vecinilor mei pensionari inca mai conduc, are peste 80 ani, nu poate sa parcheze si abia se urca/coboara din masina dar nici nu renunta. Vecinii (copiii alor batrani adica) sunt ingrijorati dar nu pot face nimic. Le-am spus numai sa ma anunte sa-mi strang copiii din strada cand vin in vizita. Noroc ca vin f rar.

Amonar, din pacate nici TCM n-a facut mare branza, nu s-a schimbat nimic. Masaje, acupunctura, bilutze de inghitit, nimic, nada Numai bani la greu... Asta e, mergem mai departe.

Apropo, anu asta mergem in Olanda, ai tipps & tricks? Amsterdam, Wasernaar, poate si Rotterdam, Keukenhof bineinteles.

Andreia, mersi de rasp. Sincera sa fiu, daca stiam ii ziceam sa nu mearga, desi cred ca nu aveam succes ca mi-a zis dupa vreo cateva zile ca i-a intrebat si s-a inscris. Acu mai fac cu el pana joi, numai cat sa nu fie dezamagit, mie mi-e egal.

Suntem la Kerzenbasteln, am cumparat ce am nevoie, facem Kommunionskerze! Acu runda 2, stiu ce am de facut, la fata am fost tare stresata.

Vine vine priiimavaraaaaa, in 2 zile, cica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crotaru1 spune:

Buna,

va multumesc pentru frumoasa primire in randul vostru.
Sincera sa fiu nici eu nu stiam de acest oras inainte de a ajunge aici. Bine , noi ne-am si hotarat din scurt sa parasim tara, si la fel ca si voi, am aruncat o privire pe internet si am vazut niste poze foarte frumoase cu acest oras. Este un oras nu foarte mare, dar este tare frumos, curat si linistit. Noi suntem inca la inceput, si ne minunam de fiecare coltisor nou pe care il descoperim aici. Ne bucura mult faptul ca suntem intre 2 mari,si la distante destul de mici de ele, ne plimbam mult, admiram mult. Nu prea ne-a ajutat vremea vara trecuta, nu ne-am putut bucura de o baie in mare, nu am reusit sa intram decat pana la genunchi. Nu suntem inca obisnuiti cu vremea de aici, este foarte mult vant,ploua destul de des, iar temperaturile foarte rar au atins 20 de grade. Noi venim din Bucurestiul ala sufocant unde aerul este irespirabil. Din punctul asta de vedere aici´beneficiem de un aer foarte curat si de aerosoli naturali. O spun cu bucurie, deoarece copilul meu a reusit in acest timp de cand sunt aici sa faca numai raceli usoare si Slava Domnului am scapat de antibioticele acelea nenorocite pe care ni le prescria cu asa o usurinta medicul pediatru de acasa. Am adus cu noi si aparatul de aerosoli fara de care greu te vindecai de o raceala la Bucuresti, dar nu a fost nevoie sa il folosim. Cateodata ii judec pe doctorii de aici , ca imi prescriu pentru raceala si tuse numai siropuri, dar se pare ca aici totul se trateaza cu rabdare.
In ceea ce priveste 'punctele Flensburg' imi doresc si va doresc sa nu avem parte de ele.

Cu drag, Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Cristina, asa e cu tinnitus-ul, e f.f.f greu de vindecat. Eu zic ca depinde si de ce terapeut dai. Unii pot, altii nu....Cauza principala e epuizarea, stresul indelungat, printre altele. Prin epuizare ne terminam rezervele de energie si esenta vitala care ne sunt date doar o data. Este ca si un rezervor de benzina, se goleste la fiecare drum. Depinde doar cat de economisti suntem si cum stim sa ne umplem rezervorul. Oricum tinnitusul este si o boala a batranetii, aproape toti batranii o au. Dar din ce in ce mai multe persoane tinere prezinta deja simptomele. Acupunctura si masajul, nu ajuta, zic eu. Cel mai sigur este fitoterapia pe baza de plante medicinale chinezesti. Si o anumita conduita de viata. Tinnutusul este, cum am spus, o epuizare a rezervelor de baza (pe care le primim la cantitate fixa pt o viata), ceea ce il face greu de vindecat.

Tipps si tricks despre Olanda, cu drag. Pot sa iti trimit linkuri sau doresti alte informatii?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

roxy si pe mine ma intereseaza sub., inca nu m-am apucat sa cer info pe nicaieri...ai deja 8 ani sau vrei sa aplici la 6 cu dovada de examen? unde sa da acel ex. au doar centre agreate sau cum? e nevoie de cursuri sau poti da doar ex? dupa ce materiale inveti? ce acte cer?...
stiu ca poate diferi de la land la land dar daca se poate spune-mi tot ce ai aflat tu; pm sau aici, mersi mult

si eu am frica de persoanele in varsta la volan, vad des o doamna in zona care abia merge, are si tremurul acela al capului...si totusi conduce; cel mai teama mi-e pe autobanda ca merg normal, cu viteza, si ma gandesc ca nu au putere sa stapaneasca totusi masina, reflexe....

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Amonar, mersi mult! Linkuri sunt bune, m-as bucura mult si pt Geheimtipps cum zic nemtii. Locuri minunate in care nu nimeresti decat "din greseala", care nu sunt neaparat in ghidurile turistice. Oricat de mult vreau sa merg la Keukenhof, de ex., si voi merge, fara discutie, mi-e groaza cand ma gandesc ca ma calc pe picioare cu inca x sute de turisti.

Da, stiu, e greu sa scapi de Tinnitus. Si uneori il ai desi nu esti batran, ti-ai schimbat felul de viata si tot ce era "stricat" inainte, si tot nu pleaca.

Apropo, de latina vs. franceza: am ramas la latina. Nu se face decat pana intr-a 9. incl., apoi incepe italiana. Franceza o va face paralel dintr-a 8.-a. Se ia ca diploma das Kleine Latinum sau (große) Latinum in fct. de nota si daca esti dispus sa dai un examen. Aceasta diploma este necesara la inscrierea la unele facultati si la Lehramt daca vrei sa devii prof. de germana si in alte discipline (filologie).
Poti invata latina si atunci, la facult., dar pierzi timp.

Andreia, scuze, acum imi dau seama ca nu ti-am raspuns. Nu, nu intentionez sa o mut undeva. Dar decizia de a nu merge la musisches Gymn. ci la allg. Gymn. la noi in sat s-a bazat 100% pe varsta ei, la 9 ani nu vreau sa o pun sa mearga zilnic cu trenul si metroul. In schimb vreau sa aiba aceeasi preg., sau macar pe aproape (cred ca la muzica nu avem ce face, nu se ofera asa de mult ca la musisches Gymn., asa ca raman orele de pian in privat). Asta inseamna sa faca latina, engleza, franceza si italiana. Asta e dom. care o intereseaza cel mai mult si sunt absolut sigura, altfel nu as fi mers pe directia asta, ca ii va folosi la un moment dat. Si cine stie, poate va vrea sa se mute, daca face latina macar se poate gandi la asta, daca nu, nu. Dar pct. cheie a fost ca nu face decat 4 ani latina, nu 7, apoi italiana, asta a fost momentul in care a spus ca e de acord. Nici noi nu stiam, m-am apucat de citit. Pe 21.03. avem Infoabend si poate mai aflu ceva util.
Daca imi iau rosii peste vreo 2 ani vin la voi sa-mi spuneti "ti-am spus doar!!!" Asta e, om trai si om vedea.

cine a pus aici linkul de la Next? Danke schöööön!!! A primit printesita o rochitza de ziua ei, aia pe care pus ochii mai demult, e f fericita Si eu pe lg. ea, ca am cutreierat magazinele degeaba, stie exact ce vrea si la altceva nici nu se uita
Mi-a spus ca la scoala vin fetele cu unghiile date cu oja!!?? In cls. a 5.a? Asa e si la voi? Next stop: oja turquis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

simona am cei 8 ani .Examenele le dau la VHS (Volkshochschule)si primu va fi Einbürgerung ala cu cele 300 de intrebari din care dai 30 si cel de limba nivel B2 tot acolo. In rest nca nu stiu exact, stiu ca-ti mai trebuiesc alte acte pe care ti le va spune Beraterul cand depui dosarul si printre ele sunt certificatul de nastere in original si copie tradus si apostilat, dovada de drept de sedere, de cand esti in Germania si pe unde ai locuit, cu copie dupa anmeldungurile respective, daca ai primit Elterngeld , perioada da cresterea copilului, venitul pe care il ai...unde lucrezi , din astea.Dar cel mai bine iti spune cel de KVR (Kreisverwaltungsreferat)cand mergi si ceri ca vrei sa te faci cetatean german si ce e mai frumos e ca poti pastra si cetatenia romana, nu mai trebuie sa renunti la ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Cristina, si eu am Tinnitus. anul trecut l-am capatat cand am facut morbus meniere am citit foarte mult pe tema tinitusului, am cerut si la sorela din usa infoarmatii. ea mi-a cumparat o carte on-line, pe care nu prea ma reusit sa o citesc ca este in engleza.

dar s-a uitat si ea pe carte si mi-a spus ca in mare e vorba de un stil de viata, asa cum spunea Ramona mai sus.

si asta am observat si eu. daca sunt obosita si trag de mine sa mai fac una alta, primesc ameteli. daca ma duc la pat si bag o tura de somn bun imi trece. am perioade cand scade mult sunetul, abia il mai percep seara cand ma culc. acuma de cateva zile a crescut in intensitate si asta e un semn ca-s obosita. aseara m-am dus in pat la 9 si ceva, dar ce sa dorm?
am programare pe 19 la TCM, sper sa ma ajute.

roxy, bafta cu cetatenia.

Mergi la inceput