Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Salutare tuturor, nu am mai intrat demult aici si am stat sa recuperez Din pacate, fiind doar de 2 luni in De nu prea am cu ce info sa ajut, asa ca de cele mai multe ori ma multumesc sa citesc si sa mai salvez cate o informatie care mi-ar fi de folos pe viitor

Voiam sa-i urez Corinei bun venit si acomodare rapida! Sper sa le mearga toate ca unse si sa nu-si piarda rabdarea. Am observat ca aici lucrurile se misca incet, dar sigur

Intre timp am primit FZB-ul, m-am inscris si la cursurl de integrare, insa sunt doar pe lista de asteptare pt un loc in mai-iunie Mai degraba ma apuc sa invat d euna singura, decat sa stau dupa fundul lor, si-asa sunt ca nivel intre modulele 3 si 4, deci o baza tot am.

Legat de joburi, eu tot aplic desi uneori ma apuca disperarea, insa saptamana trecuta am fost chemata la un interviu la o firma de HR care m-a incurajat si mi-a dat sperante. Sunt si multinationale unde nu e chiar obligatorie germana. Asa ca am prins curaj si continui sa aplic, ceva ceva tot trebuie sa apara. Ma gandesc sa-mi echivalez si studiile, nu degeaba am studiat atatia ani

Va salut si va urez o primavara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

roxy si pe mine ma intereseaza sub., inca nu m-am apucat sa cer info pe nicaieri...ai deja 8 ani sau vrei sa aplici la 6 cu dovada de examen? unde sa da acel ex. au doar centre agreate sau cum? e nevoie de cursuri sau poti da doar ex? dupa ce materiale inveti? ce acte cer?...
stiu ca poate diferi de la land la land dar daca se poate spune-mi tot ce ai aflat tu; pm sau aici, mersi mult

si eu am frica de persoanele in varsta la volan, vad des o doamna in zona care abia merge, are si tremurul acela al capului...si totusi conduce; cel mai teama mi-e pe autobanda ca merg normal, cu viteza, si ma gandesc ca nu au putere sa stapaneasca totusi masina, reflexe....

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, de ceva timp (sa bat in lemn) nu am mai avut pb cu tinnitus. Dar acum 2 ani am crezut ca innebunesc Am fost la hausarzt, apoi la HNO; mi-a facut o gramada de teste auditive, totul ok....apoi am fost la dentist, ca poate e ceva de le Kiefer.....nimic:;_(( In final am primit trimitere pt computer tomograf...am sunat si n.am gasit imediat termin, am plecat in concediu, mn-am relaxat, am revenit si.-mi-a fost frica sa mai sus pt CT ca nu cumva sa aud ca am vreo alta pb(tatal meu a avut tumoare cerebrala neoperabila si a murit acum 7 ani jumate).

Roxy, la einbürgerungstest sunt 33 intrebari: 30 sunt din cele 300 si 3 din landul de care apartii (nu invatat intrebarile din alte landuri, ca nu vin). TRebuie sa iei min. 17 puncte; dureaza o ora, dar eu dupa 10 minute iesisem si l-am luat cu 33 de puncte Cred ca a fost cel mai usor examen pe care l-am dat vreodata. Eu l-am dat, dat actele nu le-am depus ca nu prea ma intereseaza inca cetatenia germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

zuzi.simona am raspuns mai inainte la mesajul tau...citeste mesajul meu anterior.

Helbi multumesc pentru raspuns, asta cu einbürgerungstest stiu cu intrebarile, oricum multumesc pentru ca mi-ai insflat putin curaj, am nevoie, ce nu inteleg este asta cu cetificatul de nastere si cu cele 6 luni .Am dat citatul mai inainte .Daca stie cineva mi-ar fi de mare ajutor, pentru ca eu am trimis deja sa imi scoata certificat de nastere de tip international si nu stiu daca nu l-am dat prea repede, avand in vedere ca nu am inca examenele luate.In alta ordine de idei, baiatul meu cel amre are certificat international dar normal ca e mai vechi de 6 luni...ce fac...ii trebuie altul nou acum?
Daca dintre fetele care au dat pentru cetatenie ma poate lamuri si pe mine cineva ar fi minunat.Multumesc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Roxy, eu inteleg ca ar trebui sa ai o copie legalizata si apostilata de pe certificat, nu mai veche de 6 luni (copia, nu certificatul......ca doar, teoretic, acest certificat i-l obtii odata, la nastere, nu? Ca la noi s-au putut preschmba modelele vechi, e o alta mincare de peste. Eu l-am prescris in 2000.......).
Bafta la examene!

Editez: sincer, asta cu certificatul de nastere nu mai vechi de 6 luni mi se pare tare aiurea. Daca cereau certificatul de casatorie sau divort, mai intelegeam, dar asa....Sioricum, nicaieri nu itzi opresc originalele, alea sunt ale tale. Peste tot se dau copii (legalizate sau nu, apostilate sau nu,dupa caz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

helbi multumesc pentru raspuns, asa pare mai plauzibil.Deci sa-l dau la tradus eventual dupa ce i-au examenele si am dosarul bun de dat la ei.Asta nu ar fi o mare problema, important e ca pot sa-l presciu de acum .Multumesc frumos.O zi buna la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi ne pregatim acum de Einbürgerung. Suntem aici de aproape 7 ani. Am dat testul de Einbürgerung luna trecuta si acum asteptam rezultatele (insa testul a fost foarte usor). Sotul din dotare a trebuit sa dea si B1 - eu am dat DAF acum 6 ani, asa ca nu a fost necesar.
In rest, stiam si eu ca apostila trebuie sa nu fie mai veche e 6 luni. Avem o lista cu documetele pe care trebuie sa le prezentam...o sa ma uit si va scriu cum e in Hamburg. In rest, stiu ca nu ai voie sa ai condamnari care depasesc 90 zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Noi ne-am depus actepe pentru Einbürgerung in noiembrie. Cu certificatele de nastere am avut aceeasi dilema. Noi aveam certificate de nastere de tip vechi care nu se apostileaza, asa ca oricum au trebuit schimbate si apostilate... traduse. Intamplarea a facut sa nu fie mai vechi de 6 luni. Pentru copii am dat copii dupa certificatele de nastere care le-au primit aici, nu cele romanesti, si desi bineinteles ca erau mai vechi de 6 luni au fost OK.

Pentru examenul de Einbürgerung, sa va inscrieti din timp, la noi a durat ceva pana am dat examen, si apoi inca vreo 6 saptamani pana au ajuns hartiile acasa. Daca faceti de 2 ori intrebarile alea 330 publicate, e ff usor examenul.

Noua ne-au recunoscut si ceva cursuri de germana de la universitate asa ca alte examene de germana nu am dat.

Eu am fost direct la biroul unde se depun actele de Eibürgerung si am cerut prima data doar informatii. Au fost super draguti si ne-au ajutat cu toate.

Am trebuit sa scriem de mana in fata lor in ziua depunerii actelor un Lebenslauf - si nu unul tabelar ci in fraze. Asta a fost mai greu pentru sotul meu putin care nu prea e obisnuit sa scrie in germana.

Inca nu am primit raspuns bineinteles, doar ne-au chemat sa mai improspatam hartiile de venituri.

Multa bafta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crotaru1 spune:

Buna,

in legatura cu cursurile de germana, eu am terminat in decembrie cursul B1 cu exemen luat, vorbesc prost limba, nu reusesc sa invat mai departe singura acasa, si ma bate gandul sa continui cu B2.
As vrea sa va intreb daca stiti mai multe despre Ausbildung, ma gandesc sa ma inscriu si eu la unul, in domeniul hotelier, dar nu stiu mai nimic despre asta, am vazut ca dureaza 3 ani, ca se face si scoala si practica (munca), dar nu stiu daca exista limita de varsta, sau daca se cere un nivel avansat de limba.

Cu drag ,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Corina,

pt Ausbildung ai nevoie sa stii bine limba (scris is vorbit ca dai examene la IHK - camera de comert si industrie). Eu am facut unul in 9 luni (6 teorie si 3 practica) si pot sa spun ca usor nu a fost (ca Bürokauffrau). Eu aveam 39ani cind l-am facut, dar nu stiu daca la cele de 3 ani nu e o limita. Poate intra Angiuta ca ea face unul acum ca educatoare.

Cu vorbitul....incearca si vorbeste ori de cite ori ai ocazia, pt ca numai asa itzi dai "drumul". Nu e usor, dar nici imposibil.
Succes!

Mergi la inceput