Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Andreia,

vezi ca Einbürgerungstest e valabil 2 ani..iti spune o patita..io am am reusit sa fac toate intrebarile..dar l-am luat #61514; si trebuies minim 26 din 33. Io am intalnit un funtionar scarbos..pan la urma i-am spus ca nu ii aduc nici o traducere..ca tot acelasi lucru..la rog el nu intelegea denumirea localitatilor..pai stai frate ca aia tot la fel ramane..ca doar nu o traduce. Pt copil mi-a cerut dovada ca merge la scoala. El e nascut in ro…noi suntem la adunat de acte..banuiesc ca pan la urma le depun io si apoi vine si colegu dupa mine ca io le am complete actele. io am 7 ani in iunie. nici vb de certificat 6 luni.

ah, da e nevoie si dovada de la Rente. Asta mi-a mancat mie ficatii vreo 2 ani! Mai scriam odata. si cazier..si poze..

Cu limba..grea poveste..io am gasit o batranica si dupa multe converstii cu ea am inceput sa inteleg sis a vb fara sa fac o traducere in cap..dar tot prost vorbesc..rabdare..rabdare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alex,
ceva nu se inteleg f bine in prima linie a mesajului tau

Eu am luat uc maxim acest test, 33 din 33....uite ca nu stiam ca e valabil doar 2 ani, ceea ce sincer. mi se pare o prostie, ca in 2 ani e clar ca germana fiecareia dintre noi evolueaza si, daca l-am luat acum 2 ani, i-l luam si peste 2 ani.....

Poate scrii aici ce anume tzi-a trebuit de la Rente si cum ai procedat? Ai adus din Ro ceva, au facut ei demersuri, etc...

Eu inca nu-s f convinsa de necesitatea acestei cetatenii Dar, cine stie, poate ma trezesc maine cu idea ca n-ar strica si un pass nemtesc. Eu am 11 ani si ceva.......de cind sunt aci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Christa, as avea nevoie si eu de ajutorul tau, daca se poate.
Din punct de vedere al limbii germane, care e e diferenta intre Sozialer Beistand si Theologie-Sozialarbeit? Sau mai bine zis, Thelogie - Sozialarbeit nu inseamna ca in limba romana Teologie si Asistenta sociala? Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Alex,
ceva nu se inteleg f bine in prima linie a mesajului tau

Eu am luat uc maxim acest test, 33 din 33....uite ca nu stiam ca e valabil doar 2 ani, ceea ce sincer. mi se pare o prostie, ca in 2 ani e clar ca germana fiecareia dintre noi evolueaza si, daca l-am luat acum 2 ani, i-l luam si peste 2 ani.....

Poate scrii aici ce anume tzi-a trebuit de la Rente si cum ai procedat? Ai adus din Ro ceva, au facut ei demersuri, etc...

Eu inca nu-s f convinsa de necesitatea acestei cetatenii Dar, cine stie, poate ma trezesc maine cu idea ca n-ar strica si un pass nemtesc. Eu am 11 ani si ceva.......de cind sunt aci.

Andreia




Andreia ,depinde ce faci. Daca stai acasa si cresti copilul si ii vorbesti in romaneste non stop,sot roman,etc...contactul cu germana e minim si se uita deci nu e o evolutie...

Bine,nu e cazul tau ,vorbesc asa in general ca nu e chiar lipsita de logica valabilitatea asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

mersi roxy, nu stiu de ce a aparut mesajul meu de 2 ori
miriluta pt. B1 (ca tre sa fac asta!), numai ex. sau trebuie si cursuri? si ex. unde se poate da? si bitte lista ca pana ajung eu la primarie...
deci sa cer certificate de nastere (si casatorie?) model nou dar sa astept cu apostila
si ce dovada de rente? din ro? nici nu stiu pe unde mai e cartea mea de munca....
eu as vrea cel mai mult cetatenia pt. toni ca asa ar putea calatori singura in ro...in conditiile actuale, ca noi nu am mai putut si nici timp de procura si insotitori, detalii, cazier...n-a fost in ro de 3 ani; iar ea nu poate aplica fara unul din parinti; dar oare ma agit degeaba, noi facem 6 ani in vara, e prea devreme?
mersic

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

zuzi.simona am raspuns mai inainte la mesajul tau...citeste mesajul meu anterior.

Helbi multumesc pentru raspuns, asta cu einbürgerungstest stiu cu intrebarile, oricum multumesc pentru ca mi-ai insflat putin curaj, am nevoie, ce nu inteleg este asta cu cetificatul de nastere si cu cele 6 luni .Am dat citatul mai inainte .Daca stie cineva mi-ar fi de mare ajutor, pentru ca eu am trimis deja sa imi scoata certificat de nastere de tip international si nu stiu daca nu l-am dat prea repede, avand in vedere ca nu am inca examenele luate.In alta ordine de idei, baiatul meu cel amre are certificat international dar normal ca e mai vechi de 6 luni...ce fac...ii trebuie altul nou acum?
Daca dintre fetele care au dat pentru cetatenie ma poate lamuri si pe mine cineva ar fi minunat.Multumesc.





roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



Eu zic ca termenul de sase luni e legat de data la care iti pun stampila la starea civila de la primaria voastra cum ca e conform cu originalul etc.
Adica duci actele la recunoscut (pun ei stampila ca e cf cu orginalul etc) si sa nu treaca mai mult de sase luni pana efectiv le folosesti.
Revin dupa ce mai citesc o data textul german.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Eu am luat cetatenia in 2010. Nu am avut nevoie de test de limba fiindca am dat un test de limba acu ceva ani pentru acces la studii aici si l-au acceptat ca dovada. Nu imi aduc aminte sa imi fi cerut ceva legat de pensii dar cazul meu e cel al uneia casatorite cu neamt care dupa 3 ani a aplicat pentru cetatenie. Abia in 2011 au inceput sa ma bazaie cei de la Deutsche Rentenversicherung si vor tot felul de chestii de la mine. Am situatia in care am lucrat in Ro si am urmat cursurile unei facultati in paralel. Si imi cer foaia matricola cu acei ani. Eu credeam ca ar conta mai mult contributia la pensii din anii respectivi, eu fiind angajata. Am uitat ce a motivat tipa la telefon dar cu proxima vizita in Ro o sa cer foaia matricola sa le trimit.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

miriluta pt. B1 (ca tre sa fac asta!), numai ex. sau trebuie si cursuri? si ex. unde se poate da? si bitte lista ca pana ajung eu la primarie...



Simona sunt anumite centre specializate unde poti da B1...trebuie sa te uiti la tine in oras unde sunt asemenea centre (intreaba-l pe unchiul GOOGLE )Pot sa iti trimit pe mail un exemplu de test B1...seriful meu nu a facut nici un curs, pot sa faci dar nu e obligatoriu. B1 e compus din 4 parti: lesen-verstehen, hören-verstehen, schreiben und sprechen. Trebuie sa ai un anumit punctaj pe total si un punctaj minim pe fiecare Baustein (ex: media pt examen ca sa fie considerat ca bestanden, e de 4 Punkte, insa pe fiecare Baustein trebuie sa ai minim 3 Punkte). Daca pici un Baustein, poti sa il repeti doar pe cel picat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Cristina, cand ai nevoie d e informatii despre Olanda? Trebuie sa ma pun sa caut dupa ce il intreb pe sotu ce si cum. Stiu ca ne-am intalnit odata cu o familie de romani care erau in vacanta in Olanda si el le-a dat tips despre anumite locuri. Acum noi suntem in santier si cred c a numai sambata seara am timp sa iti raspund. Cand plecati?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Mamici si nu numai,
am aflat marti seara o veste care trebuia sa fie fericita dar nu e complet. Prietena mea din Timisoara a nascut al doilea baietel si din pacate cel mic are sindromul Apert. Se manifesta prin sutura oaselor craniene inca de la nastere, fontanelele sunt inchise deja. In plus sunt malformatii la maini si picioare: degete unite.
Prietena mea si familia ei isi revin incet si greu din soc. Eu incerc sa ii ajut fiindca Stefan va avea nevoie in primul an de viata, adica cat de repede, de operatii craniene, sa i se desfaca sutura placilor ca sa poata evolua normal. Stiti si voi cat cresc creierul si implicit capul unui bebelui in primul an mai ales.
Am gasit o Elterninitiative pentru copiii cu Apert din Germania, am vorbit cu ei. Incercam sa luam legatura cu un medic din München unde se fac operatiile la cap. Acolo vor putea diagnostica corect si complet cazul si stabili o schema de interventii.
Vom deschide caz la umanitare de indata ce primim scrisoarea medicala pentru Stefan.
In cazul lui, problema nu se rezolva printr-o singura operatie. Primele trebuie facute rapid in cateva luni la cap. Cutia craniana se tot dezvolta pana la pubertate, stiti si voi. Apoi vor trebui facute plastii ale degetelor.
Stefan in afara de un sept nazal (respira mai greu) nu pare sa aibe alte complicatii in afara celor specifice sindromului.
Momentan respira independent si e hranit prin biberon cu lapte matern. Azi face doua saptamani.
Pana sa ajunga sa primeasca acceptul la un fromular E 112 care sa le acopere costuri cu OP in Germania poate dura si ei lupta cu timpul.
Va rog mult sa ii ajutati. Daca ii dam un start bun Stefan are toate sansele sa se recupereze, atat cat ii vor permite ingradirile datorate sindromului care vor ramane totusi.
Stim ca e posibil sa aibe probleme de vedere, ortodontice. Va avea nevoie de kineto si logopedie.........
Va pot lasa conturile deschise de tatal micutului pe PM, pana facem un caz la umanitare, blog si pagina FB pentru Stefan.
Va rog sa nu ezitati sa ma contactati.
Daca reusim sa il aducem repede la München m-ar interesa (stiu ca exista undeva informatiile in arhiva subiectului) unde ii pot caza in München etc.
Dupa socul de marti seara mi-am revenit un pic datorita initiativei parintilor cu copii cu Apert, citind bloguri si pe forumuri despre copii care se recupereaza, aici in Germania.
Iti poti inchipui ce inseamna boala grava, boala rara vazand cazuri dar cand sunt asa aproape de tine incepi sa relaizezi ce inseamna acest lucru.
Familia mai are un baietel cu 6 luni mai mare ca si gaza mea, face deci in aprilie 5 ani. Bunica e langa ei si ii ajuta. Abia au terminat de modernizat o casa batraneasca si se pregateau de fericirea in patru......

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput