Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, si eu stiu la fel din caz concret ca trebuie urmate limbile, in ordinea oin care le-ai facut.Noi avem o buna prietena, face franceza dintr-a 5-a si engleza ca a 2-alimba (desi in Grundschule a facut engleza). Din toamna se muta la 100 km de Frankfurt si acolo au englezaca prima limba. Asa ca, acum, din semestrul 2 a cerut la actuala scoala sa schimbe ordinea: la franceza practic repeta un an, iar la engleza are de recuperat un an. Li s-a spuns insa, ca mai bine schimba acum, ca sa mai recupereze la engleza. Si Cristina, fata asta tot la un Gym cu accent pe muzica este Voi avetzi de gind sa o mutatzi pe Andra?

Ramona, Bianca a facut engleza dintr-a 2-a. La Gym la care e ea acum, asta e prima lb straina. Are colege insa, care au mers la alt Gym tocmai pt ca incepeau cu franceza. Daca era sa se decid pt Gym alt spachig, ar fi facut dintr-a 5-a latina si engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

De la clasele a 8 -a incolo se mai adauga in fctie de liceu: spaniola, chineza (ca la noi), italiana (ca la Cristina), japoneza, etc. Astea, din ce stiu eu, nu sunt materii de bac, dar inca n.am ajuns in faza aia, asa ca e posibil sa nu stiu f bine

La noi (Berufliches Gymnasium Wirtschaft, nu allgemeinbildendes Gymnasium unde-s ai vostri, noi avem doar clasee XI-XIII) mai nou se poate da bac-ul ca P4 sau P5 (parca ambele) si la spaniola, dar relativ recent.

Simona, tocmai am gasit pagina asta pentru elevi din strainatate care vor sa studieze medicina in Germania: http://www.thieme.de/viamedici/medizinstudium/auslaender/uebersicht.html

(si Austria si Elvetia). La unele orase sunt date detalii, chiar si cu persoana de contact cu nr. de telefon (la Berlin vazusem). La Gießen de ex. scrie "Wer in Gießen ab dem ersten Semester Medizin studieren will und EU-Bürger ist, muss sich über die ZVS bewerben." ZVS este Zentralstelle für die Vergabe von Studienplätzen. Tot la Gießen scrie si
Wenn es ums Geld geht ist das immer ein heißes Thema. EU-Angehoerige sind Deutschen gleichgestellt. Sie müssen also auch zahlen. Aber es gibt Ausnahmen.
Citat:
Speziell an der JLU können aus hochschulpolitischen Gründen Studierende aus Osteuropa und der Türkei befreit werden
. ceea ce nu ar fi de neglijat. Dar trebuie citite informatiile de la fiecare Uni, acolo e cel putin o lista unde poate studia medicina in Germania, si apoi se poate interesa si direct la universitatii de detalii. Acum imi dau seama ca nu e completa, ca exista si MHH (Medizinische Hochschule Hannover), si aia lipsesc deja, dar sunt sigura ca si acolo se studiaza medicina, tot asa sigur si Frankfurt si München, probabil si Hamburg, au facultati de medicina ... No, macar un punct de plecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

mersi christa, o sa-i trimit linkul...nu sunt listate toate, eu stiam ca si fac. de med. de la heidlberg este renumita

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

Simona, uite inca un link pentru nepoata ta, unde ar putea sa puna intrebari direct studentilor romani care studiaza medicina in Germania: www.lsrs.ro. Conditiile variaza de la o facultate la alta. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona

eu stiam ca si fac. de med. de la heidlberg este renumita


Intai crezusem ca lista-i completa, apoi am zis ca stai putin, la cat de mare e Germania sigur lipseste ceva.

Fiica unei colege e la Berlin la Charité, cica si aia e foarte buna si fata e multumita de facultate si de ce invata acolo. Despre aia as putea cere eventual detalii, dar probabil nu legate de inscriere, ca fiica colegei e nemtoaica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cea de la Heidelberg e poate cea mai buna din DE.

In Frankfurt iar e buna, dar , din ce am inteles media de intrare e undeva intre 1,2 si 1,3 Cred ca putem afla asta de pe net.
E posibil ca pt studentii straini sa aiba locuri separate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Revin cu un link interesant pt nepoata Simonei:

http://www.nc-klage-medizin.de/nc-medizin.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Cum ziceam mai sus, nu peste tot e nevoie de drumul prin "ZVS", deci atunci nu ar fi interesant nici NC pentru un student strain. Dar tot asa zisesem si ca la unii se cere musai ZVS, desi si acolo e posibil sa fie rezervat un anumit numar de locuri pentru straini si sa ai sanse mai bune decat un neamt. Cand citesc de 12-13 semestre Wartezeit la medicina mi se face rau.
http://www.uni-protokolle.de/foren/viewt/99715,0.html
Si aici e o discutie despre "cea mai buna".

Apropo, am gasit si o lista despre care cred ca e completa.
http://de.wikipedia.org/wiki/Studium_der_Medizin#Medizinische_Fakult.C3.A4ten_in_Deutschland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

da' repede ati mai umplut 4 pagini. eu nici nu observasem .. multumesc fetelor care mi-au raspuns. o sa ma calmez cu germana la 2 ani ..promit!. Aveti dreptate!
Pentru Christa, am facut ASE in tara. Buna postarea cu BAFOeG..hmm..
Multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

La multi ani de martisor! vise implinite si soare in suflet!

Mergi la inceput