Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Si la noi si-a facut prezenta un virus. Fiul meu se plange deja de o saptamana si ceva d eoboseala, ba vrea, ba nu vrea la gradi. Ieri am fost plecati cu masina si a adormit in masina ceea ce el nu mai face.

Eu am fost obosita saptamana trecuta, am mers odata la ora 7 seara la culcare iar samabata nu am rezistat la Dieter si m-am dus la culcare....Si am simtit ca organismul nu functioneaza ca lumea fiindca m-am ingrasat dintr-o data (am retinut multa apa) si am avut cateva zile cu o sete inmensa.

La fel si sotul, se scoala buimac dupa o noapte lunga de somn, tot asa pe la ora 8 la culcare. Ii sunt inflamate glandele la gat si are cearcane sub ochi. Si eu am avut durere de cap ceea ce eu chiar ca nu am niciodata. Numai la gripe, din cand in cand. Noi ne tratam cu mult somn si fara prea mult stres. Si mancare buna.
Dar si vremea e de tot rahatul....tot innorat si cum stam noi la deal, se simte f. bine presiunea din aer. De abia astept sa vina caldura...

Aaa, si am uitat sa spun ca m-am trezit ieri cu o vecina la usa care m-a implorat sa o ajut cu masaj ca ramasese teapana la gat si avea o durere imensa. Tot asa, cam de vineri s-a procopsit cu chestia asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, las-o sa decida singura. Asa evitzi sa tzi-o iei in freza mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cred ca am scris in acelais timp cu aschiutza:-)

Cristina, la voi nu exista un Elterninfoabend pe tema celei de a 2-a limbi straine? La noi a fost: au venit cite o profa de franceza si una de latina. Au prezentat "avantajele", ne-au dat manulalele sa le rasfoin, s-au pus intrebari. Una din ele a fost: cum ne dam seama care limba straina e mai buna pt copilul nostru? Raspuns: copii cu o gindire "fixa", matematica, ar fi de preferat sa ia latina; copii mai "visatori" sa aleaga franceza. Si au fost unii ca si mine care au intrebat: si daca avem un copil cu gindire matematica, dar caruia ii place sa si viseze? Si aici ni s-a raspuns ca, in acest caz, e cel mai greu sa decizi. S-a indicat sa lasam copilul sa decida.

Ce spuneam eu mai devreme cu las-o sa decida sa nu-tzi auzi vorbe mai tarziu nu sunt povesti. Imi povestea o colega cum ca a "obligat" / influentat copilul sa mearga la franceza. Ei bine, el atit ura franceza ca a ajuns de a repetat clasa din cauza asta si mereu i-a reprosat maica-sii ca e numai vina ei

In alta ordine de idei, la Bianca in clasa, si cam asta e proportia, doar 1/4 din fete au ales latina si doar 1/4 din baieti au ales franceza.

Dar de ce tzii tu sa faca latina?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

e de rau cu durerile astea de cap. ieri pe fiicamea a durut-o si la 4 s-a dus in pat ca pica cu capul in carti. duminica si luni pe mine ma durut capul. cam toate m-am durut o stare generala blegoasa.
si noi ne tratam cu odihna, sucuri facute in casa, salate si fructe.


sanatate tuturor!

de facultati nu stiu, la varsta mea nu-mi mai arde ce invatat. las celor mai tineri locul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele, poate vin si eu cu o intrebare idioata.

Dar de ce se alege numai intre latina si franceza? Adica nu se poate da bacul in engleza?
Sau cu spaniola ce se intampla? Intreb ca vreau si eu sa pricep pt cand ne vine randul la alegeri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona, in general, prima lb straina de la clasa a 5-a e engleza, la care se da si bac-ul

dIN CLASA A 6-A SE ALEGE, DE OBICEI INTRE FRANCEZA SI LATINA SAU ENGLEZA SI LATINA, IN CAZ CA AU INCEPUT CU FRANCEZA CA La clasa a 5-a (scuze de caps, dar si maninc). De la clasele a 8 -a incolo se mai adauga in fctie de liceu: spaniola, chineza (ca la noi), italiana (ca la Cristina), japoneza, etc. Astea, din ce stiu eu, nu sunt materii de bac, dar inca n.am ajuns in faza aia, asa ca e posibil sa nu stiu f bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

din ce am inteles eu: engleza nu o alegi, e obligatorie, deci dai la bac oricum, a 2-a limba e la alegere din cls. 6, acum dintr-a 5-a aici, si a 3-a dintr-a 9-a
de spaniola nu stiu, probabil fiecare scoala are predare pt. anumite limbi
si toni e racita, am fost ieri la dr. mai mult de gura noastra ca nu voia, si-a tarat lunii si marti mucii la scoala , iar astazi am dus-o o ora ca a avut test la germana si n-am vrut sa-l dea separat; de ieri si eu is cheauna de cap cu tot cu buline da tre sa ies afara ca mai avem treaba in gradina...
intreb iarasi ca poate au idee fetele mai noi: nepoata mea vrea sa studieze medicina in germ dupa ce termina liceul in ro, face germ la scoala, si pregatire, ex. de limba...cum se procedeaza aici? se da ex. de admitere, e pe baza de dosar si te aleg facultatile? ce ar trebui sa faca, eventual sa intreb eu la fac. dar care stiti ca e mai buna, unde ar avea sanse mai departe pt. specializare, facultatea se plateste? cam cat ar fi pe an? cu cat timp inainte ar trebui sa caute cazare.....este doar in clasa a 9-a dar e nerabdatoare sa faca si sa stie cat mai multe, acum face voluntariat ca a inteles ca e un plus la cv
mersi anticipat

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Cristina, limba latina e frumoasa doar cui ii place. Daca fetei nu ii place, va fii o tortura. De asemenea trebuie sa aiba placere la studierea gramaticii. Mie mi-a placut enorm latina. Dar am fost singura din clasa care invata de drag!

IN cazul unei limbi vorbite e un avantaj enorm: carti, cintece, filme, excursii in tara vorbitoare, pen-pals. Daca fata nu vrea, las-o sa faca franceza direct, altfel risti sa se chinuie cu trei limbi mai tirziu.
------------------
Still looking for pieces of heaven...



Si daca n-a facut si nu stie cum e, de unde sa stie daca-i place? Franceza stie ca o sa-i placa pt ca am fost in Franta de cateva ori, si e si trend, cred eu, ca s-au vb intre ele la scoala.

Tin... oarecum ... sa faca latina, dar nu neaparat. Acu fac lista cu + si -. Si n-as obliga-o, as "convinge-o"
Nu stiu nici eu, am senzatia ca da cu piciorul la ceva ce i-ar putea folosi mai tarziu. Daca mergea la Gimnaziul la care ar fi mers daca nu era asa mica de varsta, nu avea de ales. Vb de musisches gymn.. Si daca va vrea mai tarziu sa schimbe, nu va putea pt ca nu stie latina si nu te ia, acolo se face din cls. a 5-a. Asta a fost pct. de plecare de fapt la toata discutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Engleza e obligatorie dar nu la toate scolile din cls.5, la unele ai latina din cls. 5 si engleza din cls. 6. Apoi vine franceza si inca o lb. straina, care dep. de scoala (italiana, spaniola, chineza (cica si la noi se poate face optional in Oberstufe)). Ce e f important: sprachliche Reihenfolge. Adica daca schimbi scolile tb sa fie la fel altfel ori nu te primesc ori nu stiu ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Aha, Helbi, mersi. Pai ce interesant, la scoala unde merge al mic se face engleza deja din clasa 1. Mai departe vom vedea cand va ajunge la nivel de gimnaziu...daca va fi destul de bun...Chestia cu chineza si japoneza mi se pare fantastica. Sunt singurele limbi care nu se prea pot invata pe bazele unor altor grupuri de limbi. E bine ca copiii nostri au baze de limbi din familie latina si germana. Se vor descurca mai bine mai tarziu.



Mergi la inceput