Viatza in Germania - cap 76

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Chrita, ieri a venit acasa si a dormit 3 ore jumate. Prietena si colega ei a avut aceeasi pb, ea a dormit de la 12 la 19, s-a trezit, a mincat, a vb 5 min la telefon cu fii.mea si iar s.a dus la culcareNici lectiile pt azi nu si le-a facut si mama ei a scris un Entschuldigung pt azi. Amindoua sunt printre primele in clasa ( a mea a avut 1,8 media pe semestrul 1 si ea 2,00). Cred ca s-a acumulat oboseala, au teste saptaminal (cite 2 sau 3,......), o fi si astenia si....poate si prepubertatea. Oricum, daca persista durerile de cap, normal ca merg cu ea la dr.

Eu am avut cam aceleasi simptome acum 10 zile si am ajuns la dr. Analizele, cu exceptia colesterolului, sunt ok. Dar mi se spunea de acolo ca zilnic le vin pacienti cu simptome ca ale mele (oboseala acuta, dureri de cap si burta), analizele sunt totusi ok....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maisa19

aschiuta, studiez Mechatronik...in inginerie (ca tocmai am avut o vizita si m-a intrebat respectiva persoana ce ies de-aici:)) imi venea sa-i zic ca ies cam ciufulita, da' n-am stiut cum se zice la ciufulit in germana.
Pentru BAFOG mi s-a spus deja ca nu ma inscriu in conditii..dar asta de catre un Berater (Berater isi zice eu ca mie nu mi s-a parut) si nici nu mi s-a spus din ce cauza...a baiguit el ca cica din cauza veniturilor (ha!). Oricum o sa ma duc acum cand incepe semestrul 2 sa ma interesez, insa n-am mari sperante. Eu ma gandeam ca pe baza notelor sa prind un Stiftung nerambursabil, lucru care ar da bine si in cv...insa si aici daca nu e place cum respiri, te resping si cu 1. In plus cer social Engagement, drept pentru care trebuie sa ma inscriu intr-un Verein ceva.
In fine...daca sunt fete care studiaza sau intentioneaza si au intrebari..eu sunt prin preajma cu informatiile pe care am reusit si eu sa le obtin pana acum.
Intrebare pentru fetele care sunt casatorite tot cu romani: ati vorbit cu copiii vostri germana? Eu nu ca m-am gandit sa-l las sa invete curat de la cresa. Insa tantile de-acolo ma enerveaza in ultimul timp. Cand le intreb ce mai stie al meu copil sa spuna in germana..aaa...pai stie Augen, Nase...Bine! asta stie de-acum 3 luni. Pai stie lecker, noch nicht..Bine! si asta stia tot de-acu 3 luni. Drept pentru care azi l-am inarmat cu cartea cu Schneewitchen, ca sa le dau de lucru si sa-i explice in germana. Oare nu sunt eu exagerata? Ma gandesc ca in formaularele de la Krippe m-au intrebat ce asteptari am si invatarea germanei a fost una dintre.
Intelege tot dar cu vorbitul :( . Am uitat sa spun ca are 2 ani si 0 luna. O fi prea devreme?


Si eu cred ca ai un pic cam mari pretentiile pt varsta ein Gibdeste.te ca si un copil de neamtz get beget, la varsta de 2 ani nu vorbeste cine sie ce. Eu am scris de zeci, poate sute de ori experienta mea cu fata aici. La 2 ani si 5 luni nu vorbea decat cuvinte dispersate in lb. romana; dupa cca 3 sapt de stat in RO spunea poezii La 2 ani si 10 luni a inceput gradi (noi suntem venite in DE cind ea avea 11 luni). Nu stia si nu intelegea nimic in DE. Eu i-am vb numai in lb .ro. La 3 ani si 3 luni vorbea in germana la fel ca un copil neamt de varsta ei. Acum are 12 ani: vorbeste bine, scrie ok, citeste ok in limba romana (merge si la scoala romaneasca aici). La germana e copil de nota 1. Citeste enorm in lb germana.
Sfatul meu: vorbiti-i copilei limba romana. Lasatzi cresa si gradinitza sa o invete germana. O vor face bine, crede-ma. Mai sunt fete aici ai caror copii stapinesc bine ambele limbi. E un avantaj al ei sa creasca cu 2 limbi deodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Andreia, si la noi e oboseala, n-am vazut-o de cand e ea cascand in mijlocul zilei si inclin sa cred ca e varsta. La scoala la ea acuma nu e f stresant, abia au avut 1 sapt. vacanta, deci n-ar avea de ce sa fie.
In schimb cu durerile de cap voiams a va intreb: piticul se plange de dureri de cap destul de des daca citeste mai multe ore sau daca il uita D-zeu in fata tv-ului. Cu ochii nu cred ca are probleme, vede f bine... Aveti idee? El are 8 ani si cateva luni.

In alta ordine de idei: are cineva copil care a a les latina la scoala? (la noi: Gymn., cls a 6-a din sept.). Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, ce vrei concret sa stii despre latina?

Bianca a stat mult si a tot oscilat intre franceza si latina. Au avut schnuperstunde si la una si la alta. I-au placut amindoua. La latina a inteles (singura din clasa) cam juma din ce s-a vb in ora aia. Profa i-a zis ca ar fi bine pt ea sa mearga la latina.
Totusi, in final a alaes franceza: Motivele:
1) Latina e mai pt cei cu orientare matematica, franceza pt cei cu orientare umana (cazul Biancai)
2) la franceza gasim (in caz de nevoie) mai usor pe cineva sa o ajute, decat la latina.
3) la franceza poate da ABI ca la mama lor, si se echivaleaza (asa e la ei la scoala)
4) la franceza exista incepind cu clasa a 7-a schimb cu Bourdeaux (o saptamina), la Latina ii duc in excursie de o zi in...Aschaffenburg
5) chiar de vrei sa urmezi medicina, potzi face un leistungskurs la latina in oberstufe, nu ai nevoie de 6 ani de studiu!!! Mie personal mi s-au parut multzi 6 ani de latina, pt o limba care, daca o pui apoi in CV nu intereseaza pe nimeni,. Altfel e sa scrii in CV ca ai studiat 6 ani franceza si ai si BAC-ul dat in franceza.
Cam astea au fost considerentele pt care ea a decis ca vrea franceza. Si nu-i pare rau. Ii place, are nota 1 pe semestrul 1. Fac de mult timp deja descriere de imagine, la teste primesc traduceri.

Are prietena de care scriam ca nu s-a simtit bine ieri a carei mama e profa de franceza (fata nu stie nici o boaba franceza totusi) si a ales latina. Fata e f buna in mathe, dar si in germana. Explicatia a fost ca, odata ce ai invatat latina, inveti usor si alt alimba straina. Fata e nemtoaica, nu are ca ai nostri totusi ceva "latin" de la mama natura. Ce au facut pina acum nu stiu exact, dar pot intreba. Dar Vokabeltest destul de des. Pe an, au si la francea si la latina 5 Arbeiten, 2 in primul semestru si 3 in al doilea, dintre care unul este Vergleicharbeit.

Noi cind a fost sa alegem Gym am stat in cumpana intre asta la care e acum si unul altsprachig (greaca veche si latina). La tag der öffenen tür au intrat laora de latina Bianca cu prietena ei. Bianca a inteles cam juamte din ce s.a vb, fata respectiva (nemtoiaca) nu ainteles nimic. Totui, acum face latina, ii place si are nota 1 (sa nu crezi ca aici ploua cu note de 1, daca copii nu le merita, iar profa de latina e chiar f exisgenta, din ce spune fata asta. Au o alta colega care are 5 in Zeugnis la latina si e pe pctul de a repeta clasa).

Spune-mi ce te-ar mai interesa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi cred ca e si oboaseala. Dupa cum se stie, in Hessen sunt cele mai putine zile de vacanta scoala (anul asta o sapt. mai putin ca in Bayern) si cele mai putzine zile libere din sarbatori (anul asta cu 9 mai putzin ca in Bayern, de ex.). La noi au inceput scoala in 9 ianuarie si e oarecum normal sa fie deja obositzi...si mai au de tras pina in 3 aprilie, icnd au vacanta de Paste. Dar na, daca nu ne-am informat inainte de a alege Frankfurt-ul, care sunt avantajele daca stai in alt Bundesland Glumesc, normal. Totusi, varsta, astenia, scoala, e clar ca si-au spus cuvintul. Si, scoala de la clasa a 5-a incolo (nu am precizat Gym, ca sunt sigura ca is la Real e cam la fel) nu se compara ca grad de dificultate, materii, ore, cu Grudschule.

Noi o trecem pe salate, fructe multe...mai ales ca tzinem si postul (saptamina asta inca cu brinza si oua, ca mai avem una alta cumparate prin frigider) dar de luni i-l tzinem asa, "ca la carte" si zau ca nu e usor de tzinut postul ortodox Dar Bianca vrea, ca, dupa mine as tzine numai miercurea si vinerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Durerile de cap pot aparea si de la ceafa sau coloana, daca sta copilul strimb (mie asa mi-i s-a explicat odata cind am avut dureri de cap in rest inexplicabile. Le-am tratat cu o lampa din aia cu lumina rosie). Sunt insa si anumite gripe care dau mai mult dureri de cap decit altceva (am avut un coleg cu gripa porcina care s-a plins ca avut niste dureri de cap f intense). Deasemenea pot fi ochii (poate vedea bine, dar obosesc usor). Poate fii si o sinuzita cronica. Eu am dureri de cap cind nu beau destul. Ufff, pot fii atitea cauze!

Cu limba: sunt multi copii care de abia spun citeva orbe la 2 ani, asa ca zic Maisa sa nu te superi pe educatoare. Important e daca intelege ce ii se spune, daca interactioneaza cu voi. De vorbit va vorbi el, nu toti insa sunt grabiti sa vorbeasca.

Despre latina: eu am facut 3 ani de latina, din care 2 seriosi. Putin mi-a ramas direct ca vocabular in cap, insa cine a spus ca ajuta la invatatarea altei limbi a avut dreptate. Pe mine m-a ajutat enorm sa invat germana! Structura gramaticala si de gindire a limbii germana e foarte asemanatoare cu latina. Cred ca e valabil pt foarte multe limbi europene, latina avind o influenta mare asupra limbajului cult multa vreme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreia, Cam asta ma intereseaza: franceza sau latina?

Din pct meu de vedere asta e sg. punct contra latina: nu-ti tb 6 ani de studiu. Dar la noi nu se poate da BAC in franceza, daca alege latina o sa faca dintr-a 8-a franceza si dintr-a 10-a italiana, pe langa latina. Daca nu ia latina ramane cu franceza dintr-a 6-a si italiana intr-a 8.-a si atat. Noi nu mai avem Leistungskurse si daca am inteles eu bine (mai intreb inainte) nu poti face latina decat in varianta asta, adica 6 ani ori nimic.
Fac tot felul de excursii cu copiii de la latina si dupa a-8-a cand incep franceza pot merge si in Franta.
Nu inteleg de ce latina e pt cei pe partea cu stiintele exacte, iti tb la medicina dar si la filologie. Cred ca e la fel de importanta.
Ea ar vrea sa invete franceza cat mai repede, este fascinata de ea. Eu sunt cu latina, consider ca e un pct. in plus, nu renunta la franceza, doar o amana 2 ani.
Dupa cum vezi fac Pro's & Con's List

O cred ca e obosita, intre craciun si paste nici o vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

AH Maisa, uitai sa spun. De obicei bursele cum cauti tu sunt majoritatea pt stiinte sociale si umane, eventual si studii economice. Pt stiintele exacte bursele sunt adesea pt partea de diploma sau pt doctorat.

Eu pina acum nu au auzit pe nimeni cu bursa data de germani in Germania pe stiintele exacte si inginerie, ceea ce nu inseamna ca nu exista ci doar ca sunt bine ingropate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Durerile de cap pot aparea si de la ceafa sau coloana, daca sta copilul strimb (mie asa mi-i s-a explicat odata cind am avut dureri de cap in rest inexplicabile. Le-am tratat cu o lampa din aia cu lumina rosie). Sunt insa si anumite gripe care dau mai mult dureri de cap decit altceva (am avut un coleg cu gripa porcina care s-a plins ca avut niste dureri de cap f intense). Deasemenea pot fi ochii (poate vedea bine, dar obosesc usor). Poate fii si o sinuzita cronica. Eu am dureri de cap cind nu beau destul. Ufff, pot fii atitea cauze!

Cu limba: sunt multi copii care de abia spun citeva orbe la 2 ani, asa ca zic Maisa sa nu te superi pe educatoare. Important e daca intelege ce ii se spune, daca interactioneaza cu voi. De vorbit va vorbi el, nu toti insa sunt grabiti sa vorbeasca.

Despre latina: eu am facut 3 ani de latina, din care 2 seriosi. Putin mi-a ramas direct ca vocabular in cap, insa cine a spus ca ajuta la invatatarea altei limbi a avut dreptate. Pe mine m-a ajutat enorm sa invat germana! Structura gramaticala si de gindire a limbii germana e foarte asemanatoare cu latina. Cred ca e valabil pt foarte multe limbi europene, latina avind o influenta mare asupra limbajului cult multa vreme.
------------------
Still looking for pieces of heaven...


mersic Eu nu am facut serios nici macar 1 an incheiat. Doar firimituri, de aia nici nu pot spune clar DA sau NU. Plus ca tb sa o conving si pe ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristina, limba latina e frumoasa doar cui ii place. Daca fetei nu ii place, va fii o tortura. De asemenea trebuie sa aiba placere la studierea gramaticii. Mie mi-a placut enorm latina. Dar am fost singura din clasa care invata de drag!

IN cazul unei limbi vorbite e un avantaj enorm: carti, cintece, filme, excursii in tara vorbitoare, pen-pals. Daca fata nu vrea, las-o sa faca franceza direct, altfel risti sa se chinuie cu trei limbi mai tirziu.



Mergi la inceput