Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

ancutza asa am auzit si eu un caz,si a avut o infectie, eu sunt de parere sa mergi la medic cat mai urgent, trebuie sa o vada cineva...multa sanatate sabinei

laurairina13 este o diferenta foarte mare de varsta, dar suntem fericiti ca a venit fetita pe lume, mi-am dorit o fetita de cand m-am maritat adica din anul 1992, si ea a binevoit sa vine in 2010

azi-noapte la ora 03.30 copii mei se jucau pe intuneric, fetita mea s-a dus la frate-sau in camera si sarea in pat, el o tinea de manuta si striga "sari ca la locul de joaca" si ea era o fericita, abia am reusit sa o duc inapoi in patutul ei.o pacaleam ca paul doarme, iar el se prefacea ca doarme si cand se apropia adelina sa vada cum doarme,el o speria, iar ea lesina de ras, uite asa am tinut-o intr-o joaca.taica-sau s-a trezit si ne amintea ca este noapte poate mai dormim si noi...

adelina este la plimbare cu taica-sau iar eu la o

fetelor vreau si eu sa intreb daca stiti pe cineva care cauta bona?

va urez un we minunat si calduros, si sanatate la puiuti

carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.
Ne-a dat niste picaturi a caror substanta activa este Salbutamol.


Si Cezara a luat Salbutamol si nu a mai tusit pana a vomitat. Este foarte bun. Noua ne-a folosit bine. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Dankutza, sa ma anunti din timp cand ajungeti la Mangalica sa ne intalnim, vii si cu Pinky?



Nu vin cu Cezara. Am de facut diverse cu copii si ea ar plange dupa mine. In afara de asta nici sa fie jughinita de o gramada de copii nu-mi comvine. Cand am dus-o la sc, cateva fetite aproape ca o sufocau cu atata iubire. Stiu ca o sa-mi lipseasca si ca o sa mor de dorul ei si mai ales de grija ei (ca seara va sta cu tasu'), dar nu o s-o iau. In schimb vin cu vreo 30-35 de copii si inca vreo 3 profi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard
In ultimul timp imi cam pune nervii pe bigudiuri....am inceput sa aplic time-out,ca nu se mai poate.



Si are efect?
Eu o pedepsesc (naspa cuvant), trimetand-o in camera unde doarme, fara jucarii, ca sa stea acolo si sa se gandeasca la ce a facut. Dupa ce ma intreba de enspe mii de ori, aratand inspre camera "ata, ata, ata, ata...." Se duce. Dupa vreo 5 minute, expira timpul de stat in dormitor si o strig. Intra in sufragerie si din usa, incepe sa planga cu gura cat casa si vine, se aseaza cu capul pe picioarele mele ca pana la urma ... tot eu sunt cea pedepsita.
Si ma enervez pe mine ca de ce am pedepsit-o, imi fac o mie de represouri. Uneori ma ia si pe mine plansul cand vad in ochisorii aia de veverita lacrimi mari. Apoi ei ii trece, dar mie nu. MA simit ca o bestie.
Am urmarit-o sa vad ce face in timpul pedepsei. Sta intr-un cot, sprijinita de pat si se joace cu degetelele. O data m-a enervat ingrozitor de tare si pedeapsa a durat mai mult. Imi era frica ca imi zboara mana si mi-am zis ca mai bine o tin in dormitor decat cu mine. Dupa o jumatate de ora, m-am dus in dormitor. Ce facea fi-mea? Dormea, in mijlocul patului, asa cum doarme de obicei. Asta da pedeapsa. Si uitase ca era pedepsita. Deci, "a avut efect".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro
Ati mai auzit de asa ceva? A mai patit cineva?



Nu am mai auzit, dar eu sigur m-as fi dus la camera de garda, daca nu era sora-mea prin zona. Dar, eu sunt tare cacaioasa cand vine vorba de fi-mea. Eu zic sa te duci totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare,
azi am un nazdravan in casa care mi-a pus parul pe moate. De vreo 2 zile bate aici un vant crunt, iar el a inceput putin sa tuseasca asa ca pauza de iesit afara, iar asta se vede... Nu are astampar deloc, topaie langa mine in pat de am stomacul in gura, urla continuu, de fapt se crede cantand.
Am reluat de vineri chiloteii fara pampers si parca nu mai am rabdare, ca la fiecare jumate de ora tre sa il rog sa vina la olita, altfel face pe el. Doar pentru caca se aseaza singur fara sa il tot rog eu... Oare sa il mai tot bat la cap "hai pe olica, sa nu faci pe tine!" sau doar sa ii amintesc ca nu are pampers si cand e cazul sa vina la olica? Mi-e tare frica sa nu il stresez si sa regresam in loc sa avansam.

Sper ca Sabina sa fie bine si sa nu fi fost nimic grav .

Oare ati inscris vreuna piticii la gradi de stat pentru toamna? Stiti cumva cu ce acte trebuie mers? Stiu ca trebuie facute ceva analize, dar alea chiar atunci cand se incepe, eram curioasa acum ce mai trebuie, pe langa certificatul de nastere.

Ramona ,
mami de DOMINIC
si cu pispirica cu fundite
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna seara!

Va multumim ptr gandurile bune. Lucas este mai bine... Dankutza si pe noi salbutamolul ne-a ajutat foarte mult. ma speriam tare cand se ineca...si nu numai eu...

Acum suntem in pregatiri cu David...incepe gradinita din martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Ancutza, cum este Sabi? sper ca mai bine...ma gandesc la voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

RamoniXX, noi am inscris-o neoficial pe Amalia la doua gradinite, una particulara si una de stat. Spun neoficial ca cica prin mai se fac inscrierile de fapt. Cel mai probabil va merge la cea de stat, cunoastem deja persoana care o sa ii fie educatoare, o cunostinta de-a sotului, deci stau oarecum relaxata. Stiu ca acum a dus o copie dupa certificatul de nastere al ei, si mai cerea si o adeverinta de salariu de-a unui parinte. Si in mai sa se duca sa vada ce si cum mai multe.

Ancutza, ce face Sabi??

Dankutza, atunci astept sa ne vedem, nici eu nu stiu in ce formula o sa ies sa ne intalnim, sper sa fie vreme buna, si sa ma ajute socrul cumva sa ies cu amandoi afara.. Ca singura nu ma bizui sa ies cu amandoi,tinand cont ca singurul parc unde probabil va veti opri e cam departe de mine.

Azi a fost prima zi de 'fara pampers', bilatul 7 schimburi spalate, din care la doua mai sa vomit. Mai fetelor, oare cum se descurcau mamele noastre fara pampersi sa spele la atatia caca?? Mie mi s-a intors stomacu pe dos doar dupa o zi.. Nu e de mirare ca nre puneau la olita de la 6 luni...
Deocamdata azi a facut mereu pe ea, spune pipi, caca, se aseaza pe olita, sta ft putin si gata, e sus... Sau o pun pe WC cu reductorul, cantam vorbim, ne dragalim, sta vreo cateva minute bune, dar tot nu face nimic.. Suntem pe drumul cel bun sau nu??

Dragosu a inceput sa imi misune prin pat, sta pe burta, se impinge in maini si merge ca racul inapoi.. Am facut si prostia ca am stricat patutul de bebe si am facut patut de copilas, si acum nici nu am unde sa il pun sa nu imi cada din pat.. De pus pe jos nu risc, e frig..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

buna seara

Noi suntem mai bine, nu i-a mai curs deloc sange din nas si e foarte vesela, cu toate ca dupa somnul de pranz iar a facut febra...stiti voi, mai stau o zi si pe urma vedem ce crocobauri ne dau tarcoale.

Multumim de griji.

Va pup

edit: ce stiti de siropelul de tuse Coughend? Mi-a fost recomandat de o cunostinta, care e asistenta, dar nu stiu de ce am o retinere in privinta lui.


Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput