Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Rares are un somn mai lung de pranz / dupaamizaza / seara devreme... cum se nimereste Daca ceva il deranjeaza, il imparte in doua.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Dy ma bucur mult pentru ca ai obtinut jobul. Felicitari!!!
Dankutza nasol ce povestesti tu cu bagatul in nasuc...sper sa treaca cat mai repede etapa...
Shtephy bine ca ati scapat doar cu o sperietura.
Legat de somn... Andra doarme cu tati de 2 saptamani, eu doar o adorm... si deobicei adoarme in jur de 22... se trezeste pe la 9 si somnul de pranz il face intre 13 si 15.
La capitolul mancare... si Andra e fan peste, paste ou si bors cu taietei... seara si eu duc lipsa de idei... Ma bucura in schimb ca a inceput sa manance fructe... cum ma vede cu un fruct... vrea si ea...
Ieri cand am scos visinile din congelator a vazut ca am gustat eu cateva... si imediat a vrut... n-a avut rabdare sa se dezghete... a trebuit sa i le pun la decongelat la microunde.
Burtica face bine... nu mi se pare ca ar mai fi crescut... si nici eu n-am mai luat in greutate... vad ca se lasa asteptata.

Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Dy la noi terapia acasa nu a fost o problema. La 2 saptamanisau mai rar face , tot la noui nacasa, si o sedinta de evaluare cu psihopedagogul de la centru care ii urmareste evolutia, ii stabileste urmatoarele programe, etc.
A fost doar nevoie sa cumpar o masuta mica (oricum era in plan) si niste "jucarele" pe care le aveau la centru si eu nu

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Ramonika unde ziceai ca pot sa vad programul la teatru? Ca daca tot nu nasc macar sa merg la teatru

Mami fericita de Strumfita si 39+ cu Motzata
AMR < 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:

Beatrice, uitewww.luceafarul-theatre.ro/programul_saptamanii.html" target="_blank"> aici programul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Seara buna!
Amalia doarme asa: se trezeste dimineata la 6.30-7.30, adoarme undeva la 12.30-13.30 si doarme fix o ora, si seara negociem sa doarma de pe la ora 21 dar abia spre 22 doarme. Noaptea din cate inteleg de la zmau se mai trezeste uneori, miorlaie putin si adoarme.

Stephy, eu tin dieta Rina, se tine 90 zile prima faza cand slabesti, si inca 90 zile faza de mentinere. Iti scriu pe scurt principiile, sa vezi daca te tenteaza, si daca vrei mai multe detalii, lasa pe pm adresa ta email si iti trimit cele 2 carti.
-micul dejun in fiecare zi consta in fructe: mere/pere/portocale/kiwi/banane, fructe uscate-curmale, smochine, caise, miez de nuca/alune/seminte sau legume -fara cartof, mazare, fasole. Poti sa mananci din 2 in 2 ore pana la ora pranzului fructe ca t sa te simti satula sa nu iti fie foame. Indicat ar fi sa nu amesteci fructele intre ele pentru o digestie mai buna, eu nu tin cont de asta si spre ex micul meu dejun la ora 8 e mereu banana, pe urma adaug dupa pofte: curmale/smochine/alune/mar/kiwi, la fel si gustarea de la 10, si la 12 iau pranzul.
-sunt 4 zile care se succed mereu:
1.prima zi proteine sau lactate sau oua si la pranz si la cina, la pranz ai voie sa mananci si o felie de paine. Poti sa iti faci garnitura de salata, muraturi, ciuperci, fasole pastai, dar sa nu fie legume ce se mananca a doua zi la amidonuri. Ce mananci la pranz tre sa mananci si la cina dar sa fie injumatatita cantitatea. Eu aleg sa mananc fie I- ciorba de pui cu carnea din ciorba(nu mananc taitei/fideaua/cartofii din ciorba) si friptura de pui/porc, sau II omleta cu muraturi , seara ou fiert cu salata de ceva legume, sau III lactate: branza cu smantana, un iaurt, cascaval cu paine, telemea, ciuperci cu cascaval la cuptor
2. a doua zi amidonuri: orez/fasole/cartofi/naut/mazare, totul gatit cat mai light, poti folosi ulei dar sa nu fie mult. Eu mananc de obicei orez cu legume sau salata de cartofi fara oua/ cartofi copti, mazare fara sa pun faina, fasole prajite. Ce mananci la pranz tre sa mananci si la cina dar sa fie injumatatita cantitatea.
3 a treia zi la pranzi ai voie paste cu sos de rosii cu putin ulei de masline sau blat de pizza margherita dar fara cascaval, iar seara o felie de dulce/tort/sau ce dulce preferi tu si 4 cubulete de cioco neagra. Eu aici sar mereu calul, de genul mananc placinte cu branza la pranz, bake rolls, covrigi, toate fainoasele pe care le poftesc, iar seara tot asa, dar mai putin.
4. a patra zi se mananca doar fructe si legume din 2 in 2 ore- eu mananc ca si pranz ciuperci coapte la cuptor, mere coapte umplute cu nuci/banane/smochine, alune, seminte, migdale, din 2 in 2 ore.
Si se ia de la capat cu prima zi.
Ca si cantitati nu stiu sa iti spun, ideea e ca mananc un castron mare de mancare la pranz si cu garnitura de muraturi/legume , iar seara cam tot la fel, nu am reusit mereu sa injumatatesc cantitatea de la pranz. Tinand cont ca si alaptez, vad ca nu mi-a afectat dieta faptul ca am mancat mai mult..
In zilele in care am facut-o lata si am calcat pe alaturi am facut mai mereu sport,cate 45min un program de gimnastica trimis de LauraAndreea.
Fara ciuguleli de nici un fel intre pranz si cina si dupa cina pana a doua zi dimineata la micul dejun. Aici doare cel mai tare, si cred ca de asta am reusit sa slabesc, plus faptul ca la micul dejun mananc fructe in loc de mancare.. si sportul bineinteles. Dar in prima faza am slabit foarte bine si fara sa fac sport deloc.

M-am lungit cat o zi de post..cu dieta mea, poate mai sunt doritoare de detalii

Eu, ca si tine, sunt tare curioasa ce a mancat RamoniXX si cantitati si meniuri de a slabit asa mult cu dieta Dukan, ca eu ce am citit pe net, numai carne sa mananc, fara uleiuri si alte cele..fara legume/fructe mi se pare criminala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

http://entergentlyblog.blogspot.com/search/label/Breastfeeding

Ei bine?!?!?!! iar nu m-am putut abtine. ...
Ce mi-ar place sa dau tuturor celor ce dau ochii peste cap ca alaptez in tandem sa citeasca asta!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Postare despre un copil ce are nevoie de ajutor: http://mihneapuimic.blogspot.com/2012/02/o-mana-de-ajutor-pentru-un-copil-vesel.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna dimineata,
va invit la o cu lapte si va trimit o lalea virtuala.

Ionela imi place ca te implici in fapte umanitare.E pacat ca pentru 5000 de euro acel copil nu poate avea o viata normala.Ma bucur in schimb ca se gasesc oameni care vad cazul si ajuta.Sper sa fie si aici un sfarsit fericit iar copilul sa castige batalia.
Legat de alaptare pentru mine e deja prea mult ce spune tanti dar cred ca pentru ea e o fericire imensa.Sicer,si mie imi pare rau ca am zis stop.Si acum Geo ma mai prinde den san il pupa si se mai joaca.Tu sigur simti o bucurie imensa cand ii vezi pe amandoi asa.
La multi ani pentru ziua ta.Sper ca primesti urarile de bine de la intarziati.
Licurici esti tare daca ai tinut asa o dieta.Spor la -kg.
Strumfy asteptam mamica cu fetita.
Dana imi pare rau ca acum va luptati cu raceala lui David.
Ieri m-am vazut cu Raluci.O parasc un pic.Era nemachiata,nu foarte aranjata,dar foarte frumoasa.Se vede ca ii prieste statutul de mamica.Si... arata foarte bine.Nici nu zici ca a fost insarcinata.
Legat de papucei ii vin putin de tot mari dar se rezolva cand ii strang un pic.
I-am zis ca sunt de la tanti cu bebe si cu greu ii mai da jos.
Sa aveti o zi usoara si senina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

O PRIMAVARA MINUNATA TUTUROR!
sa vina o data primavara, ca m-am saturat de zapada si frig.

Broscuta La multi ani! nu stiu daca ne mai citesti, daca nu, o rugam pe Licu sa-ti transmita urarile noastre.

strumfy vad ca ti-a spus Lumi de program, eu aseara n-am mai intrat pe net. azi Sandra merge la "Punguta cu 2 bani" la ora 10.
deci vei naste in martie. foarte frumos. lasa motata sa stea la caldurica cat mai poate.

Licu felicitari pt. kg in minus, nu stiu daca ti-am mai spus.
important este sa iti mentii acest stil de a manca, pentru a nu pune la loc ulterior. bafta
vad ca la somn nu stati asa bine. ma asteptam ca Amalia sa doarma mai devreme seara, avand in vedere ca se trezeste si la 6.30.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput