Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Neata, si de la Cluj
Dy felicitari pentru noul job, asa cum zicea si fetele pentru tine va fi ca o gura de aer in plus, si sunt sigura ca Danut se va descurca bine la gradinita.
Ramo sa iti zic ce program avem noi? aseara a dormit pe la 1 jumate si cred ca pana nu o sa mergem la gradinita nici nu o sa se schimbe programul, eu deja m-am obisnuit, noi sa fim sanatosi, la 12 il chema pe sot la picnic
Lauratare Amalia, a mea face ssssss cand ia cate ceva de la bunica-sa, obsesia ei sunt sapunurile
Diana imi pare rau sa aud ca ai o perioada grea
Dana voi cum sunteti?
Dankuasa cum au zis si fetele singura solutie e ochii in patru si ascuns tot ce e mic, la noi fara sa faca Maia boacane din astea, se ascunde totul, sotul face adevarate crize, ieri de exemplu a rupt maia o bratara cu mergelute din lemn, a si sarit in sus sa strang repede totul de saraca nu stia de ce i le luam, ca de facut nu facuse nimic , i-am explicat ca le luam ca sa nu le bage in gurita si sa se inece.
fug ca se catara pe marginea patului

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
vad ca a scris gabitza de orele de somn.
si Sandra se culca seara pe la 22,30-23. nu prea mi se pare normal sa adoarma asa tarziu la varsta asta. ce-i drept se si trezeste pe la 8,30-9 dimineata (tac-su se bucura ca doarme si el mai mult), la pranz doarme de obicei intre 3 si 5, iar seara... tarziu... uneori adorm eu inaintea ei...
la voi cum e programul de somn?



La fel e si la noi 23 chiar 23:30 pana la 8 sau 9 dimineata fara trezire si la pranz 1-3:30. Uneori se culca la pranz si mai tarziu. Dar tot doarme cate 2 ore la pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fetelor, voi ce le mai gatiti la fulgusori?

Mie mi se pare ca ne invartim in cerc si la maxim 2 saptamani repetam mancarica. Azi si maine are in meniu ciulama de pui cu legumele din supa tocate in ciulama si mamaliga. Luni si marti a papat manacrica de dovlecei su morcov si muschiulet de porc. In continuare carnea din mancarea est de marimea unei nuci. Bona imi spune ca ii dau prea multa carne. Nici nu stiu ce sa-i mai dau: Martinel nu, Danonino, nu, carne cat mai putina, somon afumat nu... Cred ca apa este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Rosia Montana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Dymomo,felicitari pt job!
Grea decizie cu bona vs gradi....

Dankuta,nici eu nu mai stiu ce sa-i mai dau....a mai inceput si cu fitze la masa,iarasi e pe post de hamster....

La noi marea pana de idei este masa de seara. Primeste relativ bine cereale si iaurt,in rest.....mamaliga nu ii place, branza cu smantana,piure de cartofi sub nici o forma.... Alaltaieri,ca sa scape de masa de seara, a spus ca vrea sa faca nani, asa ca a mers in pat de la 7 si ceva,si a srat la povesti cu mamaia pana pe la 9 si ceva,cand a adormit....Nici nu mai stiu ce sa fac



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Hello
La noi iara ninge ,iar eu asteptam primavara cu nerabdare ...
Ieri am tras o spaima cumplita . Stefi se juca in curtea gradinitei la un semicerc cu bare pt escaladat si a vrut sa coboare printre 2 bare inguste ,corpul i-a incaput ,capul nu .A ramas in aer sprijinindu-se in barba si cumva si cu coatele ,dar nu avea putere sa mai faca nimic . L-am lasat pe Iustin cu un tatic si am fugit la ea prin zapada mare ,nebatatorita cam 50 m .Tipa si plangea rau ,mi-era teama ca a patit ceva ingrozitor ,ma gandeam ca si-a rupt mainile .Dar dupa ce am scos-o de acolo ,a zis ca o dor doar un pic barbita si bratele .S-a linistit cand i-a trecut sperietura ,dar eu nu m-am oprit din tremurat . Chiar credeam ca nu mai trebuie sa-i pazesc spatele pe la locurile de joaca ,dar vad ca nu-i asa .

Ramonika la noi trezirea e la 7,30-8 ,30 .Doarme la pranz de la 12,30-13,30 pana pe la 15-16 ,iar seara la 22 ne bagam in pat si adoarme cam in jumatate de ora .Sunt si abateri de la programul asta ,in weekend ca-i Stefi acasa ,nu vrea sa doarma ,vrea sa se joace cu ea si adoarme pe la 15.

Gabitza ce fain ca nu au fost probleme cu revenirea la gradi si mai ales ca au acceptat asa de bine programul prelungit . S-o tina tot asa !

Dymomo ma bucur ca ai primit jobul ,acum chiar trebuie sa nu te mai bata atata la cap soacra ,nici la servici ,nici in putinele ore acasa pe care i le dedici lui Danut .

Diana ma bucur mult ca ne-ai scris ,dar imi pare rau ca treceti prin greutati .Sper sa fiti bine curand .Cand ai vreme si dispozitie ,ne povestesti de voi ?

Monis totul ok? De ce esti asa tacuta ?

Many voi ce faceti ?Si tu esti tacuta ,tot tristuta esti ?

Licu ce haioasa-i Amalia ,numai nazdravanii le trec acum prin capsor puiutilor .Tin pumnii sa reuseasca operatiunea olita ,dar si diversificarea .

Ancuta tare haioasa e Sabi cu olita ,desi tie probabil nu ti se pare asa ,dar cu "abdaie mami" e mortala . Asa ca ea stalcea cuvintele Stefi ,vad ca Iustin le pronunta destul de corect .Cum se mai simte mandruta ? A mers la cresa?

Dozz ce faine sunt tigaile acelea ,numai asa ceva mi-ar placea sa am in bucatarie .

Tina e foarte dragut dolofanelul tau ,iti seamana perfect !

Dana ma bucur ca-i bine Lucas ,dar imi pare rau de David .Sper sa se faca repede bine si sa ii placa la gradi .

Lili sper ca aceasta tura de antibiotic sa ii vina de hac microbului buclucas .
Povestesc precis despre surpriza /secretul de la gradi de 8 martie .
Ce fain ca ii place la teatru ,la fel ca Mariutei .Trebuie sa incercam si noi in formula completa.

Dankutza si la noi se repeta meniurile .Adora supele cu legume ,cu taitei sau galuste ,ardeii /dovleceii umpluti cu piept de pui si legume ,pui si legume la cuptor .In weekwnd facem uneori pizza cu carne de pui ,ardei, masline ,branza(burduf ,cascaval ,mozarella) si altceva nu prea mai imi vine in minte .
Nu pune gura pe paste,peste sau cartofi .
Mai rontaie legume proaspete ,masline ,branzeturi ,cereale cu lapte ,iaurt ,omleta cu branza sau cu dovlecei ,orez cu legume...

trebuie sa-i dau papa ,fug ,pup gasca toata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Sandra prefera sa manance sarmale, paste, supa de galuste, parjoale cu piure de cartofi/orez, ciorbe, lapte cu biscuiti, mamaliga cu peste. mai mananca si de altele, insa astea sunt preferatele ei. bineinteles ca avem si noi zile cand nu mananca mai deloc (mai ales in w-e cand sunt eu acasa si se alinta cu ).

azi se distreaza cu taica-su la locul de joaca de la mall, iar maine are program la teatrul de papusi. este "Fata babei si fata mosului" de la ora 10. s-a afisat programul (Lumi)

shtephy nasoala intamplare. bine ca erai pe faza, te cred ca ti-a fost frica.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Ramonika dixtractie placuta la teatru ,ca la mall sigur se simte bine .
Intamplarea ,da ,a fost oribila ,inca o vad cum se sprijina cu barbita de bara si urla .

Licu am uitat sa te felicit pt ,esti tare ambitioasa .Eu cu greu am reusit sa scap de 4 kg dar vad ca le pun la loc ca iar nu pot sta departe de interzise .Poate imi scrii si mie ce si cat mananci tu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Azi am fost la job. Colegii mei vechi erau f fericiti ca ma intorc(de data asta titulara pe post), contabilul sef mi s-a parut ok(colegii zic ca e de nota 11) deci ar trebui sa ma integrez usor. Postul cred ca e la contabilitate iar celalalt coleg nou va fi la financiar. Sincer mie imi era indiferent pe care dintre cele doua posturi voi fi numita(mi-a placut sa lucrez si la contabilitate si la financiar).
Gabitza super ideea ta cu terapia acasa. Voi vorbi cu terapeuta lui Danut sa vad daca accepta sa vina dupa amiaza(mai ales ca sta la doi pasi de noi si nu cred ca ii strica un ban in plus).
Fetele va multumesc pentru sustinere. Deja ma simt mult mai tonica(ca deja ma pastea depresia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Bona imi spune ca ii dau prea multa carne. Nici nu stiu ce sa-i mai dau: Martinel nu, Danonino, nu, carne cat mai putina, somon afumat nu... Cred ca apa este ok.



_
Rares

Mergi la inceput