Prietene la bine si la greu - 158

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

La multi ani alaptatori fericiti,Ionela!

Diana, imi pare tare rau sa aud ca v-a fost greu, sper sa rasara repejor soarele si la voi! Daca te putem ajuta...macar si cu o vorba buna, suntem aici.
Cu Amalia nu am ajuns la cardiolog, am facut intai analizele de sange, si e ok, iar peediatra mi-a spus ca ei nu i se pare nimic suspect, dupa ce a ascultat-o la inima. Singurul cardiolog pediatru din zona e la Cta, inca nu sunt convinsa ca tre sa ma mai duc..oricum daca e sa mergem va fi mai prin primavara, sa pot cara ambii cupii dupa mine.

Many, ce mai zici? Ce fac parintii tai cu nametii ce stau sa se topeasca?

Smara? cum merge diversificarea?? eu tot vreau sa te intreb de mult..cum a ramas cu hamul care trebuia sa il poarte Dora? l-a purtat? mai e suspecta de displazie?

Floricik, ce face zburlita?

Sa va povestesc si ce sotii mai face mandra: in seara asta s-a apucat tat'su sa scoata de dupa mobila diversele enspe jucarii aruncate de ea pe acolo. Ca sa ajunga la ele, a mutat un dulapior. O avertizeaza pe Amalia sa nu se ascunda dupa, ca o sa se loveasca. Ea fix pe dos, direct dupa dulap s-a bagat.
Ii spune o data, ea pleaca, revine cum il vede ca ii intoarce spatele. Eu o avertizez: Amalia, nu te baga acolo sa nu cada dulapiorul pe tine! Ce credeti ca gesticuleaza ea ascunsa dupa dulapior, in spatele lui tat'su?? Face o mutra complice, se uita la mine si duce degetul la gura si imi sopteste: ssssttt!
Sa nu cumva sa o parasc lui tati..
Am cazut amandoi pe spate de ras..cate ii trec prin cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77
Azi am primit telefon de la serviciu. Mi s-a acceptat mutarea si incep de joi. Sunt in dubii daca sa il duc pe Danut la gradinita sau sa apelez la o bona. Ma bucur mult ca incep serviciul dar parca e prea din scurt... Asa sunt unii... vesnic nemultumiti

Felicitari !
Probabil ca o combinatie intre gradi si bona (pentru perioadele de vacante, raceli) este solutia ideala. Numai sa fie posibil de pus in practica.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Multumes pentru sprijin .
Magda intr-adevar combinatia bona + gradinita ar fi ideala dar nu cred ca bona ar aceepta sa stea cu el direct cand e bolnav... Ma tenteaza o gradinita privata unde ar putea continua terapia. Costa 650 de ron dar daca mai adaug si bona nu stiu daca ne permitem... Pentru moment va sta tatal meu cu el si il va duce in continuare la terapie dar intr-o saptamana doua cel mult trebuie sa ne hotaram. Sincer daca nu era asa o mare opotunitate mai stateam cu el pana la 3 ani dar daca refuzam oferta asta insemna ca in toamna sa ma intorc la serviciul vechi in ture interminabile si pt Danut ar fi fost mult mai greu. Sper sa gasim cea mai buna solutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77

Azi am primit telefon de la serviciu. Mi s-a acceptat mutarea si incep de joi. Sunt in dubii daca sa il duc pe Danut la gradinita sau sa apelez la o bona. Ma bucur mult ca incep serviciul dar parca e prea din scurt... Asa sunt unii... vesnic nemultumiti


mami fericit de Danut 28.10.2009




Bravooo!! Ce ma bucur Dy, o sa vezi ca timpul petrecut la serviciu o sa iti prinda bine, o sa fie ca o gura de aer de care ai nevoie
bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

vai, era sa treaca ziua si sa nu apuc sa-i urez Ionelei La multi ani! , multa fericire, sanatate si tot ce-ti mai doresti tu de la viata sa se implineasca, poate o surioara pt pintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Multumesc mult pentru urari tuturor!
Va imbratisez cu drag pe toate. Am citit cam pe fuga... revin sa citesc pe indelete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Dana sanatate multa la pui, iar tie putere sa ii ingrijesti
Noi am luat pt cresa papucei de casa www.deichmann.com/RO/ro/shop/home-marci/hello_kitty.cat?filter-brand_r=6&filter-brand_c=6" target="_blank">asa (a treia pereche de pe primul rand)

Diana ma bucur sa te vad, sper ca a trecut perioada grea si o sa fie doar bine de'acum incolo...ce fac muschetarii?

la noi cu olita e mult de munca, acu' i-am cumparat alta, cu ratuste, alta forma, nici in asta nu face , si culmea ca dupa ce face pipi in pampers il da jos si se duce la olita, se aseaza, zice din gurita "pishhh, gata, a facut" , dar nu face nimic
cand incep sa dau semne de oboseala si ma enervez imi vin in minte cuvintele Sabinei "abdaie mami(rabdare mami)" si imi trece

Mai nou zice ca o cheama Samima si are doi ani , poceste toate cuvintele de murim de ras pe langa ea, de fapt stiti cum e... gogogan=topogan, usuiesu=ursuletul, popii=copii, bocoi=brocoli, pichica=pisica, samd

Cuscri sper ca esti mai bine acum, pupam smecherasul care cauta tzitzi de impacare si printesa alintacioasa

Monica am vazut ca ati fost in Piatra pe partie cu Mariuta, i-a placut ? Sabina e bine, cred ca fost doar o viroza, mai tuseste putin, dar doar seara si e pe duca si tusea. Burtica ce face? V-ati gandit la nume de baietel?

Licuuuu da' ce gazeluta iesti bre , niste poze cand ne mai arati?

Lili felicitari pt reusita cu olita , Liluta e fetita mare si isteata cred ca mori de dragul ei cand incepe sa iti povesteasca in cuvintele ei niste treburi

cam atat pe seara asta...noapte buna

pe toata lumea


Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ionela, La multi ani! Sa-ti fie copilasii sanatosi,si tu sa fii sanatoasa si fericita,alaturi de ei si de sot!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Dy, inn primul rand felicitari pt post
Si Dragos facea si mai face terapie. Pana sa ma hotarasc sa-i inscriu la gradinita, mergeam eu zilnic cu el la centru in jurul orei 11. Din octombrie am mutat terapia acasa, vine fata(Mara) cu care facea si la centru la noi. Pentru ca dimi Dragos era la gradi, odata cu schimbatul locatiei am schimbat si programul, acum el face de la 18, 4 zile pe saptamana cate 2 ore. Pe la 18 sunt si eu acasa asa ca pot sta cu Eva ca sa nu deranjeze. La inceput era foarte curioasa ce se intampla in camera si tinea mortis sa intre acolo, o mai luam la plimbare, o trimiteam la joaca la vecin. Incet incet s-a obisnuit cu noua stare de lucruri, cum vine Mara isi ia cateva jucarii din camera si vine la mine, cu degetul la gura "ssttt" sa nu deranjam. Abia o asteapta pe Mara sa twrmine ca sa o ia ea la o tura de calarit
Eu am optat pt gradi in primul rand pt socializare, implicare in activitati. Si cat au foat la gradi am avut in permanenta una din bunici la noi, pt dus/adus deci avem cu cine ii lasa cat eram la job. Cat au foat raciti au sta acasa cu bunica si s-a descurcat cu doi, asa ca puteam apela (teoretic) si la bona (bunicile sunt amandoua din craiova, le reloc cate 2 saptamani la mine)

De 2 zile am reluat gradinita, i-am lasat din prima si la somn. pana acum totul e nesperat de bine. Fara niciun planset dimineta, pa si fuga la copii, mananca la pranz cel putin un fel, dorm. Asta cu dormitul a fost chiar surpriza. In prima zi Eva a adormit fara suzeta, ori acasa fara 2 (una in gura si una in mana) nici nu se apropie de pat. Dragos adoarme deocamdata tinut la piept si mangaiat pe cap, dar este fara cele 2 jucarii de baza pt somn (sunt acasa, le caut dubluri) si fara biberonul cu lapte....

Acasa dormeau la pranz cate 3 ore in general, la gradi dorm mai putin dar asta e ok pt ca incet incet se adoarme seara la ore mai rezonabile, nu ne mai prinde 11 noaptea.



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dy imi pare bine ca ai primit postul. poate asta o sa te ajute sa mai uiti de problemele cu soacra. macar in timpul orelor de servici nu-i mai permite sa te sune, pe motiv ca ai de lucru mult si n-ai timp de discutii. chiar daca nu e asa. succes

vad ca a scris gabitza de orele de somn.
si Sandra se culca seara pe la 22,30-23. nu prea mi se pare normal sa adoarma asa tarziu la varsta asta. ce-i drept se si trezeste pe la 8,30-9 dimineata (tac-su se bucura ca doarme si el mai mult), la pranz doarme de obicei intre 3 si 5, iar seara... tarziu... uneori adorm eu inaintea ei...
la voi cum e programul de somn?




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput