Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

Multumesc mult fetelor pentru informatii!Foarte folositoare!Va doresc mult succes in tot ceea ce faceti!Pot sa va mai stresez cu ceva ?

Stiti cumva cat dureaza procedura de a primi cnp suedez dupa ce ai contract de munca(sau daca merge sa pot cere cnp pe adresa surorii mele care ma ia in spatiu inainte de angajare).Ma intereseaza acest lucru sa stiu daca ma incadrez cu copii sa pot obtine actele necesare pt ei pentru a-i inscrie la scoala in toamna.
Am vazut ca in urma aplicarilor la zeci de firme nu am primit nici un raspuns ,nici macar negativ,cu privire la angajare.Incerc prin surse interne ;oricum am impresia ca mail-urile cu nume straine sunt ignorate din start si fara o recomandare din interior sansele sunt infime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, felicitari! Si spor mai departe.

Sarah, e mai greu dar ai sa vezi ca te obisnuiesti. Tin minte cat de greu mi-a fost si mie, mai ales ca nu eram obisnuita sa imi spun parerea, sa emit comentarii...dar intri in joc. Succes!

Eu sunt acasa, pentru 4 zile. Noroc ca si-au luat fetele de la lab liber de klämdag si am primit si eu liber. Si-a luat si sotul liber desi Karolinska lucreaza asa ca suntem cu totii acasa...e atat de bine ca nu pot descrie in cuvinte. Avem gand de un grill, de mers cu bicicletele si pana pe Fårö.

Un we frumos la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,

Danieltt, sanse minime sa primesti CNP,daca nu ai contract de munca. Deci cel mai usor ar fi sa vii cu contract de munca din tara sau cineva sa fie foarte interesat sa te angajeze si sa te ajute cu toate actele, caz in care se rezolva repede si pt tine si pt familia ta. Nu stiu in ce masura te poate ajuta sora ta, poate doar sa garanteze pentru tine ca te intretine si ca locuiesti la ea. Mai exista posibilitatea sa primesti CNP, ca cetatean european ce se intretine din foduri proprii, adica trebuie sa faci dovada ca ai un cont cu aproximativ 100 000 kr si niste asigurari de viata private.

Miha, minivacanta placuta! Si noi am iesit la gratar azi. Nu a fost soare, dar a fost caldut.

Va doresc un 1 Mai insorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Miha, vroiam sa te intreb daca un absolvent de BMA poate lucra in laboratoare de reproductie umana asistata? Trebuie ceva master dupa facultate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah am sa caut pe net, nu stiu asta.

Edit 1: Revin ca am gasit ceva pe net. Concluzia mea e ca nu, nu poti ca BMA sa lucrezi asa ceva. Noi invatam sa facem analize, acolo se face altceva...Uite aici:

http://www.fertilitetsguiden.nu/therapyOptions/AssistedReproduction/HealthCareEmployees/index.asp?C=75415410289741319444

Edit 2: Totusi cica se cauta BMA sau embriolog...

http://www.karriarguiden.se/biomedicinsk-analytiker-embryolog-till-var-expansiva-verksamhet-153895.html

http://vakanser.se/jobb/embryolog+eller+leg+biomedicinsk+analytiker/

In plus, in articolul de mai jos, scrie clar ca lucreaza si BMA la centrul de fertilizare:
http://www.sahlgrenska.se/su/reproduktionsmedicin

Daca e asa, nu trebuie alte completari. Embriologul cred ca face biologia, poate o specializare de un an apoi? Chiar nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Miha, merci de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetele.Nu am mai intrat demult aici.
Momentan sunt acasa nu mai merg la scoala pt o luna ca nu are cine sa stea cu bebe.Din 14 mai merge la gradi si eu inapoi la scoala.
Nu stiu simt ca bat pasul pe loc.Am nevoie de un loc de munca pt ca este greu cu un salariu dar nu gasesc nimic.Si sincer nu stiu ce as putea faca aici.Eu nu am studii superioare ca voi si poate de aceea ma simt asa inutila,nu-mi gasesc locul.Sa fac o facultate acum ar fi OK dar trebuie sa astept mult pana sa lucrez.Nu stiu sunt si facultati cu cursuri la distanta?Te poti angaja daca absolvi o astfel de facultate?
Va las ca nu prea sunt in apele mele si nu vreau sa va deprim si pe voi.
Mini-vacanta placuta in continuare.vad ca astazi este frumos afara.Merge de gratar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, cu mare placere.

flory, e tare greu sa te angajeze cineva direct, fara experienta suedeza. Nici pe ei, pe suedezi nu ii angajeaza fara sa fi facut practica (ei au avantaj ca fac practica din scoala si asa intra in contact cu angajatori). Sugestia mea e sa ceri practica de la Komvux, ei sunt obligati sa iti ofere si asa "lucrezi" o vreme fara bani dar cu mari sanse sa te ia la inceput pe sommarjobb si de acolo si ca angajat permanent. Sunt multe cursuri de un an, prin Komvux sau la alte scoli. Depinde ce doresti sa lucrezi. Nu trebuie sa faci facultate, gasesti de lucru si cu liceu si eventual un curs din acesta de un an. Mai exista Yrkeshögskola care sunt un fel de colegiu, un an sau doi dupa liceu care te califica in meserii. Da un google si vezi de gasesti, sunt tare multe...

Cursuri la distanta sunt, cred ca exisua program intreg la distanta. Dar din experienta proprie nu iti recomand. E foarte greu, eu am facut un curs de genetica asa. Mult mai usor e sa mergi la scoala si sa asculti cursul. Noi citeam singuri, dupa programa, totul era in engleza (bibliografia) si apoi testele in suedeza...erau termeni pe care nu ii stiam...

si mult succes, nu te descuraja. Incearca sa gasesti ce ti se potriveste. Sa stii ca ai multe posibilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Daniel ti-a raspuns sarah, nu am ce adauga. Succes!

edit: daca ai contract de munca, primesti personnummerul cam in 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Flory uite si yrkesutbildning care par interesante. <unde scrie distans, sunt cursuri la distanta.

http://allastudier.se/utbildningar/p%C3%A5/yrkesutbildning/

Spune eventual ce te-ar interesa si incerc sa te ajut sa caut pe net.

Mergi la inceput