Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mda, grupa 2 va fi, pt cei cu completari. Si suedeza e completare, pt cerintele de baza.
Miha, ai primit rezultatul la examen?
Cum mai e cu primavara pé la voi??
Aici asa bate pasul pe loc de m-am saturat de atatea haine....ufff!
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gustaf, mai intra si povesteste-ne de tine. Esti student?

foxy, la ultimul examen nu am primit inca rezultatul, au la dispozitie 3 saptamani, vineri vor fi doua. Daca nu afiseaza maine, atunci va fi dupa Paste...In schimb am primit rezultatele la toate laboratoarele, la proba practica (asta a fost pe loc) si sunt cu toate la zi...sper sa fie OK si examenul.
Cu practica e super, am de scris in fiecare zi ce fac in laborator, intr-un asa numit arbetsbok si il trimit la handledare de la laborator (e in concediu de vinerea trecuta) care citeste ce am facut si daca am inteles metodele. In primele zile mi-a corectat cate ceva, dar saptamana asta mi-a raspuns numai ca a fost OK ce am scris. Sunt insa foarte multe informatii "på en gång"...cica noi avem aceleasi metode de invatat ca si cei din Stockholm, care au 5 saptamani de practica...noi avem 3. Saptamana viitoare am de dat si proba practica, apoi de scris despre ea, o lucrare stiintifica. Acelasi lucru va fi si pe patologie. Primim betyg-uri multe la practica asta...o data suntem notati de handledare pe mai multe criterii (cum stim teorie, cum aplicam in practica, cum socializam si cooperam cu lumea din laborator, cum ne asumam raspunderea...din astea), apoi ne noteaza pe proba practica, noi avem de scris lucrarile stiintifice, separat pentru microbiologie si patologie, pe care o trimitem la profa din Kalmar (primim betyg). Din astea doua lucrari avem de facut o prezentare in PP si de prezentat oral in fata colegilor si unor profi (doua de la noi, una din Lund si una din Malmö care vin ca oponenti). Mi-e groaza de mor de prezentarea asta, dar sper sa fac fata, ma autosugestionez, incerc sa vorbesc cat mai mult cu lumea, sa pun intrebari si sa socializez ca sa ma obisnuiesc sa vorbesc :).

Altfel e minunat acasa...daca ar fi fost sa fac aici facultatea, ar fi fost excelent...tot ce ma deprima si nu stiu cum mai fac fata un an, sunt drumurile si faptul ca sunt departe de ai mei...:(((. In fine...

primavara si aici se lasa asteptata...azi dimineata au fost -8 grade, saracele flori...a fost soare toata ziua, dar rece...si nu pare sa se incalzeasca zilele urmatoare...e cea mai rece primavara de cand suntem aici...

si Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Oau, Miha , ce complicat suna pt un profan )))).
Cu oralul iti doresc mult succes. Pai....fa practica pe familie. Ii pui la ascultat prezentari stiintifice.))) ( doar de aia e buna familia,nu??)
Da, cine esti tu Gustaf?? Vrei sa povestesti cu noi?

Niste vecini au facut ieri un ,,bine''. Au eliberat in natura o pasare, perus, canar sau nu stiu ce. Eu nu cred ca se va descurca prea bine daca a reusit sa supravietuiasca noptii geroase. Ehe, greu sa fi mic.)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Cristos a inviat! si Paste fericit tuturor!
Sa va bucurati de un Paste fericit si luminos alaturi de familiile voasttre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Fie ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca in suflete liniste, pace si fericirea de a petrece aceste clipe magice cu cei dragi!
Hristos a inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

Saru'mana ...fetelor.Am urmarit cu interes o parte din forum si va multumesc pt info de pana acum
Suntem o fam.tanara(nu foarte- 31) din Bucuresti cu doi copii 7,10 satui de stabilitatea si progresul multilateral al RO.EU lucrez in domeniul gazelor nat.(dar am terminat psihologia)si am cursuri ca tehnician maseur -ceea ce incerc de fapt sa imi gasesc in Suedia ca job.Sotia lucreaza ca si consilier tehnic(tot psihologia) si din pdv financiar e bine.Dar ca viitor pt copii aici este cosmarul nostru.Sora mea si cumnatul sunt stabiliti de 1,5 ani in Stokholm si sunt stabili financiar acolo si avem un ajutor.Ne-a placu enorm tot ce am vazut acolo comparativ cu restul Europei pe care am vizitat-o.Ideea este ca trebuie sa ma misc repede pt. a putea sa imi gasesc de munca acolo ca sofer b,c.e (cred deocamdata) si pentru a putea inscrie copii la scoala .Limba ne chinuie rau dar nu este chiar grea daca stai bine cu engleza.Care credeti ca este venitul minim pt a ne putea sustine financiar cu copii .Cum credeti ca se adapteaza doua fete clasa 1 si 4 fara cunostinte de limba acolo?Lucreaza una dintre voi ca profesor de romana in scoala?Am inteles ca sunt angajati prof de lb nativa pt copii de alte nationalitati pt a nu isi uita lb.(de la o amica suedeza stiu asta)Si cum putem sa ne echivalam studiile..daca e necesar sa facem traducerile de aici sau acolo.Stiu ca se acorda un ajutor pt chirie pt fam. cu un singur sustinator.Ce stiti despre asta?Alocatia este de 1000coroane.nu?Daca trebuie sa dam ex de limba pt echivalare...etc.Multumesc mult pt orice info

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

daniel, bine ai venit!

Eu am doua cunostinte (una dintre ele prietena buna, e profesoara de romana a fetelor mele) care sunt modersmålslärare-profesoare de romana. Venitul minim depinde de chirie si de viata pe care o duci. Noi am venit 4 persoane (doi adulti cu doi copii) si ne-am descurcat foarte bine cu salarul sotului, dar el are salar mai mare decat media. Insa cred ca si cu 20.000-25.000 te poti descurca. Ne cumparam haine mai mult de la reducere si cautam alimente ieftine, dar ne-am descurcat. Cum ziceam, depinde de mai multi factori...

Fetele se vor descurca foarte bine, nu iti fa probleme. Probabil ca o perioada vor primi numai ore de suedeza pana vor ajunge la nivelul la care vor putea intra in clasa normala, dar ritmul la scoala e foarte lent, nu vor pierde nimic. Iti spun din proprie experienta cu cea mare a mea care era clasa a 5-a cand am venit. Acum e a 9-a si merge excelent. Dupa 4 luni de suedeza intensiv, a intrat la clasa normala si vorbeste mai bine ca nativii :)). Spun mai bine pentru ca are calificative maxime la suedeza, spre deosebire de multi nativi. :)

Studiile ti le echivalezi trimitand hartiile necesare la link-ul de pe prima pagina de aici. Noi am facut traducerile in Ro, in engleza. Despre ajutor nu stiu sa iti spun. Pentru anumite meserii, in special cele cu studii superioare, e necesar sa dai examen de limba. da, alocatia e 1050 de coroane parca...sau 1100, nu mai stiu exact.

Mult succes!

fetelor ce mai faceti? Eu sunt in Stockholm a treia zi, incep sa ma dezmeticesc :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danieltt spune:

multumesc mult Mihaela!Ne-ai linistit in privinta copiilor.Daca mai stii ceva site-uri cu joburi la care sa primesc raspuns mi-ar fi de ajutor.Oricum multumesc.
postez si eu doua linkuri utile pt invatare limba de la distanta
http://www.ielanguages.com/swedish.html
http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/ROSV/ROSV002.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Uraaa! Am terminat SAS -ul ! N-am apucat sa va spun pt ca in ,,vacanta ''am avut-o pe sora-mea in vizita. Acum m-am apucat de engleza. Imi pare mai dificil decat suedeza, acum Uff, inca un pic si gata!
Miha - ma bucur pt tine, sa ai o ,,luna de miere'' cat mai placuta!
Daniel, bun venit. Deci deja vii la job ca si sofer? E bine sa ai deja de lucru. Asa e, 20-25 de mii va ajung, inclusiv chiria. Acum, poate depinde si de zona. In capitala pot fi mai mari preturile. Site cel mai bine pus la punct este platsbanken. (e al camerei de munca- arbetsförmedling). Apoi sunt firme de recrutare -lernia, uniflex, studentconsulting, manpower,etc. Astea le gasesti usor la o cautare pe net.
Cel mai simplu merge cu relatiile, sa te recomande cineva, dar nu cred ca tine la orice nivel.
Succese!
Fetelor, va doresc Primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Felicitari, Foxy_le si bafta pentru mai departe!
Si eu sunt bucuroasa, voi lua studiemedel de la CSN .
In rest, destul de greu la SAS, am simtit diferenta fata de SFI. LA SFI ma mai scoateam cu gramatica, acum foarte mult de scris, descris, motivat, parari, impresii si argumente. Nu este punctul meu forte, dar sper, incet, incet sa ma developez.

Va doresc un week-end fara ploi, caci temperaturile se pare ca-s pe trend ascendent!

Mergi la inceput