Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gustaf, multumim de completari. Sunt sigura ca i-a mai venit inima la loc lui Foxy .

Sarah, felicitari! Ai sa vezi ca de aici e mai usor.

Chiar ca imi incarc bateriile, e atata de bine cu colegii mei dragi! Abia astept sa treaca mai repede aprilie si mai, ca in iunie incep lucrul de vara. Va fi o adevarata placere sa lucrez.

Un we frumos la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

buna ziua,

vroiam sa va intreb, daca eu as putea lua studiestöd de la CSN? Ei scriu asa:
"Du är gift eller sambo med en annan utländsk medborgare och ni har bott tillsammans i Sverige i minst två år. Din make, maka eller sambo måste då själv ha grundläggande rätt till studiestöd enligt svenska bestämmelser."
Eu nu am 2 ani in Suedia!
Asta inseamna ca nu ma incadrez, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui sarah_78

buna ziua,

vroiam sa va intreb, daca eu as putea lua studiestöd de la CSN? Ei scriu asa:
"Du är gift eller sambo med en annan utländsk medborgare och ni har bott tillsammans i Sverige i minst två år. Din make, maka eller sambo måste då själv ha grundläggande rätt till studiestöd enligt svenska bestämmelser."
Eu nu am 2 ani in Suedia!
Asta inseamna ca nu ma incadrez, nu?


Iri mami de Patrick mic


Eu am luat dupa mai putin de un an. Am ajuns in Suedia in septembrie, am terminat SFI in mai anul urmator si din august am inceput SAS grund, am primit si studiebidrag. Atunci cele care erau sambo nu aveau acest drept decat dupa 2 ani...dar cum am venit noi, direct cu uppehålsrätt, nu intram in categoria care nu primea...Sa se fi schimbat intre timp? Ca eu inteleg ca nu ai avea drept nici tu...:(. Oricum, poti trimite hartiile si iti raspund ei ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, nu s-a schimbat nimic. Uite aici:
http://www.csn.se/komv-folkh-gymn/utlandsk-medborgare/villkor/eu-medborgare

Cei care au uppehållsrätt au dreptul de la inceput la studiebidrag. E altceva decat studiestöd. Primesti o suma de bani pentru tine si pentru copii. Cei care au uppehålltillstånd au nevoie de minim 2 ani ca sa primeasca. Deci depinde ce drept de sedere ai in Suedia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am mai gasit si asta, eu aici m-am incadrat:
Du som är EU-medborgare kan jämställas med en svensk medborgare enligt EU-rätten, om du är gift eller sambo med en annan EU-medborgare som kommit till Sverige för att arbeta eller driva ett eget företag i Sverige. Då kan du få grundläggande rätt till svenskt studiestöd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In schimb, doua prietene de ale mele, venite ca sambo cu cetateni suedezi (una romanca si alta poloneza) nu au avut acest drept decat dupa doi ani de Suedia. Ele erau aici cu uppehålltillstånd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Merci mult Miha, poate am si eu sanse. Oricum o sa aplic si vad ce mai cer ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Sarah-78, felicitari, spor la invatat in continuare!
Cu CSN o sa-ti mearga, zic eu. O cunostinta de-a mea a luat si tot asa, e venita mai curand si a lucrat program ff scurt,etc. Oricum, tu fa cerere. Intai vor sa-ti probeze dreptul(asta se face o sin gura data, la prima cerere). Ai gasit formularul corect?
Gustaf, multumesc pt completari. Eu ma gandesc ca tinerii care au invatat bine au multe puncte si mai pot face si ei ceva completari, sa mareasca punctajul ,acolo.Oricum noi avem completari, cel putin SAS-ul,nu? Dar, ramane de vazut, atunci.
Mihaela, ma bucur pt tine, ca poti fi alaturi de familie . Minunat, sa va priasca!
o saptamana placuta si plina de realizari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Merci Foxy-le!
Sper sa pot lua studiemedel, ca tare am ont om pengar .
Nu stiu la ce facultate te-ai inscris, dar poti vedea cu ce punctaj s-a intrat in anii precedenti.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gustaf spune:

Salutari!

Foxy, desi nu bag mana in foc, cred ca SAS nu intra la "completari", deoarece face referire la limba suedeza, cea pe care orice tanar trecut in scoala in Suedia...o face. Deci nu e normal sa-ti considere asta un avantaj. In schimb, daca iti completezi prin komvux cunostintele de engleza, matematica, istorie etc atunci da, le considera un avantaj.

Sarah, fa oricum cererea. Atunci CSN va proba daca sambo tau are grundläggande rätt, implicit daca ti se acorda si tie acest drept chiar daca nu aveti inca 2 ani de locuit impreuna in Suedia. Pentru ca el sa aiba acest drept, verifica daca a lucrat cel putin 2 ani in Suedia, cu minim 20 de ore pe saptamana (50% din norma intreaga). Asteptati-va ca aveti de trimis documentatie ampla pentru a proba conditiile cerute. E bine sa trimiteti cat mai din urma si cat mai documentat din prima, sa nu va lungeasca la raspuns. Recomand e-legitimation pentru viteza sporita la raspuns. Vezi aici:

http://www.csn.se/komv-folkh-gymn/utlandsk-medborgare/villkor/eu-medborgare/arbete-familjeanknytning

CSN raspunde amplu cand da o decizie, asa incat vei sti clar, in cazul in care Doamne fere, de ce iti resping cererea. Sper sa nu, mai ales ca - normal- cui nu-i trebuie bani? Daca vei fi calificata la bani CSN, atunci vei putea face cerere pentru Bidrag, tillägg la bidrag (inteleg ca ai copil) si lån. Ajutorul si adaosul la ajutor reprezinta aprox. 35-40% din totalul banilor pe care ii poti primi lunar pe perioada studiilor daca vei dori sa iei si imprumut de la CSN.

Bafta si asteptam noutati (pozitive, evident ;) )

Soare si caldura!

Mergi la inceput