Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

en_kvinna, depinde de komvux. Unde am facut eu, nu acceptau inscrieri decat la inceput de termin. Eu as fi putut sa ma inscriu in octombrie dar terminul incepuse in august si a trebuit sa astept pana in ianuarie anul urmator ca sa incep suedeza. Noi am avut vacantele exact ca la scoala, cum aveau si fetele. Nu stiu insa cum e daca te poti inscrie asa cam oricand...
La facultate nu e vacanta in schimb :(. Numai cea de vara, doua luni jumate. In rest, zile libere de Paste si Craciun-An nou.

foxy, tin pumnii! Ai sa prinzi, cei cu diplome de liceu din afara Suediei concureaza pe locuri separate, tocmai ca sa aiba sanse mai mari.

Mersi de ganduri, sper sa fie OK maine, desi nu voi sti decat peste trei saptamani rezultatul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara fetelor.
Miha bafta maine la examen si petrecere frumoasa in familie.
En_kvinna de exemplu unde fac eu scoala la Bjuv nu vor fi decat 2 saptamani de vacanta.In sapt 33 si 34 parca.
Deci cred ca depinde de comuna cum zicea Miha.
Fetelor din 14 mai Edi al meu baiatul cel mic merge la gradi.Va dati seama?!Trebuie sa-l duc pt ca eu trebuie sa continui scoala iar socrul meu merge in Romania si nu stiu cand se intoarce.
Eu la scoala sunt bine dar parca as vrea sa termin o data sa gasesc si eu ceva de munca.Desi al meu ma bate la cap sa fac facultatea.Nu stiu ce voi decide pt ca avem nevoie si de bani.
Cam atat despre noi.
Va pup.O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Vaaai, Flory, deja merge la gradi? si eu am facut cerere,inca n-am raspuns, dar am niste emotii....!(mi-e groaza mai ales de bolile pe care le-ar putea contacta) sa-l las singurel acolo cu strainii, etc. dar, toti fac asta, asa ca...inainte. succes in continuare cu scoala.Vezi tu cum mai e situatia
Vedeti? eu iar am generalizat, dar uite ca depinde de la comuna la comuna.
Miha, din pacate(se pare ca e din ,,pacate'') de anul asta ne baga si pe noi in grupa 2 cu suedezi cu tot. asa ca....ramane de vazut.
o intrebare mai am pt tine, te rog:eu am avut actele la echivalat si am primit echivalarea. acum pe antagning spun ca trebuie sa trimit iar copiile respective si copie dupa bedömning. Asa e, sau am inteles eu gresit? multumesc pt raspuns.
salutari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Flory, o sa fie bine ai sa vezi...copiii se adapteaza foarte usor. si succes!

foxy, cred ca e ceva ce nu ai inteles...grupp 2 era cel pentru utlänningar. Grupp 1 era numai pentru absolventii in Suedia. Anul 2010 a fost primul cand s-a facut asa, nu cred sa schimbe. E posibil sa ma insel, dar mi-e greu sa cred ca dupa numai doi ani suedezii schimba iar...
Eu nu am mai trimis copii, mi-a aparut toata lista cu materiile aprobate direct pe studera.nu, in mina sidor. Doar suedeza si engleza facute la komvux am trimis copii, pentru ca ei nu sunt legati la studera. Dar HSV sunt legati. Oare de ce iti cer sa trimiti copii? Chiar nu stiu ce sa zic, la mine a fost asa cum spun, dar e posibil sa schimbe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Multumesc fetelor de raspuns. O sa merg personal sa ma interesez la noi. De fapt am fost da' vinerea nu se lucreaza
Foxy-le mult succes la inscriere.Tinem pumnii. In rest fetelor...a venit primavara. Week-end frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

https://www.antagning.se/sv/Det-har-galler-for-dig-som-gatt/Utlandsk-gymnasieutbildning/Nya-regler-infor-hosten-2012/
Uite aici. Asa era anii trecuti?
Daca e sa fim in aceleasi grupe.... cred ca s-au dus sansele mele!
Oricum, daca nu intru pe nicaieri se schimba planurile. Iar!
trävlig helg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, imi cer scuze...ai dreptate. Ce i-o fi apucat? Am gresit eu...era grupa III cand am concurat eu, cea de care spune ca nu mai exista de anul asta. Aceea era separat pentru cei cu utlänska betyg. In 2010 a fost primul an cand au facut asa...s-or fi trezit ca e discriminare?
Eu tot cred ca ai sanse, de ce nu? Tin pumnii, mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Nu-i nimic ;Miha, nu avea de ce sa te mai intereseze pe tine. Tu esti aproape gata .
Poate s-au gandit ca avem prea multe sanse noi, invandrare si mai bine sa intre tinerii suedezi sa se utbildeze si sa aiba joburi bune.
Ramane de vazut.
intre timp, vremea asta ma deprima aproape de tot - nu se da dusa din jurul valorilor 3-6 grade!
sper ca pe meleagurile voastre e mai decisa primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gustaf spune:

Buna tuturor,

Vroiam sa fac o precizare referitoare la grupele de admitere la cursuri/programe.

Incepand cu aproximativ acum 2 ani si pana la admiterea din primavara a fost alocata grupa BIII candidatilor care aveau studiile incheiate in alta tara decat Suedia. Incepand cu aceasta vara se renunta la aceasta grupa, candidatii de mai sus fiind mutati in grupele BI si/sau BII.

Doresc sa clarific ce inseamna BI si ce inseamna BII: BI este grupa tuturor candidatilor ce au studii liceale incheiate (indiferent unde), pe cand grupa BII este grupa tuturor candidatilor ce au studiile liceale incheiate, insa completate/imbunatatite cu diverse cursuri la komvux!
Astfel incat daca ai numai liceul terminat (oriunde) vei fi plasat numai in lotul de admitere BI, dar daca ai si completari facute la komvux vei fi plasat atat in lotul BI, cat si in lotul BII. Sansele de admitere, evident, sunt mai mari pentru cei care au si completari la komvux.

Bineinteles ca nu discutam sansele mari de admitere (cel putin la nivelul de baza, grundläggande) pentru un absolvent de invatamant superior.

Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,

nu am mai scris de ceva timp.... parca a intrat timpul la apa. M-am tot indeletnicit cu invatatul si cu treburi pe langa casa.
Felicitari en_kvinna pentru numere si bafta multa in continuare! La mine la scoala este vacanta asa: 30.06-30.07.
Mihaela, sper sa-ti incarci la maxim bateriile acasa, aproape de cei dragi si vechii tai colegi de laborator!
Multa bafta tutror la examene, admiteri, facultati!
Eu sunt super bucuroasa, azi am terminat SFI-ul . Punem puct si de la capat, la lupta cu SAS-ul.

Va urez un week-end lung si alungati-va iarna din suflete, ca la meteo se anunta ninsoare!

Mergi la inceput