Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl, citeste cu atentie link-ul ce ti l-am dat. La step 2 iti spune despre limba. Iar la step 7 iti spune ca nu poti primi licenta daca step 1-6 nu sunt indeplinite.

Iti scriu PM, vreau sa iti spun un lucru personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am uitat sa iti spun ca nu stiu cum se ia licenta in Norvegia. Dar daca ai licenta in una din tarile nordice poti lucra liber in restul. Adica noi daca avem licenta in Suedia putem merge oricand sa lucram in Norvegia, fara alte teste si acte. Liber adica. La fel si in Danemarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Msl1, bun venit!
Pt licenta probabil dupa ce-ti vor echivala studiile, o vei primi. Iar job: poti vedea aici ce se cauta -
http://www.arbetsformedlingen.se/platsbanken?url=-123388378%2FStandard%2FSokViaYrke%2FSokViaYrke.aspx%3Fyo%3D8&sv.url=12.237ec53d11d47b612d78000171
(stiam sa ascund linkuri, dar am uitat cum se face)
Si mai era un site specializat. daca dai cautare cu joburi in medical,....Mai sunt si firmele de headhunting - stepstone, adecco, etc.
Succese iti doresc!
Miha, am dat test la engleza sa-mi stabileasca nivelul. cica sunt ok, pot face direct B-ul, dar...nu-mi pot da betyg, dovada ca-i asa si m-am ales cu alt curs de facut. Engl A! dar merge si asa.Sper sa mai prind loc la faculta cand vin cu completarile.
Bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Nimeni, nimic? unde ati disparut toate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

foxy, succes cu engleza! Dar cand se termina cursul si cand e ultima zi sa trimiti completari? Ca poate nici nu se face primul "val" (alegeri) pana termini tu si atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi....

Eu ca de obicei, nimic nou. Scoala, laboratoare, iar examen vinerea viitoare. Dar apoi ma duc trei saptamani acasa, in practica. Nu va pot spune in cuvinte ce inseamna asta pentru mine.

O saptamana frumoasa mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Aaa, pai au zis ca pe 20 iunie e ultima zi. eu incep engleza cam la sfarsitul lui aprilie. deci e timp. sa trec eu de sas B! imi cam da fiori, e cam ... la liber sa zicem, dar implica mult scris.
tu deja cu lab-uri, tente, etc..! esti departe!
Inteleg cum e cu mersul acasa, la copiluti. las' ca mai ai un pic si gata, o sa fiti impreuna mereu.
Noi am lasat-o balta cu concediul pe afara. nu ne incurcam cu plecatul cu piticul. mare e si aici, facem o excursie, doua si gata. vrea si soata sa faca un curs, asa ca...la anu'
o saptamana buna si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_ana spune:

Felicitari pentru initiativa.
Niste informatii cu adevarat utile,multumim.
Si noi am reusit sa obtinem acele mult ravnite numere personale si asteptam uppehållsrätt-ul.
Nu ne-am propus sa ne mutam in Suedia am fost mai mult nevoiti,deoarece eu am nascut prematur aici si a trebit sa ramanem pentru copil....asa ca am cam bajbait la capitolul ce e de facut, cum sa pui totul in ordine.
Sunt tare bucuroasa ca am gasit o parte din informatiile pe care nu le aveam,deoarece e tare neplacut sa nu fi cu adevarat informat.
Multumim inca o data si felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ruxandra, bine ai venit intre noi! Ma bucur ca ai gasit lucruri folositoare, asta a si fost unul din scopurile subiectului.
Cand mai ai timp, vino la povesti aici. Te asteptam.

Fetele restul, ce mai faceti? Foxy, Flory, en kvinna (ai inceput suedeza?), sarah? Nici nu va mai stiu...restul pe care nu v-am amintit? Mai cititi aici?

Eu am trecut de toate ce le aveam, de va scrisesem...vineri am examenul mare (lame cu tesuturi, teoria de curs si teoria de laborator, dei 3 in 1 ) si apoi pleca acasa pentru trei saptamani. Sunt happy, happy. 6 saptamani si jumatate nu mai vin in Kalmar...apoi mai am 4 saptamani de scoala si gata anul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Salut fetelor. Eu acum sunt incalcita in numeroase acte si dosare de facut. Da..sunt inregistrata cu personnummer Lung a fost drumul. Da' am invatat o chestie, cuvantul unui suedez e de luat in seama. Au zis ca intre 7-9 luni si asa a si fost. Un pic sub 8 luni. Acum am dat un test de repartizare la SFI. Cica citesc si raspund la intrebarile textului de nivel D. Restul probelor(ascultat, conversatie si scris) am fost de nivel C. Am vorbit in suedeza cu functionara/profesoara care m-a inregistrat ceea ce e bine cred. Am fost uimita ca puteam intelege si raspunde cf. intrebarilor. Dar am fost nevoita ca ea nu a vorbit engleza cu mine, era proba de oral. Acum stau si ma gandesc ce si cum sa aleg. Nu e mare filosofie. Deci o sa incep in curand.Dupa pastele suedez.

Eu sunt curioasa de o chestie. SFI intra in vacanta de vara ca restul scolilor? Adica din iunie pana la sf. de august? Ca mi se pare aiurea ca inscrierile se fac fie la mijloc de aprilie(cele mai recente) si apoi tot la 2-3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Salutare.
Da, bun venit Ruxandra! Asa e, hai sa scrii pe la noi, ne plac povestile ))))
Miha - multa bafta maine si cap limpede sa scapi cu bine de examen! si .... ,,vacanta'' frumoasa in sanul familiei!
En kvinna - felicitari, esti mare! (in nivel de suedeza). Da, e vacanata si la sfi, doar tot elevi si profi sunt si acolo.
Eu m-am inscris la facultate, sper sa prind loc . Nici nu stiu daca sa mai pun si alte optiuni in lista, daca nu e asta...nu stiu ce m-ar mai interesa! Sa speram.
Va pup si va doresc weekend placut!

Mergi la inceput