Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Daaa, va dau. AM INTRAT!!

Eh, probabil ca greul de acum va incepe, dar eu am cerut-o ; )))
Aseara am fost cu sotul la promenada, aici in oras e festival si am dat o tura. Si am zis ca astazi la prima ora va dau de stíre )))
Mihaela- multumesc pt ca mi-ai tinut pumnii O sa-mi dai si mie sfaturi si indicatii ))
Va pup si va doresc vacante placute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

BRAVOOOOO!!!! Staim eu, stiam eu. Sigur ca va fi greu, dar sunt sigura ca vei trece cu brio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edith_N spune:

Va salut cu drag! Eu sunt Edith (mamica de Filip 7 ani si Sofia 4 ani) iar mutarea noastra in Suedia bate la usa. Am terminat de citit capitolele anterioare si dati-mi voie sa-mi ridic palaria in fata voastra! Bantui pe forumuri legate de emigrarea in Suedia de juma’ de an dar fara succes, ne-am documentat si noi pe site-urile oficiale dar nimic nu se compara cu informatiile complexe postate de voi aici. Sunt de un real folos mai ales ca nu avem pe nimeni sa ne astepte acolo si sa ne duca de mana peste tot. Ne-am vandut casuta de aici si am cautat ceva de cumparat acolo. Suntem fixati pe Skåne, zona Helsingborgului (nu neaparat in oras pentru ca ne place agitatia oraselor mari doar ocazional), am gasit ceva sa ni se potriveasca,am luat legatura cu un agent imobiliar si urmeaza ca in doua saptamani sa ajungem sa si cumparam. Pana la intalnirea cu agentul imobiliar, vizionari etc vroiam sa va intreb daca stiti ceva legat de Bårslöv(desi Avgift-ul te cam darama financiar) sau de Klippan? Sau poate aveti vreo sugestie pentru vreo alta zona din Skåne? Avem mult de colindat si oricum ce vedem noi e imaginea zonei din exterior, nu avem habar cum e sa traiesti in zonele respective. Astept cu nerabdare orice informatie. O zi buna!
Edith

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multam Miha. ce zici, daca venim prin Visby, ar fi posibil sa ne intalnim? Vrem sa venim vreo 3 zile in conced'.(apropo - scumpa tare barca de traversare!!)
Edith - bun venit Inca o brasoveanca??
De Bårslöv nu stiu prea multe, dar din cate vad e o zona de vile frumusica si ff aproape de Helsingborg. Despre Klippan stiu ca e frumos(e apropae de parcul national) si ca-s casele ieftine si frumoase . (taaare ne-ar placea una pe acolo, dar nu prea e ,,in drumurile'' noastre)
Voi v-ati informat despre tipurile de proprietate de aici? bostadsrätt si villarätt?
V-ati uitat pe site pe aici . www.hemnet.se ?
Bafta si mai asteptam vesti de la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edith_N spune:

Bine v-am gasit! Brasoveni noi, mai sunt cativa care asteapta sa vada cum ne adaptam ca sa vina si eiMultumesc pentru raspuns, ne-am informat despre tipurile de proprietate atat cat se poate pe internet deci clar am nelamuriri. Vile de sine statatoare sunt in zone care, cum spuneai si tu, nu prea sunt in drumurile noastre.Bostadsrätt este de ocolit? Abia astept sa venim in prospectare, sper sa obtinem informatiile legate de legislatie direct de la sursa si sa ma dumiresc si eu cu distantele intre orase ca doar pe net, pe harta....Sunt sigura ca am dat la o parte zone frumoase doar pentru ca pe harta mi se pareau "departe" de oras mare si la fata locului o sa am o noua perspectiva. Am intrat in linie dreapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Eu nu as cumpara bostadsrätt. E mai ciudat si mai incurcata legislatia. O asociatie iti dicteaza ,,in curtea ta'', trebuie sa ceri voie pt tot si cred ca sunt si costurile mai mari. cumperi un drept de folosinta.
Voi unde veti lucra? Probabil in fc de asta cautati casa, nu? Aici distantele mari nu-s chiar asa de mari. Un 40 km colo nu-s nimic de facut naveta zilnic (pe autostrada zic).
Mai povestim, fug la pitic pt ca face prostioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, cu mare drag! Eu mai sunt libera saptamana viitoare...apoi lucrez dar nu in fiecare zi, mai mult dupamase si we-uri. Cand vreti sa veniti? Unde veti sta?
Da, e scump cu vaporul pentru cei care nu sunt gotlandezi. Noi avem preturi mai mici, dar si asa costa destul :). Iti dai seama cum calatoresc eu saptamanal dus-intors...noroc ca merg singura, fara masina...

Edith bine ai venit! Din pacate nu te pot ajuta cu zone, noi stam pe Gotland. Da, bostadsrätt nu am vrut nici noi sa luam...platesti cam cat o rata la villa si nu ai nimic practic. Succes si te mai asteptam pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edith_N spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar ne-am ferit de bostadsrätt in cautarile noastre, nu din cauza controlului asociatiilor, cat din cauza unor sume lunare destul de piperate pentru ceva ce nu detii in totalitate. Sotul meu va lucra in Helsingborg deci cautam prin preajma la buget strict . O sa va povestesc prima mea experienta cu Suedia de indata ce ne intoarcem( victoriosi sper eu). O seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Am vrea sa ajungem in 27 sa stam pana pe 30. Hotel am rezervat eu ceva, dar trebuie sa se uite si sosul, sa-si dea cu parerea. Te anunt imediat ce stiu sigur ))) Cu vremea s-ar putea sa fie mai rau pt ce prognoze am vazut...))). Poate se mai schimba pana atunci.

Edith - da, Klippan e putin mai peste mana. DAr e Ekeby, Bjuv, Billesholm. Si kommunele astea au sate si acolo-s alte casute.
Gasiti voi ceva pana la urma. (cum e Glumslöv din LAndskrona kommun)
Iti doresc multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Foxy-le, felicitari pentru intrarea la facultate si multa bafta in continuare!
Edith_N, bun venit pe forum! Sper sa va gasiti casuta mult dorita in Skåne. Eu locuiesc in Helsingborg, dar cu chirie. Am mai fost in plimbari cand si cand prin Klippan, mi s-a parut relativ scurta distanta Helsingborg-Klippan iar orasul micut. Oricum ai multe optiuni de naveta catre Helsingbog (tren, autobuz sau masina personala).

Va doresc un week-end insorit!

Mergi la inceput