Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumesc dragele, va tin la curent.
Miha - normal ca trebuie sa te lauzi, realizarile copiilor sunt cele mai satisfacatoare! felicitari tinerei domnisoare .
Nu, n-am idee cand aflu rezultatele. Sper sa fie mai mult de 60 de locuri, nu stiu cate sunt, nu scrie nicaieri. Mai aveau un program de BMA dar l-au anulat terminul asta, nu stiu de ce.
Sarah - eu am facut SAS la distanta, dar cursurile au avut doar 5 saptamani fiecare. Pt mine a fost singura optiune din cauza micutului. Am invatat cand am avut timp, seara, dimineata, cand se potrivea. Iti faci ritm propriu. Ai si suport audio iar ei recomanda sa asculti, apoi sa rostesti si tu dupa, sa imiti. SI daca mai ai posibilitatea sa vorbesti cu cineva, e perfect. Poti merge la vreun förening daca nu ai persoane cu care sa poti vorbi.aici e tjejcafe, martea. poti conversa. Acum vezi tu cum ti se potriveste. poti face semidistanta. Inveti si acasa, dar poti sa mergi la scoala, in clasa cand ai chef.Succes!!
Eu n-am mai fost in Romanica de 4,5 ani. Dar nici nu ma trage ata
Acum e frumos si pe aici si cald. Sa vina vara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumim!

sarah si eu am facut SAS A si B la distanta, dar de nevoie, nu era decat asa. A fost närdistans adica ne intalneam la scoala o ora pe saptamana. Pentru mine a fost si bine, pentru ca mergeam in practica la laborator, deja primeam si zile in care munceam, asta a insemnat mult pentru suedeza mea. Programul mi-l faceam singura, cum zice Foxy. Cel mai mult era de citit romane si de scris, nu mai seamana cu ce se face la SFI si SAS grund. Nici nu prea vad rostul mersului la scoala, mi se pare mult mai eficient sa ai contact direct cu suedezii printr-un loc de practica.
Drum bun in Ro si distractie faina!

Noi am fost pana acum in fiecare vara in Ro, pentru ca voiam sa tinem contactul cu limba romana, pentru Silvia. Toate eforturile nastre au dat roade, sunt tare mandra...daca acum un an spuneam ca Silvia nu va scrie in romana curand, uite ca am avut surpriza ca ieri sa scrie pe un biletel sa isi aduca aminte de ceva, in romana. E prima data cand face asta, pana acum suedeza era pe primul loc mereu si ii era frica sa scrie/citeasca in romana. Poate si faptul ca mama a stat aici 6 luni, orele de romana de la scoala, faptul ca noi vb acasa numai romana, ca am mers in Ro si acolo a fost nevoita sa auda/vb numai romana, a contat. Noua ne plac vizitele in Ro, ne place sa revedem locurile dragi, prietenii, rudele, dar dupa doua saptamani vrem sa plecam :). Anul asta nu mergem, pentru ca avem o nunta in familie in septembrie si nu putem face dpua drumuri...dar atunci stam numai 5 zile, caci eu am scoala si exact pierd un examen, e in acel weekend...sper sa ma lase profa sa merg in practica, ca acum la noi totul e legat...

Duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Salut, eu am inceput scola acum 3 saptamani. Pana in prezent am facut destula gramatica. chiar azi mi-am scris niste teme si am observat ca am progresat destul de mult incat pot scrie un text lung incat sa fie pe o foaie A4. La scola la care ma duc facem aproximativ 30 de ore pe sapatamana si suntem si o grupa mica. Asa ca lucrurile evolueaza repede. Lucram cu trei profesori diferiti fiecare cu bucata lui de curs. Urmatorul test de evaluare este la finalul lui iunie. Scoala ce-o frecventez considera ca in 1 an si 6 luni trebui sa incheiem si SFI si SAS. Dezavantajul scolii e ca sunt destul de stricti cu absentele pt. ca e curs intensiv si nici inscrierile nu se fac foarte des. Diferenta fata de celelalte scoli e ca aici toti sunt absolventi de studii superioare si toti vorbesc avansat engleza. la noi nu cred ca poate fi vorba de SAS la distanta. Cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

cum va descurcati cu ploaia? ati reusit sa ramaneti uscati? cine vroia in vacanta in suedia?? Mai prin august, sept ca-i mai stabila vremea )))
Eu am reusit sa racesc si la tivoli sa ma dau in Extrem Fly(caruselul)... oau! ce senzatii...!! Brrr )))
Sanatate, stati uscati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lapona spune:

<Buna seara!

Fetele, am o intrebare foarte importanta.

Stiu ca asta e topicul despre Suedia dar, poate sfaturile voastre, cine stie, s-or potrivi si in... Norvegia .

Sunt cu treaba in Oslo, am o masina inchiriata si nu stiu ce sa fac cu parcarea. Costa exorbitant!! Pentru 2 ore de parcare in centrul Oslo-ului, am platit 145 de coroane. E halucinant, serios.
Unde gasesc locuri de parcare mai ieftine??
Sau, mai precis, exista ceva ieftin in Norvegia?

Astept cu nerabdare raspunsul vostru! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In nord niciun picur de ploaie ;-) . Suntem in concediu, innoptam la Docksta si maine ajungem la Luleå. De acolo mergem in Norvegia la Lofoten apoi la Nordkap.

N-am fost la Oslo, insa pot spune ca in Norvegia nimic nu e ieftin...

Sa aveti zile frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Lapona, poate daca te indepartezi putin de centru si parchezi pe vreo strada normala. Trebuie sa parcheze si localnicii pe undeva. Stiu ca erau masini pe strazi. Succes!
Miha fericie de voi! concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Va salut din Norvegia, din nord, de pe arhipelagul Lofoten, unde e zi non-stop. Peisajele sunt..de iti taie rasuflarea. Am pus cateva poze pe FB si pe blog, daca vreti sa vedeti o mica parte din frumusetile de aici. Avem si wireless, ce ti-e si cu tehnologia asta! Peste trei zile vom fi la Capul Nord, sunt curioasa daca si acolo tehnologia e la fel de avansata :)).

Va pup, sper ca aveti vreme frumoasa in Suedia!

PS. Azi m-a anuntat Diana mea ca a intrat la liceul la care dorea. Nu ca aveam emotii, ca a avut calificative foarte bune, intra si la Naturvetenskap, dar nu a vrut acolo. Va fi la SAM(Samhälkunskap) med inriktning beteende vetenskap. ;)

Foxy sa stii ca sunt cu pumnii stransi!

en_kvinna, mult succes, sunt sigura ca te vei descurca foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Daaa, e superba Norvegia!(Am tras cu ochiul pe bloggul tau,frumoase poze) Eu am calatorit(lucrat) de-a lungul coastei de sud, sud -vest si Oslo si am avut ocazia sa vad multe,multe locuri.Spectaculos! Dar nu prea am poze. In anii aia de-abia aveam un telefon mobil alb-negru, ce sa mai zic de camere foto . O sa mai mergem, tot suntem aproape
Miha multumesc pt pumni, mult mai e pana pe 12 iulie...!
O saptamana frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, ne dai vestea cea buna? Am citit pe FB ca o prietena a mea din Stockholm a fost admisa la lärareutbildning.

Mergi la inceput