Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Neata dragelor. Nu am mai intrat de mult si ma bucur ca sunteti bine!
Cateva vorbe pentru K3loo si vacanta in Suedia.
- vara in Suedia este destul de schimbatoare. Pt fi 25 de grade, dar ar tb sa iei in consideratie 15-20 maxim. In general, pentru un turist roman obisnuit cu multele grade romanesti, este frig. Deci mare/plaja in Suedia, hmmm numai cu ceva noroc.
- daca vei zbura poti sa ateriziezi direct la Stockholm sau la Copenhaga si sa treci podul. Atat Stckholmul cat si Cph sunt orase superbe, unde iti tb cel putin 3 zile de vizitat.
-Atat de la Stock sau Cph pana la Visby, e ceva de mers/luat avion sau inchiriat masina. Daca nu planuiesti sa stai ceva mai mult nu vad ff realist sa ajungi la Visby- insa insula este superba!
Stockholmul este ff scump, muzee, restaurante, plimbari cu barca. Noi am fost acum 2 weekenduri si am gasit un hotel mai ieftin, nou si destul de curat: www.omenahotels.se, camera cu 4 paturi 700SEK pe noapte fara mic dejun.
-din Stockholm se poate ajunge ff usor la Helsinki. Iei ferry dupa masa la 17.00, mergi toata noatea, (dormi in cabina pe ferry), dimineata esti in Helsinki, vizutezi toata ziua si dupa masa esti iar pe ferry si te intorci la Stockholm.
-tot din Stock poti sa ajungi la Oslo, cu trenul sau masina

Spor la planuit,
Anja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Salut. Am ramas datoare cu un raspuns. Da, am inceput scoala, maine am examen de evaluare.Si numai iulie o sa fim in vacanta. Deocamdata e bine.

Kleoo, nici eu nu recomand Suedia fix ca destinatie de plaja. E un pic rece si o vreme capricioasa.Dar pt. alt tip de turism e perfecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K3loo spune:

Buna,
Multumesc tuturot pentru sfaturi. Privind marea : eu nu sint un mare fan al mersului la mare+plaja. Dar copilului ii place sa se balaceasca ==> vara am mers la mare la hoteluri care aveau si piscina. Am stat mai mult la piscina, mare fiind un decor frumos. Iar Visby ar avea un plus pentru ca am primit cindva un mail cu "locuri care sa le vezi intr-o viata". Ar fi o vacanta 2 in 1 :)
Privind durara concediilor, avind in vedere ca transportul cost si bani si timp, nu fac deplasari in strainatate pentur mai putin de 5 nopti.
In continuare studiez din greu site-urile recomandate, dar sint tot cam descurajat... cele doua iesiri cu copii la mare ne-au costat pina acum cite 500 Euro cazare+pensiune completa 7 nopti. E adevarat ca in Bulgaria, dar de la 500 sa sar la 1200 si mai mult mi se pare cam mare saltul. Din acest motiv, cea mai probabila vacanta devin una la Stockhom cu sotia "en amoureux".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mihaela - ti-am trimis un PM.
K3Loo- poti locui si putin in afara stockholmului, poate e mai ieftin. Vacanta placuta, oricum!
Cine vrea sa vina aici in vacanta de vara??? De fapt, care vara?? Tot in 13-16 grade o tine. O sa fie iar vara lu' zero!
Mi-am trimis si ultimele betyguri, acum astept. Sa inceapa imparteala ))))
En_kvinna ce ai facut la testul ala de evaluare?
Sa vedeti faza urata aici in oras: a venit tatal cuiva in vizita, om la 67 de ani. Si merge omul sa se plimbe singur, se aseaza pe o banca la ,,susea'' si ajunge sa fie jefuit de tigani din romania!!!
(si omul e roman, oltean, cum o fi reusit sa ,,pice''... nu stiu!)
Asa porcarie! Au facut plangere la politie, dar... !
Sa nu-ti vina sa ... faci ceva... urat???
Mda, in curand e midsommar .Aveti planuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cred ca am mai spus...dar eu ador vara suedeza! In fiecare an imi era groaza ca mergem in Ro la peste 30 de grade, praf, gaze de esapament si transpiratie cat cuprinde. Aici e ata de placut! La soare e excelent, din fericire am avut parte de el anul asta din belsug, se vede pe iarba uscata :)). Iar mijloc de iunie-mijloc de august aici pe Gotland e o minunatie! Rar avem sub 20-22 de grade, au fost zile in sir si cu 25-28, asta la umbra. Mie nu imi trebuie mai mult. Sper sa ne distram vara asta, suntem in sfarsit doua saptamani de concediu pe Gotland, prima data pana acum cand stam in concediu aici.

Eu de midsommar muncesc dupamasa, dar facem un grill duminica, cu prietenii nostri. Apoi plecam in concediu, doua saptamani la frig :).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si sa va zic si de ziua de azi si de ieri: cea mare a mea a avut banchetul ieri. Cand am ajuns acasa de la munca, era imbracata, fardata, coafata. A facut totul singura. Arata splendid! Am fotografiat-o, a plecat cu autobusul. Banchetul s-a tinut la scoala lor, in sala de mese. Parintii care s-au inscris ca pot face asta(eu nu am fost printre ei) au pregatit o parte de mancare(desertul), au aranjat sala, i-au servit, au fost supraveghetori si la sfarsit au curatat, spalat, lasat sala cum au gasit-o. A durat de la 19 la 24, au avut doua ore un DJ care le-a "servit" muzica. La ora 1 noaptea a venit a mea acasa cu un coleg care sta in zona, cu un taxi. Multi au fost cu biciclete, care stau mai aproape de scoala. Totul a fost super, mancare, dans, atmosfera, am aflat din povesti.

Azi a fost ultima zi de scoala, s-a lasat cu plansete dupa festivitate. A primit si lista cu calificativele, sunt foarte mandra de prestatia ei din anul acesta. Eu am fost la cea mica, a fost emotionant. Stiti ca la astia mici nu se dau calficative, toti au primit diplome si felicitari. Fiecare stie cat de bun e copilul personal din intalnirea personala cu profesoara. Mie mi se pare foarte fair ca nu ii compara direct. Cresterea e mereu personala si nu unii fata de altii.

Cea mica pleaca duminica in tabara de dans pe insula lui Bergman, cea mare pleaca pentru o luna in Ro, marti...ramanem singuri eu cu sotiorul, prima data de cand s-a nascut cea mica...ne pregatim de puii care parasesc cuibul...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha-felicitari pentru fete! (i-am vazut poza pe blog, este fff frumoasa!) Daa, cresc repede...
Si noua ne place clima de aici, fara prea multa caldura. Dar, chiar 13-14 grade vara nu ne dorim. Sper sa mai vina un val de caldura, sa ne saturam
Tocmai am aflat ca sunt behörig pt programele la care am aplicat Insa, ma uitam pe statistici - ce inseamna 1:a handssökande?? Aveti idee? Zice ca sunt 322 care au aplicat din care 60 1:a handssökane. Ha!?
Noi nu avem cu cine sarbatori midsommar. poate mergem la niste amici, la un gratar. vedem.
Cele bune, sambata placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, atunci cand aplici, alegi mai multe facultati. Optiuni adica. Eu am aplicat la Kalmar, Stockholm si Uppsala, pentru ca la astea puteam sa ajung cu naveta mea. Kalmar a fost prima optiune, adica 1:a handssökan. Asa si la tine...322 au ales Malmö dar 60 au prima optiune. Tu trebuie sa fii printre ei. Cate locuri sunt?

Gata, ai intrat pe ultima suta! Stii cand afli rezultatele? Eu tin minte ca am stat cu sufletul la gura...

Nu ati avut inca mai mult de 13-14 grade? La noi a fost constant 17-20, iar la soare a fost o placere. Saptamana viitoare se anunta iar mai cald, abia astept, poate prindem si o plaja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sa ma laud? Sa nu ma laud?

Diana a terminat a doua in clasa, cu 13 (14 pentru ca are si romana) betyg-uri MVG din 17 (18) si trei VG-uri. Sunt doi cu 14 MVG inaintea ei si prietena ei cea mai buna la acelasi nivel cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara!

Nu am mai scris de mult pe aici, dar ma bucur alaturi de voi cand intru si citesc despre realizarile voastre.
Miha, felicitari pentru fetele, frumoase si desteapte din dotare si mult succes pe viitor!
Foxy-le, multa bafta la admitere, sper sa vii cat de curand cu vestea cea mare si mai apoi cu povesti despre experientele studentesti!
En_kvinna, sunt sigura ca te-ai descurcat bine la test! Astept cu interes impresii si-ti urez bafta multa!
Eu sunt cu gandul la vacanta si nu mai am chef de nimik. Mai avem 2 sapt de scoala si apoi 1 luna vacanta, care pt mine va fi mai lunga, de 1 luna si 3 sapt .Plecam in Romania in iulie pentru 1 luna. Abia astept, este prima data cand ma intorc in tara dupa 19 luni de Sueda.
In alta ordine de idei, ma bate gandul dupa ce termin SAS grund sa-mi iau svenska 1 la distanta. Cum functioneaza, aveti idee? Ar fi 10 saptamani cursul la distanta, dar mi-e cam teama sa pierd contactul zilnic cu scoala. Chiar nu stiu cum sa fac, asa ca orice sfat este binevenit.

Va doresc o vara insorita!



Mergi la inceput