Prietene la bine si la greu - 157

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Dankutza, ce domnisoara frumoasa ai tu acolo!, si ce tinute! M-au amuzat descrierile pozelor. Cand ii cumpar cate o haina lui Andrei invidiez tot timpul mamicile de fetite, ca au de unde alege.

Am pus si eu ceva poze:
https://picasaweb.google.com/100428905879111899900/2012#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Salutare si de la Cluj,, la noi e un peisaj de poveste, din pacate, nu prea reusesc sa o scot pe pitica afara, ii place la caldurica
Cristina din cate stiu parca pana la implinirea varstei de 7 ani se acorda concediu medical parintilor pentru ingrijirea lui, deci beneficiezi si tu, s va faceti bine.
Danku e adorabila Pinky
Manysunt sigura ca totul va fi bine cu parintii tai, cu laptopu ce ai reusit sa faci?
Anca, Coryam admirat filmuletele, sunt adorabili, noi acum ne-am dat drumul serios la poveste da stalcim cuvintele la greu, seamana cu ma-sa
Ramo sa iasa cum vrei tu, da vezi ca si eu pana prin saptamana 20 cand am reusit sa vedem pispirica, sustineam sus si tare ca e fecior
Magda Monis s-a exprimat cel mai bine
Floricik te-ai mai incalzit, uite o cana de vin fiert sa iti incalzesti oasele
Despre noi ce sa zic, , suntem tot mai autoritare si incercam sa manipulam pe toata lumea
daca nu o lasa mama sa faca ceva se enerveaza, se intoarce cu spatele si striga :mamaaaaaaaaaaa, si la buni ii spune cu tarie "du-te" si vrea sa vina singura acasa
- ne place la nebunie sa desenam, un perete din camera ei e plansa de desen (cam plina)
-nu prea mananca fructe (adica rar un mar sau o portocala) in schimb bea la greu suc de portocale proaspat stors
- e pasionata de balet, toata ziua face piruete prin casa si umbla pe varfuri
pe toate, sper sa reusesc sa mai intru, acum nu mai pot sta ca ma striga
p.s Licupe cand niste poze noi cu strumfii?
Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Cris asa stiam si eu ca iti poti lua concediu cand puiul e bolnavior. Daca nu ma insel ti se da 75% din salariu in perioada aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cory_B

Salutare

Am fost la zapada cand am ajuns de la serviciu, a fost superrr

Si acum:

Bubu: http://www.youtube.com/watch?v=2E8n5x-0BX4

Bubu1: http://www.youtube.com/watch?v=uoEGvl2pE4c


Fugim la nani





aoleeeuuu, canta alfabetul in engleza si eu ma minunam ca Sabi stie sa numere pan' la 10 in engleza...Bubu e mai avansat ...ce frumos canta, intelegi cuvintele, noi inca suntem la stadiul pe ghicite, mai mult intuim ce a vrut sa spuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui stanucel

salutare si de la noi la miez de noapte...

am vazut filmuletul cu sabinuta cea scumpa cum canta,va face cariera in muzica
am vazut si pe bubu cel gingas cum spune poezii...sunt tare scumpi si dragi micutii

fetelor care mai mergeti cu masina pe vremea asta va urez sa intalniti drumuri curatate de zapada si locuri de parcare...eu dau zapada din parcare pana ajunge sotul ac.imi iau fata langa mine,ea se joaca iar eu dau la lopata

fetelor,va intreb si eu cum tineti in frau crizele de nervi ale copiilor? psihic simt ca cedez, stiu sunt la al doilea copil,dar nu am avut asemenea patanii cu fi-miu,sau poate era mai mare si ne intelegeam mai bine

fata mea sta cu mamaie in timpul zilei,adica vine mamaie zilnic la noi(sta aproape de noi) si am impresia ca o rasfata,in sensul ca nu ma asculta,imi raspunde cu NU la orice ii cer, vrea toate obiectele la care nu are voie,sparge,strica, mi-a spart oglinda la baie cu o jucarie, mi-a varsat paharul cu suc dupa masa, iar acum mai nou nu ne lasa sa mancam,vrea la noi in brate sa se balaceasca in mancarea noastra...

in seara asta am cedat
am zis sa o iau sa o pun in canapea in sufragerie si sa o lasa acolo la desene, a stat fff putin si a inceput sa tipe(nu plans ci doar tipat) dupa care a dat in plans si a vomat...m-am pus pe plans, am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare...
am linistit-o i-am facut baita ne-am iubit ne-am pupacit si a inceput criza de nervi iar, motivul era ca vroia la frate-sau care avea treaba, vroia la taica-sau care a venit si s-a jucat cu ea,iar cand am dat stingerea a vrut la mine in brate,am reusit foarte greu sa o linistesc...nu stiu ce sa ii spun...am impresia ca o rasfata mama,si nu stiu cum sa fac sa nu ma cert cu ea...

am plecat intr-o zi de ac.iar mama a ramas cu adelina si cu frate-sau,cum am iesit pe usa fata mea ii spunea lui mamaie "maie aisi tus acum" adica mamaie urca-ma aici sus,acolo fiind pe biblioteca, si mamaie s-a conformat cerintelor nepoatei...asta stiu de la fi-miu si cate or mai fi de care nu stiu...

de cand am nascut-o pe adelina am devenit o fire tare sensibila, plang foarte repede, si muuult

offf,cat de mult am scris...hai ca m-am descarcat,sper sa adorm fara sa plang
fug la somn

noapte buna

carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993



Carmen, sa stii ca si noi tot cam la stadiul asta suntem, ne zapaceste de cap, a devenit o plangacioasa, daca nu i se da voie sa faca ce vrea ea se pune pe urlat si o tiiinnneee frateeee, pana cedezi sau pana reusesti sa ii indrepti atentia catre altceva...si ma chinui din rasputeri sa nu cedez, pentru ca atunci se invata ca rezolva orice cu putina miorlaiala ...in general vrea sa faca doar lucruri interzise, cu care se poate lovi si reusesc sa fiu ferma pt ca stiu ca pot sa-i fac mai mult rau daca cedez.

Hai ca trece si perioada asta, si vine alta, si alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Stanucel,
La noi a fost invers: Iarina a fost atat de nazdravana incat Rares mi se pare cuminte. Timpul ne face insa sa uitam si sunt momente in care il aud pe Cristi spunand ca Rares este mai nazdravan decat Iarina.
Eu cred ca asa sunt copiii, vor sus pe biblioteca, vor in brate sa se joace in farfuria noastra de mancare, varsa sucul, sparg si strica obiecte. Mamaia bineinteles ca ofteaza si le face pe plac.
Rares are etape in care nu ii convine nimic si totul este "nu", vrea sa se joace cu Iarina chiar daca ea nu are chef de el si asa incepe ciondaneala intre ei.
Nu ma supar, stiu de la Iarina ca etapa "nimic nu imi convine" inseamna "imi iese un dinte/masea (sau mai multi )".
Mai stiu si ca toate acestea trec cu varsta.

Noi avem acum o alta problema, categoria "nu credeam ca o sa mi se intample mie / incredibil, dar adevarat / probabil ca asta e doar inceputul": le cumpara intr-o seara Cristi telefoane de jucarie. La fiecare cate unul, conform uzantelor, verde cu sina si telefon roz cu clapeta. Dupa ce se joaca o vreme cu ele fericiti ajung la concluzia ca cel roz este telefonul cel frumos iar cel verde este telefonul care nu trebuie nimanui.
Plansete si jelanie mare in ambele tabere. Incerc varianta: "Rares, uite, tu ai telefonul cel verde si dragut, cu Ben 10; telefonul cel roz cu printese Disney este al Iarinei". Nu tine... plansete, tavaleli pe podea, plansete, tipete... fara numar.
Trec la varianta "Iarina, tu esti mai mare, da-i si lui Rares putin telefonul tau roz". Tine o vreme, Rares se joaca fericit, Iarina asteapta. Dupa ceva timp, Iarina ii da telefonul verde si il roaga sa ii inapoieze telefonul roz. Rares ia ambele telefoane si ii inapoiaza Iarinei telefonul... verde !!
De aici incolo incepe un fel de Circul Berna. Copiii plang, tipa, Cristi se enerveaza ca a avut ideea geniala de a nu le cumpara telefoane identice. Telefonul roz ajunge la Iarina, care i-l ia lui Rares din mana. Rares plange fara numar, se tavaleste pe jos, iar plange, iar pe jos, iar fara numar.
E seara, e galagie mare, insist iar la Iarina sa ii dea telefonul roz. Rares se joaca fericit, Iarina plange ca ii strica telefonul si ii consuma bateriile. Rares incepe sa dea cu telefonul roz in perete, Iarina plange si implora :"Nu, Rares... nu, Rares !!"
Nu stiu ce sa fac, imi este mila de amandoi, nu stiu daca e de ras sau de plans.
Trec la varianta a 3-a: iau ambele telefoane si la pun in dulap. Deci: "Draga Rares, e noapte, e tarziu, telefoanele au obosit, trebuie sa faca nani. Spunele "pa"!". Deci: "Draga Iarina, am pus telefoanele in dulap ca sa iti protejez telefonul roz, sa nu il strice Rares, sa nu ii consume bateriile. Maine vom cumpara inca un telefon roz ca sa fiti multumiti amandoi. Pentru ca esti trista si plangi, du-te la tati in brate si plangi acolo pana te consolezi."
Dupa cateva minute de plans la tati in brate Iarina se declara bine consolata si precizeaza ca telefonul cel roz de maine il vrea ea, caci cel din dulap are bateriile deja consumate.
E chiar dispusa sa ii explice lui Rares ca telefoanele "fac nani in dulap".
Rares cere in continuare telefonul din dulap, pana adoarme, dar fara sa planga iar eu si Iarina reluam povestea cu telefoanele obosite care trebuie sa doarma si ii spunem sa le zica "pa!". Rares accepta ca telefoanele obosite au nevoie de odihna dar nu pricepe de ce sa le zica "pa" daca sunt in dulap si nu au iesit pe usa afara din casa.
A doua zi, Rares se hotaraste ca telefoanele sunt "ba", deci, daca vrea telefonul, cere "ba-ba".
Am luat un nou telefon roz cu Clopotica dar tot cel vechi cu printese Disney a ramas favorit. Au mai fost tendinte de lacrimi, bateriile s-au terminat, telefonul roz cu pricina sta in sertarul personal al Iarinei, pus la pastrare.

Aseara Cristi le-a cumparat microfoane. Roz si verde. A anuntat vanzatorul ca este posibil sa schimbe unul din microfoane, dupa ce decid copiii care este microfonul cel frumos. Favorit ar fi fost microfonul roz, insa era defect. Acum avem doua microfoane verzi.

Eu ma intreb daca o sa ma trezesc in situatia ca Rares va dori sa ii cumpar si lui bluza roz, ca doar roz poarta si Iarina.

_
Rares


cat sunt de simpatici...mi-i si imaginez pe amandoi tragand de telefonul roz...clar voi mai face un bebe, poate la anul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Noi suntem inzapezite aici
Am iesit sa curat zapada,e atat de multa!!! Sper sa se opreasca,sa pot chema un utilaj de dezapezit....

Si tare mi-e teama ca Richard nu va putea ajunge maine....


My english rose Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi


.... va ajunge !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Dankutza Pinky e adorabila, seamana cu tati la barbita , si are niste tinute ...a'propos, ca am vazut aquadoodle-ul, Sabi a pierdut carioca aia si nu am gasit-o nicicum , pot oare sa fac rost de alta?

Cristina ce dalmatian dragut ai tu acolo, cum papa el noodle soup cu polonicul

Biara am observat ca nici Sabina nu mai mananca fructe, de unde ea manca din toate cate putin, oare o fi si asta o faza? mi-ar parea rau sa renunte la ele...ea le roade intregi daca se poate, pasate nu i-am mai dat demult (numai fructe pasate nu mai aveam pe pereti ca in rest am de toate ), oare in iaurt nu le-ar manca fetele?


Licu' hai si mai zi-le ceva de mama lor la astia cu caldura, de Amalia ce ne mai povestesti?

aaa, sa va povestesc ceva legat de primarii, faza intamplata azi unei prietene:

" Tocmai am fost vizitata de 2 macho de la Primaria Piatra Neamt care mi-au spus pe un ton extrem de "macho" (scuze repetitia dar e termenul cel mai potrivit) ca sunt numai buna de o amenda pt ca nu am maturat zapada de pe scari (e drept ca era nematurata de vreo 2 ore dar si drept ca mag. e inchis pt reamenajare). Insa nu am putut sa nu-i intreb ce amenda-mi plateste mie primaria pt ca de cand a dat zapada imi nenorocesc masina si nervii pe drumul public?! Raspunsul lor? "NU E TREABA NOASTRA!"



nush ce am de m-am lungit asa in 'jde mii de mesaje, mi-a fost lene sa deschid unul in alt tab...ma iertati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc

Salutare fete dragi,


Am o intrebare pt cunoscatoare: Daca copilul (sub 3 ani?) este bolnav , mama primeste concediul medical sa-i ingrijeasca? Exista asa ceva sau aberez?

Am fost anul acesta la doua petreceri de copilasi, unde a fost o tipa care ii picta pe fata. Asa ca Andrei al meu a fost dalmatian si tigrisor. Sper sa reusesc sa pun ceva poze. Am fost foarte incantata de cat de cuminte a stat la pictat.

Ma duc sa fac ceai, asa ca sunteti invitatele mele.

Cristina , Andrei Cristian , 7 dec 2009
POZE




Sanatate multa la pui, si eu stiu ca mama isi poate lua concediu medical daca e copilasul bolnav.

Mergi la inceput