Prietene la bine si la greu - 157

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

N'seara, daca ma primiti cu caldurica vin
Sunt prin zona, dar muta, ma uit cu jale la stiri, ma gandesc la cei dintre nameti(Many, parinti de Floricik), noi cu frigu..precum ne stiti..

De rest va citesc, va privesc pozicile si va admir ca sunteti zen, ca va ingrijiti asa frumos copilasi, si ca stiu sa faca atat de multe. Eu..sunt o scorpie, mai cedez nervos, mai urlu in stanga si in dreapta, sunt mereu singura cu copii pan spre dupaamiaza, pe net ma dau doar seara dupa ora 9 sau 10 dupa ce adoarme Dragos; aici ii dau dreptate Ionelei, e ca o gura de aer pt mine, ca altfel as lua-o si mai rau pe aratura.. Ziua nu mai deschid nici un calculator..Si cu zmau ma scald in ape cam tulburi, suntem ca doi tigri in cusca.
Deci.....astept primavara..
Gata pauzica, fug ca mi-am propus sa bag o ora de miscare cu madame Tracy Anderson.

Noapte buna la toata fulgurosimea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

SalutareAm fost la zapada cand am ajuns de la serviciu, a fost superrrSi acum:Bubu: http://www.youtube.com/watch?v=2E8n5x-0BX4Bubu1: http://www.youtube.com/watch?v=uoEGvl2pE4cFugim la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

salutare si de la noi la miez de noapte...

am vazut filmuletul cu sabinuta cea scumpa cum canta,va face cariera in muzica
am vazut si pe bubu cel gingas cum spune poezii...sunt tare scumpi si dragi micutii

fetelor care mai mergeti cu masina pe vremea asta va urez sa intalniti drumuri curatate de zapada si locuri de parcare...eu dau zapada din parcare pana ajunge sotul ac.imi iau fata langa mine,ea se joaca iar eu dau la lopata

fetelor,va intreb si eu cum tineti in frau crizele de nervi ale copiilor? psihic simt ca cedez, stiu sunt la al doilea copil,dar nu am avut asemenea patanii cu fi-miu,sau poate era mai mare si ne intelegeam mai bine

fata mea sta cu mamaie in timpul zilei,adica vine mamaie zilnic la noi(sta aproape de noi) si am impresia ca o rasfata,in sensul ca nu ma asculta,imi raspunde cu NU la orice ii cer, vrea toate obiectele la care nu are voie,sparge,strica, mi-a spart oglinda la baie cu o jucarie, mi-a varsat paharul cu suc dupa masa, iar acum mai nou nu ne lasa sa mancam,vrea la noi in brate sa se balaceasca in mancarea noastra...

in seara asta am cedat
am zis sa o iau sa o pun in canapea in sufragerie si sa o lasa acolo la desene, a stat fff putin si a inceput sa tipe(nu plans ci doar tipat) dupa care a dat in plans si a vomat...m-am pus pe plans, am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare...
am linistit-o i-am facut baita ne-am iubit ne-am pupacit si a inceput criza de nervi iar, motivul era ca vroia la frate-sau care avea treaba, vroia la taica-sau care a venit si s-a jucat cu ea,iar cand am dat stingerea a vrut la mine in brate,am reusit foarte greu sa o linistesc...nu stiu ce sa ii spun...am impresia ca o rasfata mama,si nu stiu cum sa fac sa nu ma cert cu ea...

am plecat intr-o zi de ac.iar mama a ramas cu adelina si cu frate-sau,cum am iesit pe usa fata mea ii spunea lui mamaie "maie aisi tus acum" adica mamaie urca-ma aici sus,acolo fiind pe biblioteca, si mamaie s-a conformat cerintelor nepoatei...asta stiu de la fi-miu si cate or mai fi de care nu stiu...

de cand am nascut-o pe adelina am devenit o fire tare sensibila, plang foarte repede, si muuult

offf,cat de mult am scris...hai ca m-am descarcat,sper sa adorm fara sa plang
fug la somn

noapte buna

carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza
poftiti la si ceaiuri calde.
e o zapada aici, ceva de vis
mai greu cu transportul, insa am avut noroc dimineata am prins un tramvai imediat in statie, apoi am mai mers (citi inotat prin zapada) vreo 15 minute pana la birou. insa e ok, bine ca nu am prea mare distanta intre casa si servici.

si nu in ultimul rand, LA MULTI ANI de Valentine's day, cine o serbeaza.
circula pe FB o gluma cica s-a anulat ziua indragostitilor. dovada matematica: 14-02-12=0




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
In dimineata asta mi-am baut ceaiul citindu-va si am vizionat si filmuletele cu Andrei si Sabina, dar din pacate fara sonor.
Am noroc ca e o colega in CM si eu m-am aciuiat la PC-ul ei.
Referitor la dermatita/eczema lui Dominic si eu banuiesc ca de la frig i-ar fi aparut pe obrajior, ca tin minte ca si sora mea facea iarna ceva asemanator, dar pe manute e grav de tot, a inceput sa i se descuameze pielea. Sper sa ii dam de cap pana la urma.
Eu tot citesc postarile mamicilor de 2 sau mai multi puiuti cu mare interes, ca mi se pare ceva foarte greu. Nu vad cum o sa ma descurc cu 2 odata. A fost nepotica la noi 2 saptamani jumate si a fost o nebunie totala. Dominic era de nerecunoscut de violent, poate si pt ca ea nu se juca cu el asa cum ar fi vrut. Aceeasi diferenta de varsta o sa fie si intre Dominic si sora-sa si m-a apucat asa o groaza ca nu o sa stiu sa gestionez situatia.

Stanucel, cred ca asta e varsta la Adelina cand incearca sa depaseasca limitele mereu. Si fulgusorii nostri au trecut prin perioada de NU, de am crezut ca fac cu capul. O sa treaca si asta in cateva luni-juma' de an, maxim. Dupa aceea urmeaza DE CE?
Faza cu mamaia ca nu ii refuza nimic, e cam aiurea, adica nah.,...asa cred ei bunicii ca sunt niste bunici buni daca le fac pe plac nepotilor, "ca doar nu e un capat de tara daca suie fata acolo, sau acolo"....dar stiu cazuri cand nepotelul se transfomase intr-un Domn Goe de toata frumusetea si mereu cerea la mamaia becurile din tavan si alte cate si mai cate chestii ciudate. Eu mereu i-am spus mamei ca apreciez ajutorul ei, ca am nevoie sa ma ajute cu copilul, sa ii fie aproape ca bunica, dar ca vreau sa faca asa cum ii zicem noi. Daca eu sau tata-sau zicem ca nu e voie acolo, atunci clar nu e voie si sa gaseasca alte locuri/jocuri cu care stie ea ca e voie. O discutie sincera cu ea ar fi binevenita.

Ramona ,
mami de DOMINIC
si cu pispirica cu fundite
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Stanucel,
La noi a fost invers: Iarina a fost atat de nazdravana incat Rares mi se pare cuminte. Timpul ne face insa sa uitam si sunt momente in care il aud pe Cristi spunand ca Rares este mai nazdravan decat Iarina.
Eu cred ca asa sunt copiii, vor sus pe biblioteca, vor in brate sa se joace in farfuria noastra de mancare, varsa sucul, sparg si strica obiecte. Mamaia bineinteles ca ofteaza si le face pe plac.
Rares are etape in care nu ii convine nimic si totul este "nu", vrea sa se joace cu Iarina chiar daca ea nu are chef de el si asa incepe ciondaneala intre ei.
Nu ma supar, stiu de la Iarina ca etapa "nimic nu imi convine" inseamna "imi iese un dinte/masea (sau mai multi )".
Mai stiu si ca toate acestea trec cu varsta.

Noi avem acum o alta problema, categoria "nu credeam ca o sa mi se intample mie / incredibil, dar adevarat / probabil ca asta e doar inceputul": le cumpara intr-o seara Cristi telefoane de jucarie. La fiecare cate unul, conform uzantelor, verde cu sina si telefon roz cu clapeta. Dupa ce se joaca o vreme cu ele fericiti ajung la concluzia ca cel roz este telefonul cel frumos iar cel verde este telefonul care nu trebuie nimanui.
Plansete si jelanie mare in ambele tabere. Incerc varianta: "Rares, uite, tu ai telefonul cel verde si dragut, cu Ben 10; telefonul cel roz cu printese Disney este al Iarinei". Nu tine... plansete, tavaleli pe podea, plansete, tipete... fara numar.
Trec la varianta "Iarina, tu esti mai mare, da-i si lui Rares putin telefonul tau roz". Tine o vreme, Rares se joaca fericit, Iarina asteapta. Dupa ceva timp, Iarina ii da telefonul verde si il roaga sa ii inapoieze telefonul roz. Rares ia ambele telefoane si ii inapoiaza Iarinei telefonul... verde !!
De aici incolo incepe un fel de Circul Berna. Copiii plang, tipa, Cristi se enerveaza ca a avut ideea geniala de a nu le cumpara telefoane identice. Telefonul roz ajunge la Iarina, care i-l ia lui Rares din mana. Rares plange fara numar, se tavaleste pe jos, iar plange, iar pe jos, iar fara numar.
E seara, e galagie mare, insist iar la Iarina sa ii dea telefonul roz. Rares se joaca fericit, Iarina plange ca ii strica telefonul si ii consuma bateriile. Rares incepe sa dea cu telefonul roz in perete, Iarina plange si implora :"Nu, Rares... nu, Rares !!"
Nu stiu ce sa fac, imi este mila de amandoi, nu stiu daca e de ras sau de plans.
Trec la varianta a 3-a: iau ambele telefoane si la pun in dulap. Deci: "Draga Rares, e noapte, e tarziu, telefoanele au obosit, trebuie sa faca nani. Spunele "pa"!". Deci: "Draga Iarina, am pus telefoanele in dulap ca sa iti protejez telefonul roz, sa nu il strice Rares, sa nu ii consume bateriile. Maine vom cumpara inca un telefon roz ca sa fiti multumiti amandoi. Pentru ca esti trista si plangi, du-te la tati in brate si plangi acolo pana te consolezi."
Dupa cateva minute de plans la tati in brate Iarina se declara bine consolata si precizeaza ca telefonul cel roz de maine il vrea ea, caci cel din dulap are bateriile deja consumate.
E chiar dispusa sa ii explice lui Rares ca telefoanele "fac nani in dulap".
Rares cere in continuare telefonul din dulap, pana adoarme, dar fara sa planga iar eu si Iarina reluam povestea cu telefoanele obosite care trebuie sa doarma si ii spunem sa le zica "pa!". Rares accepta ca telefoanele obosite au nevoie de odihna dar nu pricepe de ce sa le zica "pa" daca sunt in dulap si nu au iesit pe usa afara din casa.
A doua zi, Rares se hotaraste ca telefoanele sunt "ba", deci, daca vrea telefonul, cere "ba-ba".
Am luat un nou telefon roz cu Clopotica dar tot cel vechi cu printese Disney a ramas favorit. Au mai fost tendinte de lacrimi, bateriile s-au terminat, telefonul roz cu pricina sta in sertarul personal al Iarinei, pus la pastrare.

Aseara Cristi le-a cumparat microfoane. Roz si verde. A anuntat vanzatorul ca este posibil sa schimbe unul din microfoane, dupa ce decid copiii care este microfonul cel frumos. Favorit ar fi fost microfonul roz, insa era defect. Acum avem doua microfoane verzi.

Eu ma intreb daca o sa ma trezesc in situatia ca Rares va dori sa ii cumpar si lui bluza roz, ca doar roz poarta si Iarina.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Stanucel,
La noi a fost invers: Iarina a fost atat de nazdravana incat Rares mi se pare cuminte. Timpul ne face insa sa uitam si sunt momente in care il aud pe Cristi spunand ca Rares este mai nazdravan decat Iarina.
Eu cred ca asa sunt copiii, vor sus pe biblioteca, vor in brate sa se joace in farfuria noastra de mancare, varsa sucul, sparg si strica obiecte. Mamaia bineinteles ca ofteaza si le face pe plac.
Rares are etape in care nu ii convine nimic si totul este "nu", vrea sa se joace cu Iarina chiar daca ea nu are chef de el si asa incepe ciondaneala intre ei.
Nu ma supar, stiu de la Iarina ca etapa "nimic nu imi convine" inseamna "imi iese un dinte/masea (sau mai multi )".
Mai stiu si ca toate acestea trec cu varsta.

Noi avem acum o alta problema, categoria "nu credeam ca o sa mi se intample mie / incredibil, dar adevarat / probabil ca asta e doar inceputul": le cumpara intr-o seara Cristi telefoane de jucarie. La fiecare cate unul, conform uzantelor, verde cu sina si telefon roz cu clapeta. Dupa ce se joaca o vreme cu ele fericiti ajung la concluzia ca cel roz este telefonul cel frumos iar cel verde este telefonul care nu trebuie nimanui.
Plansete si jelanie mare in ambele tabere. Incerc varianta: "Rares, uite, tu ai telefonul cel verde si dragut, cu Ben 10; telefonul cel roz cu printese Disney este al Iarinei". Nu tine... plansete, tavaleli pe podea, plansete, tipete... fara numar.
Trec la varianta "Iarina, tu esti mai mare, da-i si lui Rares putin telefonul tau roz". Tine o vreme, Rares se joaca fericit, Iarina asteapta. Dupa ceva timp, Iarina ii da telefonul verde si il roaga sa ii inapoieze telefonul roz. Rares ia ambele telefoane si ii inapoiaza Iarinei telefonul... verde !!
De aici incolo incepe un fel de Circul Berna. Copiii plang, tipa, Cristi se enerveaza ca a avut ideea geniala de a nu le cumpara telefoane identice. Telefonul roz ajunge la Iarina, care i-l ia lui Rares din mana. Rares plange fara numar, se tavaleste pe jos, iar plange, iar pe jos, iar fara numar.
E seara, e galagie mare, insist iar la Iarina sa ii dea telefonul roz. Rares se joaca fericit, Iarina plange ca ii strica telefonul si ii consuma bateriile. Rares incepe sa dea cu telefonul roz in perete, Iarina plange si implora :"Nu, Rares... nu, Rares !!"
Nu stiu ce sa fac, imi este mila de amandoi, nu stiu daca e de ras sau de plans.
Trec la varianta a 3-a: iau ambele telefoane si la pun in dulap. Deci: "Draga Rares, e noapte, e tarziu, telefoanele au obosit, trebuie sa faca nani. Spunele "pa"!". Deci: "Draga Iarina, am pus telefoanele in dulap ca sa iti protejez telefonul roz, sa nu il strice Rares, sa nu ii consume bateriile. Maine vom cumpara inca un telefon roz ca sa fiti multumiti amandoi. Pentru ca esti trista si plangi, du-te la tati in brate si plangi acolo pana te consolezi."
Dupa cateva minute de plans la tati in brate Iarina se declara bine consolata si precizeaza ca telefonul cel roz de maine il vrea ea, caci cel din dulap are bateriile deja consumate.
E chiar dispusa sa ii explice lui Rares ca telefoanele "fac nani in dulap".
Rares cere in continuare telefonul din dulap, pana adoarme, dar fara sa planga iar eu si Iarina reluam povestea cu telefoanele obosite care trebuie sa doarma si ii spunem sa le zica "pa!". Rares accepta ca telefoanele obosite au nevoie de odihna dar nu pricepe de ce sa le zica "pa" daca sunt in dulap si nu au iesit pe usa afara din casa.
A doua zi, Rares se hotaraste ca telefoanele sunt "ba", deci, daca vrea telefonul, cere "ba-ba".
Am luat un nou telefon roz cu Clopotica dar tot cel vechi cu printese Disney a ramas favorit. Au mai fost tendinte de lacrimi, bateriile s-au terminat, telefonul roz cu pricina sta in sertarul personal al Iarinei, pus la pastrare.

Aseara Cristi le-a cumparat microfoane. Roz si verde. A anuntat vanzatorul ca este posibil sa schimbe unul din microfoane, dupa ce decid copiii care este microfonul cel frumos. Favorit ar fi fost microfonul roz, insa era defect. Acum avem doua microfoane verzi.

Eu ma intreb daca o sa ma trezesc in situatia ca Rares va dori sa ii cumpar si lui bluza roz, ca doar roz poarta si Iarina.

_
Rares








Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

neata,
Ramonika multumim de foarte buna sa ai spor la servici

magdaz_ina off, ce greu trebuie sa fi fost si la voi sa ii vezi plangand

azi ma simt mult mai bine, totul va fi bine
o asteptam pe mamaie la noi, si voi avea o discutie cu ea, sper sa nu se supere, vreau sa ii povestesc prin ce am trecut aseara cu adelina, si asa poate de dragul adelinei va accepta sa respecte regulile noastre.





carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Salutari,

Ramonika, multumesc pentru cafea. Dau in schimb ceai cald cu lamaie.

Many, sper sa se termine repede cosmarul alb al parintilor tai dar fara sa se ajunga la cealalta extrema.

Ancutza si Cory, am vazut filmuletele. Bravo, aveti niste micuti artisti.

Magda, atunci sa fie roz bluza. Inscriptionezi: „sunt baiat dar imi place rozul pentru ca asa are si sora mea".

Frumoasa zapada de afara. Cand ajung acasa si daca nu o sa mai ninga ma voi tavali prin zopada cu minunea mea.

Onuca mea are o noua pasiune: vevelitele. In week-end nu a fost zi in care sa nu ne ceara sa-i punem filmul cu veveritele. Deja „Bas Bani" sau porcusoru' nu ma sunt favoriti. Ieri a ramas acasa cu sotul meu si cand am ajuns acasa ea se uita la desene. Mi-a spus sotul ca i-a pus de 4 ori filmul cu alvin si veveritele si ca daca il mai cere inca o data el se urca pe pereti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5


Asa zic si eu.


_
Rares

Mergi la inceput