Prietene la bine si la greu - 157

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Hai sa va mai zic si eu despre olita. Dominic sta pe olita, sau mai bine zis statea si reusea sa si faca ceva acolo, dar de fiecare data il puneam noi, cand se trezea dimineata sau dupa somnul de amiaza sau cand il vedeam ca se screme. Sa se ceara el efectiv la olita, cred ca au fost putine cazuri. Am facut proba cu el sa il lasam fara pampers, eram pregatita cu 20 de perechi de pantaloni si cu multa rabdare, am explicat ce si cum, am pus chiloteii dragi cu masinute, care nu trebuiau udati si o olica pe hol, gata sa sara pe ea cand e cazul. Dupa 10 minute de lasat la fundul gol, bucuros ca e mai lejer si are chilotei frumosi ca tatia venit la mine cu picioarele cracanate, ud, sa il schimb. Ma asteptam sa treaca macar o ora pana sa se intample, nu 10 minute. Ok...l-am schimbat, iara polilogia cu wc-ul, iara chilotei alesi de el....iara dupa 10-15 min max, a venit cu picioarele cracanate ca e ud si nu se suporta, sa il schimb. Am tinut-o asa vreo 2 ore, cand epuizasem 7 perechi de pantaloni si tot atatea de chiloti si daca nu am mai avut chilotei nu a vrut sa ramana fara pampers si ma ruga sa ii pun pampers la fundulet. Asa ca am incheiat proba pe ziua repsectiva.
Acum mi-am propus sa incercam din nou weekendul viitor, cand sper sa treca si raceala, dar daca face tot asa des, sa mai incerc sau chiar nu e pregatit dpv sfincterian?

Ramona ,
mami de DOMINIC
si cu pispirica cu fundite
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard

Cu fumatul/nefumatul...Richard este inca pe baricade,doar ca vrea sa se apuce de fumat imediat ce ajunge in Romania,adica miercuri....Cred ca nici nu a intentionat sa se lase de tot
Voi cum va descurcati cu zapada acolo? O tii pe Liluta mica acasa? Ea cum mai este, a mai luat in greutate?

Monis,nu am citit cartea in intregime,din pacate.... Sincera sa fiu,ma cam plictiseste,pentru ca se repete.... Cred ca ce incearca el,este o "spalare a creierului" de fumator... A mers un pic,dar trebuie sa vrei sa te lasi. Si clar ca tu poti,daca ai reusit sa stai fara 3 luni.
Eu am cedat....acum fumez aproape 3 tigari pe zi(mai bine spus jumatati),cand chiar vreau cu adevarat sa fumez. Oricum, este o mare diferenta,fata 10 tigari,pana la un pachet pe zi.
Cu iesitul afara,intr-adevar, este mult mai simplu la casa....La bloc era greu cu imbracatul,deplasatul pana la un loc de joaca/parc... Aici imbracatul e mai simplu,si doar deschid usa si suntem afara. Partea proasta e ca nu avem cu cine sa ne jucam....


Ce tare R. .
Despre carte ce sa zic, nici eu nu am citit-o, dar m-am apucat de ea si vreau s-o termin. E plina de bullshit de ala americanesc din orice carte de gen scrisa peste ocean. Pagini peste pagini despre mai nimic. Insa, cand vine vorba de fumat eu zic: "whatever works". Stiu multi fumatori pasionati care s-au lasat cu cartea aia.
Eu anul trecut m-am lasat cu ceva chin in prima saptamana, apoi a fost foarte usor urmatoarele 5 luni. Apoi am derapat. De asta vreau sa ma feresc de data asta.
Stii cum zice si autorul, pana la urma nu ai nimic de pierdut daca citesti toata cartea . Daca functioneaza?


si buna dimineata lume inzapezita! haideti curaj ca de miercuri se incalzeste

sa aveti saptamana mult prea minunata




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Monis,chiar asa vad si eu cartea: plina de abureala "americaneasca"...
Chiar si asa, si eu ma gandesc sa o citesc toata,dar nu acum. Astept sa vina primavara, sa am posibilitatea de a ma tine ocupata,ca daca stau doar prin casa,la calculator and so on,ma urc pe pereti. Si m-a speriat felul cum am inceput sa mananc,mai ales dulciuri, si kilogramele in plus.... Deci astept primavara cu posibilitati de activitati in aer liber, gradina, sala si altele.

Ancutza
,e o dulce cantareata ta, ce multe cantecele stie!
Auzi, dar nu i se ususca pielea de la sapun diin ala obisnuit? Alexa e tare sensibila....

RamoC,si eu mai am ganduri din astea cu iarna....si tare mi-e mila de bietii oameni ingropati prin nameti....
Daca spui ca Domi are bubite,mai cere si alte pareri. Alexa are dermatita atopica,dar se prezinta sub forma de pete/zone de piele uscata,si da, o mananca si pe ea zonele acelea.

Noi am fost la curatat zapada prin curte. Adica eu curat zapada, Alexa ia cu farasul de unde o dau eu, si arunca in urma,unde am curatat deja . Pe mine ma amuza, ma bucur ca se distreaza si ea cumva, ca de saniuta si alte jocuri s-a saturat. Ce ma oftic cu zapada asta e ca nu putem face om de zapada....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard



Ancutza,e o dulce cantareata ta, ce multe cantecele stie!
Auzi, dar nu i se ususca pielea de la sapun diin ala obisnuit? Alexa e tare sensibila....


My english rose Alexa Annabelle Denise[/b] 7 Oct 2009
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi


e sapunel Dalin cu musetel, doar pe asta il folosim de mai bine de 1 an, nu i se usuca pielea deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salutare fete.

Am ajuns vineri la zburlita, dar am plecat cu trenul, fara tati. Nu am mai mers cu trenul din studentie. Tati a trebuit sa vina sambata pt ca a venit soacra din Italia si a trebuit sa o astepte si pe ea. Aseara am venit in Buc pt ca era vremea rea si ne-a fost teama sa plecam azi de dimineata. Si asa ca am prins aseara un viscol...am zis ca nu mai ajungem acasa
Am fost si la bunica sotului care sta intr-o comuna langa Focsani...e zapada cat casa. M-a lasat sotul in fata casei ca se parcheze masina, iar eu nici nu vedeam casa...asa mare era zapada. Si in Buzau e jale cu atata zapada. :(
Many ai luat legatura cu parintii tai? Am vazut la tv cum telefonau oamenii de acolo din comuna si se plangeau ca nu vin sa-i deszapezeasca.

Ma bag la vizionat filmulet cu Sabina.

Strumfy mi-a placut tare mult poza.

Ema stalceste cuvintele asa frumos: in loc de zapada zice "pazada", tulbure zice "bulele", pe tatal meu il striga "unches" pt ca asa a auzit-o pe mama, in rest mamaica, tataica, mamica, tatica Pe soacra nu o mai tinea minte dar a fost foarte sociabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Dymomo sper din inima sa o convingeti pe soacra ca Danut are nevoie de tot spatiul din apartament ,nu poate sta inchis intr-o camera asa ca sub nici o forma nu se poate muta la voi .Tin pumnii ca noua formatiune sa nu fie metastaza ,ci altceva care sa treaca .
In legatura cu somnul de pranz ,cred ca procedezi f bine ca nu mai insisti sa-l adormi .Stefania a renuntat la acest somn la 2ani si opt luni cand nu a mai papat ,iar noaptea dormea ca si Danut 12 ore . A tinut-o asa pana anul trecut cand a inceput gradinita .De atunci doarme la pranz dar numai acolo ,acasa nu .

Stanucel e bine ca te conformezi dupa cum iti cere Adelina sa faca nani ,seara vrea sa fie aproape de tine

Tina ma bucur ca s-au asezat lucrurile acum

Strumfy e deosebit de frumoasa pozica cu burtica pupata de Andra

Ancutz e mortala Sabinuta ,are un repertoriu foarte bogat ! Si zici ca si la cresa canta intr-una ,chiar si cand se trezeste ,eu zic ca promite o cariera muzaicala

Lumi ma bucur ca se simte asa bine Alexa afara la zapada si ca doarme asa de bine .Probabil se vad imbunatatiri si la pofta de mancare .
Iar R a vrut sa renunte la tigari numai impreuna cu tine ,nu ? Oricum e bine si ca ai ajuns la 3 bucati pe zi .

Ali uau zici ca Mihai si-a descoperit inimioara ,fain . Si eu cand fac cate un aluat ,am ajutoare la framantat si-apoi bucataria e plina de faina .

Monis super ca au venit bunicii la Iulian . sa-ti treaca usor zilele aglomerate de la job .

Lili ma bucur ca ne-ai mai scris ,fain exemplul lui Dolto cu jucariile .Dar Lila ce face ?

Flo super ca ai ajuns la Zburly si bine ca ati reusit sa va si intoarceti acasa .

Miany bine ai revenit ,abia astept povesti cu voi si cu Davidelul

Ionela sper sa fi fost o exceptie acea zi grea si pt Tudor sipt Mihnea si pt tine .

Ramo sanatate tie si soricelului .Vroiam sa te intreb cum e relatia soricelului cu soacra ta ? A mai indulcit-o sau tot acritura a ramas ?
Si finutul meu a facut la inceputul prieteniei cu olita o zi-doua pipi f des ,o data la 15 minute .




X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Vroiam sa o mai intreb pe Licu de ce e asa de absenta zilele astea . Totul ok ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Vroiam sa o mai intreb pe Licu de ce e asa de absenta zilele astea . Totul ok ?


da, da, si eu vreau sa stiu ce face Licurixa noastra

Shtephy pupi default si multa sanatate!

Lumi spor, cand o fi sa fie

Floriciko ce bine ca ai calatorit cu bine si ai vazut fetita . Chiar pare cam nasol la bietii oameni din satele alea...

eu cand nu muncesc trag un chiul neneeeee . adica am multe lucruri de facut dar nu ma pot concentra in scurtul timp dintre o intalnire si alta, asa ca intre... ma dau pe net






Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Sunt aici, va citesc, dar sunt muta, ingrozita de ce vremuri traim. Nu ma refer la noi ci la parintii mei, care nu mai sunt tineri si de care nu am stiut nimic 4 zile, zile in care nu am stiut pe ce lume traiesc, plangeam si iar plangeam.
Flo multumesc de intrebare, acum am reusit sa vorbim, insa nu se stie ptr.cat timp vor avea electricitate, dar macar au incarcat mobilele. A fost greu, nu curent, nu hidrofor deci fara apa in casa, wc etc, plus ca trebuia partie la animale, iar tata mai este o mana de om. Am vorbit zi cu ei, mult, imi era teama sa inchid ca nu stiu cand ii maii aud
si nu i-am simtit prea optimisti, chiar daca nu recunosc, nu vor sa ne facem griji.
La noi gradi este inchisa maine, azi am luat copilul la ora 13, eu ca o dobitoaca am plecat azi cu masina, iar am derapat pe stradute, iar am avut probleme cu parcarea. Am primiti comunicat ca la 14 se pleaca, insa a venit un coleg din oras cu masina institutiei si mi-a zis ca daca nu plec atunci nu mai ies. A fost cumplit drumul pana acasa, noroc ca sotul facea parie, la locurile noastre de parcare, asa ca am lasat masina mea si am plecat cu a sotului (4x4) sa iau copilul. Nu vreau sa am gandesc la ziua de maine.
Pup gashca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:

eu cand nu muncesc trag un chiul neneeeee . adica am multe lucruri de facut dar nu ma pot concentra in scurtul timp dintre o intalnire si alta, asa ca intre... ma dau pe net






Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

cu datul pe net iti incarci bateriile pt intalnirea urmatoare asa ca faci bine ce faci

Mergi la inceput