Prietene la bine si la greu - 157

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ciocolatica kinder/milkinies/ou kinder/dots le deschide si le linge un pic, apoi le gasesc lipite prin casa. Deci nu-i place cioco. Nu-i nimic le devoram noi cu mare placere. Prefera pufuletii.

Ii place in schimb Danonino si mortadella Martinel (ii zice panda). Cum e f f f lingava la mancare, daca i le-as mai scoate si pe astea, nu stiu cu ce am ramane sa pape. Mananca cate 3-4 felii de panda, adica cam 30g si cate 100g de Danonino, dar nu in fiecare zi.

O prietena imi spunea ca la gradi, desi partculara, li se da iaurt Casa Buna (cel mai mizerabil iaurt dupa parerea mea) si din in cand cremwursti. Sunt convinsa ca nu numai gardinita aceea le da asa ceva si ca mai sunt si altele cu acelasi obieciuri. Plus ca li se da pangasius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Mucosii primesc uneori Felie de lapte , se pun langa frigider si cer in cor "ki, ki".... sunt atat de fericiti cand primesc cate o bucatica, topaie de-adevaratelea...


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Continuam sa ne laudam: Rares a trecut de la categoria fotomodel categoria pana la categoria luptator sumo cu impresionanta greutate de... ... 12 kg.
Ca sa ne laudam pana la capat, prezentam evolutia pe luni, kg cu kg:
0 luni : 2,300 gr
3 luni : 3,400 gr
4 luni : 4,400 gr
6 luni : 5,400 gr
9 luni : 6,400 gr
12 luni : 7,400 gr
16 luni : 8,500 gr
18 luni : 9,300 gr
21 luni : 10,500 gr
24 luni : 11 kg
27 luni : 12 kg

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Continuam sa ne laudam: Rares a trecut de la categoria fotomodel categoria pana la categoria luptator sumo cu impresionanta greutate de... ... 12 kg.
Ca sa ne laudam pana la capat, prezentam evolutia pe luni, kg cu kg:
0 luni : 2,300 gr
3 luni : 3,400 gr
4 luni : 4,400 gr
6 luni : 5,400 gr
9 luni : 6,400 gr
12 luni : 7,400 gr
16 luni : 8,500 gr
18 luni : 9,300 gr
21 luni : 10,500 gr
24 luni : 11 kg
27 luni : 12 kg

_
Rares


felicitari rares!!!

noi ne chinuim inca sa atingem pragul de 12 kg la Dragos. Se pare ca e departe momentul daca iau in considerare programul lui de masa : o zi da-trei nu. Ne invartim de luni bune pe la 11,7-11.9 (maxim)



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

dankutza, nu te supara , dar mortadella e o mizerie si danone la fel...da-i orice..incearca si cu chestii negatite poate ii plac mai mult..nu-i da orice doar ca sa fie ceva in stomac...stai linistita, nu moare de foame...chiar daca sta 1 zi fara sa manance pana la urma o sa ceara si mananca ce ii dai...



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

am vrut sa scriu da-i orice altceva, dar sanatos sa fie..mai citeam ceva si am uitat sa scriu tot :)



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Ii place in schimb Danonino si mortadella Martinel (ii zice panda). Cum e f f f lingava la mancare, daca i le-as mai scoate si pe astea, nu stiu cu ce am ramane sa pape. Mananca cate 3-4 felii de panda, adica cam 30g si cate 100g de Danonino, dar nu in fiecare zi.

Si eu stiu ce inseamna sa manace atat de putin incat sa fii multumit cu ceea ce doreste sa inghita, indiferent cat de nesanatos e considerat. Pe masura ce Rares a inceput sa manace mai bine am inceput sa ii reorientez preferintele alimentare spre ceea ce este mai sanatos, pe principiul "daca iti este suficient de foame, voi manca si ceea ce trebuie".
Au fost insa mult timp momente in care prefera sa nu manance nimic daca nu era ceva anume ce isi dorea in acea clipa, uneori se intampla sa nu gasim acea mancare pe care o dorea (nici nu vorbea sa stim ce anume vrea) asa ca cerea de mancare si refuza, una dupa alta, variantele propuse; pur si simplu nu manca chiar daca in acelasi timp se plangea ca ii este foame.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

noi inca trecem prin faza asta cu Dragos... vrea doar lapte zile intregi. Ma mai scot cu mazarea pe care nu o refuza, dar nu o vrea 2 zile la rand
Mai ii dau niste paine prajita ( o mananca doar ca e calda),un pic de branza topita (maxim un triunghi pe saptamana) uneori mai accepta cateva bucatele de carne si galnenus de ou ochi, piure rar si doar cand vrea el gusta din ciorbe...cam atat mananca ...si tot asa o tinem din august

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna ziua,
marti am stat acasa.Timp de forum nu a existat.Am avut un pitic care s-a bucurat de mami si a tinut-o toata ziua in priza.La pranz nu a dormit,am iesit afara dar somnicul nu a venit.
Ieri si azi am avut mult de munca la birou.
Maine sper sa fie mai lejer si astept sa vad daca lucrez sambata sau nu.
Monis am vorbit cu Raluci de papucei.
O sa te vezi cu cineva zilele astea.
Dankutza Geo primeste foarte rar kinder felie de lapte sau cioco kinder (o data pe luna cioco si de 2 ori kinder).
Soacra le mai ia Barni.Cred ca si asta e o porcarie dar mananca rar.
La Danonino nu are voie.La fel niciun iaurt cu fructe cumparat.Ii fac eu in casa.
Sa va zic ce am adaugat noi la meniu:
-ricotta (o prefera cu fructe :ananas in special sau cu piersici/
+smantana si marar proaspat)
-carne de porumbel (creste tata si imi da si pentru Geo .Cred ca sunt mult mai buni decat puii nostri hormonati)
-lamele de calamar a mancat aseara prima data (le-am facut la aburi cu legume.tre' sa gasesc ceva mai interesant dar inca nu am avut timp)
-branza boursain cu usturoi (am gasit-o in carrefour orhideea;o cumpara sefa mea din Franta.Aici nu se gaseste sau foarte rar)
-nu bea lapte deloc (nu il accepta.acum incercam cu cel de la aparat.sper sa il accepte pe asta)
-dimineata:o data pe saptamana mananca o felie de paine cu unt si miere (pentru purgatie ii dau miere)
-e fan placinta cu dovleac facuta in casa
-almete cu smantana (cand luati almete aveti grija la ingrediente.cea mai naturala e cea cu smantana .cea cu castraveti parca are glutamat -sper sa nu zic tampenii)
-iaurt de bivolita /iaurt de capra ;pe cel de vaca nu il prea agreaza.
-paine mancam prajita sau din grau integral
.
Lumi a ajuns R?
DY succes la interviu.Sa fie ok.
Mai vroiam sa zic ceva dar nu imi mai amintesc.
pentru toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdaz_ina

Continuam sa ne laudam: Rares a trecut de la categoria fotomodel categoria pana la categoria luptator sumo cu impresionanta greutate de... ... 12 kg.


Noi am ramas la categoria pana. La 26 de luni are 9,560 kg. De aia am ajuns sa apelez si la porcariile mai sus mentionate. E mult mult prea slaba.

Mergi la inceput