Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza, o ?

la noi e soare! Asa de fericiti am fost azi dim cand am vazut ca facem pauza de maturat zapada. E f fain afara, poate vine primavara.

Andreia, si eu vad la fel mesajul ala, suprapus cu cel de dinainte. stii ce au mancat copiii mei la rest. mexican? Snitzel cu pommes Cam peste tot pe unde am fost au Kindermenü macar cu pommes daca nu si snitzel sau ceva asemanator. In schimb au fost f bune, chiar au zis si ei ca desi e ceva obisnuit, avea un gust mai bun decat in alte parti. Noi am luat Fajita Nu-sh ce-a facut de data asta ca am dat peste niste condimente de mi-au curs lacrimile de tari ce erau. :) Da bun, ce sa zic, merita.

Cu Rentenversicherung: oare nu putem face chestia asta cu pensiile internationale acuma, ca sa scapam de-o grija? Si noua ne-a spus ca pt perioadele din Ro se clarifica abia cand intri la pensie. Noua ne-a luat doar perioada scolii din Ro, in rest avem o gaura de cativa ani buni. Nu ca ar conta f mult ca bani, dar conteaza ca timp.

Jasmeen, imi pare rau ca tb sa treceti prin asta, va tinem pumnii sa scapati cat mai repede.

Cu germana si romana: va recomand metoda mea (normal, ca daca nici pe asta n-as recomanda-o...): relax, puneti-i in contact cu rude, prieteni, cu sau fara copii, din Ro, trimiteti-i in vacante daca aveti unde, ca-si revin instantaneu. Mie nu mi se pare important sa vb perfect, e frumos asa ca Bianca Andreei sa faca compuneri, dar daca la noi nu este scoala si eu nu am nici nervi nici rabdare... asta e. Stiu sa se exprime si e suficient, zic eu. Eu am invatat germana la 30 ani (si uite ce mare m-am facut), sa zica saru-mana ca mai stiu o limba straina de mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Hihi Tina ce amuzanta esti :)) chiar ca tre sa zica sarumana ca invata de mici o alta limba.
Nici eu nu am mai scris de ceva vreme, dar va urmaresc mereu. Copilul meu nu s-a adaptat la gradinita, una din educatoarea- acritura - cum o numim noi l-a cam pedepsit, l -a inchis singur in biroul directoarei si copilul a fugit, si l-a mai si urecheat.A...si mereu se plangea ca e f greu cu el pt ca nu stie germana.Copilul are 3 ani si 9 luni.L-am retras de la gradinita pt in ultima perioada plangea rau de tot cand pomeneam de gradinita, si am scris pe foaia aia ca nu a fost integrat corect.In fine, am gasit o alta gradinita si sper sa fie ok,va incepe pe 1 martie va povestesc dupa.Pana atunci il duc la kinderbetreuung-ul de la VSH unde fac eu cursuri, si e fff fericit.

Acuma as vrea sa va intreb ceva,sora sotului meu are ceva pb de sanatate.Totul a plecat de la un chiuretaj facut gresit, au ramas resturi...apoi inca un chiuretaj, apoi i s-a pus diagnosticul de pelviperitonita si laparoscopie i-au drenat ce a mai ramas din lichid.Atunci au observat doar un uter umflat dureros si cu pete albe.I-au prescris multe antibiotice.Cu toate acestea are dureri mari in continuare.Deja is 6 luni de dureri.
Ar dori sa vina aici in München la un control. Am cautat niste clinici particulare dar nu am gasit si preturile pe site. Aveti idee dc ii trebuie o trimitere tradusa din tara, sau cum se poate proceda? Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ia ghiciti cine a luat pt a doua oara Virusul Noro?

Kiki, exista gradinite care au special program de integrare a copiilor care nu stiu germana. Noi avem asa o gradinita in Gifhorn, intereseaza-te in München. Urecheala la propriu sau la figurat? Pt ca pt urecheala la propriu eu i-as fii facut reclamatie si isi risca serios jobul! Cu clinica intreaba si fetele de la ajutoare, multe stiu cum se rezolva asa ceva. Fii atenta ca te va costa destul de mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna fetele nemtoaice .Traim azi un moment istoric .Presedintele a demisionat (ma rog a fost impins de la spate sa demisioneze ), acum sa vedem cine urmeaza...si pentru cat timp. Este al doilea (sau al treilea , nu mai tin minte exact )care este schimbat de cand sunt eu in germanica.
In rest numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

aschiuta in legatura cu analizele medicale, le poate face pe baza de Rechnung privat , dar costa destul de mult.Eu i-am dus pe parintii mei aici la un generalist si i-a costat numa o analiza completa de sange 50 de euro de persoana , iar restul in functie de ce face.Deci poate face sigur aici analizele, doar ca trebuie sa aiba bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna fetele

Vin si eu cu o intrebare catre fetele care sunt din Munchen. Ce stiti despre clinica RECHTS DER ISAR? Va intreb pt ca cumnatul meu (sotul sorei mele) a fost operat dupa sarbatori si diagnosticat cu Limfom la glanda salivara gr.IV(o forma rara de cancer - pt care i s-a spus ca nu exista tratament) A a inceput chimioterapia. Vreau sa stiu daca e un spital bun, sau ar fi altul mai bun ca asta, unde ar putea merge.
Va multumesc anticipat pt raspunsurile pe care mi le veti da.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


Si mai am o intrebare. Cunoasteti un dr homeopat bun in Munchen?
Danke schon!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Da Aschiutza chiar l-au urecheat,nu am facut reclamatie dar asa ar fi trebuit. Educatoarea e fff acra, sincer, in jur de 50 ani...mi-a lasat o impresie tare urata.Cand am zis ca nu-l mai aduc pentru cateva zile, mi-a sugerat ca daca nu-l mai aduc deloc sa fac o cerere, apoi cand am lasat cerea nu a intrebat ce s-a intamplat , dc am gasit alta gradinita...nimic nimic, numai Tschüss si gata. Intra-adevar noua gradinita are si program de integrare, ma bucur ca am gasit un loc in timpul anului, sunt mai optimista si sper sa-i placa si copilului.

Multa sanatate, e prima data cand aud de acest virus...

Cat privesc analizele banuiesc ca sunt scumpe, de ex in sept baietelul meu a facut pneumonie, am stat 3 zile in spital si pt ca atunci aveam asigurare privata au venit plicurile cu costurile si acasa la mine,apoi le-am trimis la casa de asigurari de sanatate.Prima factura era de 2200 eur, si apoi au mai sosit vreo 3-4 plicuri ba 50 eur, ba 43 de eur pt nu stiu ce analiza.
Stiu ca e scump, dar n -am idee cat poate fi o echo abdominala sau un echo- ce tine de gineco.Tre sa intreb la o clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Kiki sper sa nu mai fie o " data viitoare " cu agresiune impotriva copilului.Daca insa se mai intampla, poti sa dai educatoarea in judecata. Anul trecut s-a plans educatoarea ca Angelo nu a fost cuminte, ca s-a trantit pe jos si s-a descaltat, vroia sa isi scoata bluza. Mi-a spus ca fara motiv L-am intrebat pe Angelo acasa de ce s-a comportat asa si a spus ca l-a strans de maini educatorul. Eu stiam ca fara niciun motiv asa ceva nu se poate intampla. A doua zi m-am dus la gradi si am amenintat cu gericht-ul si am spus ca nimeni, absolut nimeni nu are voie sa se atinga de copilul meu si sa-l bruscheze. Le-au cam tremurat " inima in chiloti " de gericht pt ca in urmatoarea zi am fost convocata la o discutie cu educatorii din grupa lui Angelo, psiholoaga si directorea gradinitei. Chiar psiholoaga a spus ca daca e adevarat ce s-a intamplat, poate anunta chiar ea jugendammt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kiki, eu m-am uitat unde locuiesti si chiar am crezut ca locuiesti in Iasi si mi-am zis....a da, in Romania..e normal. Chiar nu am indraznit sa intreb daca locuiesti in Germania....

Eu am refuzat scoala pt anul viitor tocmai pe motivul asta, acreala directoarei. Plus crucile de pe pereti, pe hol si in toate localurile.

Un ultraschein (vaginal) costa 17 euro, am facut eu saptamana trecuta.



Mergi la inceput