Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ceska, eu nu pot citi mesajul tau...apar intercalate rindurile. Si la voi e la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

[quote]citat din mesajul lui maraki

Este individuala perioda cu schimbatul dintilor de lapte dar nu stiu cat de normal este sa-i cada la un interval atat de scurt. Maine are sotul programare la dentist si o sa intrebe ce si cum.
...si acum vin cu o rugaminte - as avea nevoie de o informatie: mi se cere de la Amts- (Familiengericht), respectiv de la Rentenversicherung - intreaga perioada cat am lucrat, inclusiv in Romania...asaaa...si aici ne-am impotmolit, pentru ca nemtii au adunat toate actele, le-au pus la posta si acum astept sa vina ceva vesti de la Bucuresti - ioc!... mi s-a spus ca dureaza...cat???...nu stim!!!...si acum sta procesul pe butuci, instanta a emis deja doua termene, pe care Rentenversicherung nu le-a putut onora... aveti vreo idee cum sa procedez, sau ati trecut prin asa ceva??...multam dinainte, de raspuns [/maroon]




Hm? Si em am primit in august trecut primul formular de completat ca sa imi recunoasca contributie la pensie perioada stata acasa cu asta mic iar in noiembrie inca un formular pentru perioada 1991-2010 parca. Am completat cu ce acte am avut despre perioada din Romania. Cand acum 2 ani am sunat la Casa de Pensii in Ro mi-au zis ca abia inaintea intrarii in drepturile respective sa vin la ei sa le cer dovezi. De la Deutsch Rentenversicherung de care tin eu au trimit actele mai departe la Würzburg (am primit instiintare) caci ei se ocupa sa cerceteze in RO despre trecutul meu conform celor declarate. Sunt curioasa ce iese cand ma vor contacta si pentru ce. Pot sa intreb de ce ai ajuns in instanta pe tema asta?


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra




...da, este vina mea - sigur ca poti - eu sunt in proces de divort, inca din noiembrie, totul a mers ca pe roate, pana cand a cerut Amtsgericht, sa completez formularele de pensie, sa le trimit la Deutsche Rentenversicherung (si eu ca tine)...bineinteles ca am tot primit de la ei, cam la doi ani, instiintare ca le lipsesc date cu privire la diferite perioade, insa nu am dat atentie - si eu ma gandeam, eh, mai am pana la pensie...am ramas surprinsa, afland ca le trebuie acum, cred ca pentru a stabili Unterhaltsgeld, sau ceva asemanator...la Casa de Pensii Bucuresti am dat telefon, m-au "trimis" la Compartimentul pensii internationale, unde nu au gasit cererea facuta de Rentenversicherung, desi e trimisa de mult...si asa, mi-au dat alt telefon, sa sun acolo, sa o trimita mai repede spre ei, etc... la noul numar - degeaba eu cu "urgenta, pentru instanta", ca ei cu "dureaza doamna, pana ajunge cererea!" si cu "nu stim cat dureaza!" ...asa ca m-am gandit poate ca mai e cineva in situatia asta, macar sa stiu la ce perioada sa ma astept...parca nu e destul de greu si asa, abia asteptem sa ne "eliberam", si eu si copiii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta


Acum v-as intreba cum procedati cu copiii, cand le administrati siropelul de antibiotic. Al meu nu-l suporta deloc si il scuipa. E o intreaga tevatura sa ii dau siropul fara sa il vars sau sa il scuipe cat colo. Unica metoda gasita, il culc pe spate si il tin de nas. Numai asa imi inghite siropul, ca nu are de ales. Avti voi alte solutii mai prietenoase?



Simina, cind am fost la spital cu Florian, i-au dat cu siringa (fara ac ;) ). Florian a fost asa de fericit sa primeasca apoi cadou siringa, ca nu a zis nici mirc. Poate o fi aut si gust bun, nu l-am gustat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Simina si copii mei iau medicamentele cu seringa (fara ac, cum a zis si Aschiutza). Ii amuza chestia asta la maxim, chiar si pe Miruna care are 9 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui RuxandraV
ma gandeam ca daca ajungem sa avem si copii (eu asa sper ) eu vorbesc doar romaneste si el doar nemteste si or ajunge ei sa stapaneasca ambele limbi.

Eu iti doresc bafta, dupa cum am scris, la noi de peste 5,5 ani nu functioneaza, adica Mona inca tot nu vorbeste romaneste.

Panseluta, amu e deja miercuri, mie imi spusese pediatrul ca la 24h dupa ce am inceput cu administrarea antibioticului poate merge la gradi. Dar cel tarziu vineri ar putea merge la Tagesmutter daca ia antibioticul, scarlatina nu mai e contagioasa!

Cu scoala, nu stiu, ai yahoo messenger? Ca ala imi merge tot timpul, aici pe forum intru poate de 2-3 ori pe zi, daca am timp ... Asa pe scurt: eu am terminat facultatea de informatica si am intrat ca Quereinsteigerin la Berufsbildende Schulen, adica elevi 16+. Momentan predau majoritatea orelor (12 din 14) la Wirtschaftsgymnasium, clasele XI-XIII. Programarea insa e mica parte, in clasa a XI-a de ex. in mare e Office (Word, Excel, PowerPoint) plus ceva hardware, clasa a XII-a HTML/CSS si baze de date, si abia in clasa a XIII-a programeaza niscavai PHP, dar nici aia prea mult. La Berufsschule ar fi mai multa programare, dar si acolo e o materie din multe (hardware se trateaza acolo mai amanuntit, la fel si retelele, bazele de date ...).

Cand va citesc cu Rentenversicherung multumesc Domnului ca n-am lucrat decat in Germania, si intre timp am terminat si Kontenklärung, asa ca la mine situatia pana la ora actuala e clarificata, si din 2004 e totuna, ca-s Beamtin si acolo nu platesc Rentenversicherung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Ceska, eu nu pot citi mesajul tau...apar intercalate rindurile. Si la voi e la fel?

Eu intai am crezut ca mi s-au stricat ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Ceska, eu nu pot citi mesajul tau...apar intercalate rindurile. Si la voi e la fel?

Eu intai am crezut ca mi s-au stricat ochii.

Christa


Neatza, deci nu numai la mine apare asa...

Christa,activeaza-tzi si PM-ul aici, poate vei dori sa comunici si asa cu unele dintre fete

Simi, Bianca si acum,la 12 ani ia siropurile de orice fel (adica si antibiotic, cind e cazul) cu siringa. De obicei Nurofen-ul are siringa inclusa, am pastrat-o si o folosim si in alte cazuri.
Sanatate puiului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi
,activeaza-tzi si PM-ul aici, poate vei dori sa comunici si asa cu unele dintre fete

Unde se face asta? Ca eu nu vad nicio optiune, daca merg la "Mesaje private" scrie doar ca n-am niciun mesaj privat, dar nu vad nimic de activat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christa, incearca la "Profil personal" sa vezi daca nu gasesti optiunea de activare PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Acum v-as intreba cum procedati cu copiii, cand le administrati siropelul de antibiotic. Al meu nu-l suporta deloc si il scuipa. E o intreaga tevatura sa ii dau siropul fara sa il vars sau sa il scuipe cat colo.

Am uitat sa intreb, ce sirop ii dai? Eu ii dau fiica-mii si acum supozitoare de febra, ca de cand era mica imi scuipa siropurile in fata, adica degeaba o tineam de nas (la febra am putut sa recurg la supozitoare, cand a trebuit sa ia antibiotic nu am avut alta alternativa) ca il scuipa dupa ce-i dadeam drumul. Dar siropul primit cand a avut scarlatina a fost bun. Adica intai a zis "iiiiih", dar apoi cand l-a gustat "noch mehr!", si trebuia sa am grija sa inchid sticla ca lumea, ca tot incerca s-o deschida. Dar din pacate nu mai stiu ce antibiotic a fost, stiu doar ca a fost o cefalosporina si l-a luat parca 5 zile (pe net scria de tratament cu penicilina 10 zile, dar cand l-am intrebat a spus ca asta e alt tratament si tot atat de eficient dar in timp mai scurt).

Mergi la inceput