Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

la gradinita la Angelo s-au gasit cazuri cu paduchi Au mai fost acum 2 sapt. dar astazi sant cazuri noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salutare fetelor si multa sanatate celor bolnaviciosi, mai ales copiilor(aviz Mirilutza!)

Si noi suntem bolnavi, mai bine zis fii-miu. S-a procopsit cu scarlatina, de unde, nu stiu. Sta acasa saptamana asta (n-are voie la Tagesmutter). Nici mie nu imi e prea bine, sunt in permanenta obosita, nu stiu de ce.
Acum v-as intreba cum procedati cu copiii, cand le administrati siropelul de antibiotic. Al meu nu-l suporta deloc si il scuipa. E o intreaga tevatura sa ii dau siropul fara sa il vars sau sa il scuipe cat colo. Unica metoda gasita, il culc pe spate si il tin de nas. Numai asa imi inghite siropul, ca nu are de ales. Avti voi alte solutii mai prietenoase?

CT, tu esti profa de informatica. La ce nivel predai (ce clase?)...si cam ce predai? Ma intereseaza si pe mine subiectul pt ca ma intereseaza programarea (m-a luat nitel "virusul" de cand am facut aici un master pe bioinformatica). Daca vrei, vorbim pe PM sau pe mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

hola!

noi am fost la mexican, super lecker ca intotdeauna , si am ajuns si in timp util acasa pt ora de culcare. In schimb am cazut lata dupa atata alergatura. Nu numai rest., si dus-adus copiii de pe la diverse activ., acu a mai inceput si preg. pt Erstkommunion asa ca au amandoi aproape zilnic cate ceva. Mama-taxi mai ales pe vremea asta, nu pot sa-i las per pedes.

Ce vremeee, ningeee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Salutare tuturor N-am mai scris de multa vreme, dar v-am citit din scoarta-n scoarta. Nu stiam ca doar 20/21 de pagini scriem la un capitol, mi s epare mult prea putin. Dar nah...
Am citit discutiile referitoare la copii si limbile germana si romana si recunosc ca m-au amuzat multe patanii de-ale voastre Eu n-am copii, iubitul meu e neamt, iar eu am venit de 2 luni aici, insa ma gandeam ca daca ajungem sa avem si copii (eu asa sper ) eu vorbesc doar romaneste si el doar nemteste si or ajunge ei sa stapaneasca ambele limbi. Vom vedea
Intre timp mi-am primit Freizügigkeitsbescheinigung-ul si urmeaza sa ma inscriu la cursuri de integrare. Of, ma streseaza ca totul pare sa se miste cu viteza melcului Ca sa nu mai zic ca tot aplic la diferite joburi si nu vrea nimeni nici macar sa ma cheme la interviu, desi stiu 3 limbi straine (in afara de romana si germana incepator). Speram ca in zona Munchenului gasesc joburi la multinationale, insa nicio sansa Asa ca musai sa invat germana bine bine
Aici s-a pus pe lapovita si e ditamai vantoasa, mai bine e la caldurica
O zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

RuxandraV, un capitol cu zeci de pagini este f. greu de urmarit, de aceea "conducerea" DC a decis cu ceva ani in urma (cred ca sunt cel putin 2) ca ar fi bine un capitol sa nu depaseasca 20-21 pagini.

Cristina, ce mincati la mexican? Am mincat si noi in Cehia si ne-a placut mult. Cum insa sunt 2 ani de atunci, iar Bianca mea maninca tare prost, as merge la ceva "sigur"...mai ales daca recomandarea vine de la copii:-)
Noi am vrut ieri sa incercam un mexican aici, dar am avut teama ca nu o sa gaseasca ceva care sa-i placa, asa ca am "aterizat" la un italian unde am mincat tare bine, dar nu italieneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Este individuala perioda cu schimbatul dintilor de lapte dar nu stiu cat de normal este sa-i cada la un interval atat de scurt. Maine are sotul programare la dentist si o sa intrebe ce si cum. Poate mai intra mamici si mai scriu despre problema Pe Alina o astept inca, ea este medic stomatolog

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )




O zi frumoasa, tuturor!!!...

...a propos dinti de lapte, cea mica implineste pe 1 martie 11 ani si inca nu i-a schimbat pe toti: intre incisivi si urmatorii a facut o luuunga pauza, apoi ii cadeau la intervale de cateva zile... abia mai putea mesteca, de sssasssaiala - nu mai zic!!...

...si acum vin cu o rugaminte - as avea nevoie de o informatie: mi se cere de la Amts- (Familiengericht), respectiv de la Rentenversicherung - intreaga perioada cat am lucrat, inclusiv in Romania...asaaa...si aici ne-am impotmolit, pentru ca nemtii au adunat toate actele, le-au pus la posta si acum astept sa vina ceva vesti de la Bucuresti - ioc!... mi s-a spus ca dureaza...cat???...nu stim!!!...si acum sta procesul pe butuci, instanta a emis deja doua termene, pe care Rentenversicherung nu le-a putut onora... aveti vreo idee cum sa procedez, sau ati trecut prin asa ceva??...multam dinainte, de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

la gradinita la Angelo s-au gasit cazuri cu paduchi Au mai fost acum 2 sapt. dar astazi sant cazuri noi

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )




Vai noua...si in clasa la fiica-mea mica, a 5-a!!!!...am primit ieri instiintarea ...am crezut ca o sa ne bucuram de acest stress doar la gradi si in primii ani de scoala - la inceput am fost foarte mirata sa aflu ca la ei este ceva obisnuit, de cateva ori pe an, nu-si faceau prea multe griji, iar eu ma crizam toata... ...ce sa fac, mai mult decat sa ii dau iarasi sacul de plastic pentru haine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Monica, si Bianca mai are la 12 ani inca 3 dinti de lapte. 2 din ei incercam maine sa ajungem sa-i scoatem, nu pt ca s-ar misca sau creeaza pb., ci pt ca ieri, cind a fost la Kieferorthoped pt reglarea la Zahnspange i-a facut si radiografie si acolo s-a vazut ca au dat deja ceilalti. Cum ea are acum Zahnspange, daca nu.i scoate pe astia la timp, e posibil sa creasca aiurea ceilalti.

Si sigilare de maselute am facut prima daca pe la 9 sau 10 ani (cred) si s-a refacut la 11 ani. Procedeul nu e dureros deloc si este exact cum la descris Alina.

Jasmeen, eu nu am trecut prin asa ceva si nici n-am inteles cu cine esti in proces. Insa cred ca de la Casade pansii din Bucuresti ar trebui sa obtii info (daca apartii de ea - nu stiu daca ei au centralizat la nive de tara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
...si acum vin cu o rugaminte - as avea nevoie de o informatie: mi se cere de la Amts- (Familiengericht), respectiv de la Rentenversicherung - intreaga perioada cat am lucrat, inclusiv in Romania...asaaa...si aici ne-am impotmolit, pentru ca nemtii au adunat toate actele, le-au pus la posta si acum astept sa vina ceva vesti de la Bucuresti - ioc!... mi s-a spus ca dureaza...cat???...nu stim!!!...si acum sta procesul pe butuci, instanta a emis deja doua termene, pe care Rentenversicherung nu le-a putut onora... aveti vreo idee cum sa procedez, sau ati trecut prin asa ceva??...multam dinainte, de raspuns [/maroon]

„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)


Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

[quote]citat din mesajul lui maraki

Este individuala perioda cu schimbatul dintilor de lapte dar nu stiu cat de normal este sa-i cada la un interval atat de scurt. Maine are sotul programare la dentist si o sa intrebe ce si cum.
...si acum vin cu o rugaminte - as avea nevoie de o informatie: mi se cere de la Amts- (Familiengericht), respectiv de la Rentenversicherung - intreaga perioada cat am lucrat, inclusiv in Romania...asaaa...si aici ne-am impotmolit, pentru ca nemtii au adunat toate actele, le-au pus la posta si acum astept sa vina ceva vesti de la Bucuresti - ioc!... mi s-a spus ca dureaza...cat???...nu stim!!!...si acum sta procesul pe butuci, instanta a emis deja doua termene, pe care Rentenversicherung nu le-a putut onora... aveti vreo idee cum sa procedez, sau ati trecut prin asa ceva??...multam dinainte, de raspuns [/maroon]

„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)


Hm? Si em am primit in august trecut primul formular de completat ca sa imi recunoasca contributie la pensie perioada stata acasa cu asta mic iar in noiembrie inca un formular pentru perioada 1991-2010 parca. Am completat cu ce acte am avut despre perioada din Romania. Cand acum 2 ani am sunat la Casa de Pensii in Ro mi-au zis ca abia inaintea intrarii in drepturile respective sa vin la ei sa le cer dovezi. De la Deutsch Rentenversicherung de care tin eu au trimit actele mai departe la Würzburg (am primit instiintare) caci ei se ocupa sa cerceteze in RO despre trecutul meu conform celor declarate. Sunt curioasa ce iese cand ma vor contacta si pentru ce. Pot sa intreb de ce ai ajuns in instanta pe tema asta?


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

[quote]citat din mesajul lui maraki

Este individuala perioda cu schimbatul dintilor de lapte dar nu stiu cat de normal este sa-i cada la un interval atat de scurt. Maine are sotul programare la dentist si o sa intrebe ce si cum.
...si acum vin cu o rugaminte - as avea nevoie de o informatie: mi se cere de la Amts- (Familiengericht), respectiv de la Rentenversicherung - intreaga perioada cat am lucrat, inclusiv in Romania...asaaa...si aici ne-am impotmolit, pentru ca nemtii au adunat toate actele, le-au pus la posta si acum astept sa vina ceva vesti de la Bucuresti - ioc!... mi s-a spus ca dureaza...cat???...nu stim!!!...si acum sta procesul pe butuci, instanta a emis deja doua termene, pe care Rentenversicherung nu le-a putut onora... aveti vreo idee cum sa procedez, sau ati trecut prin asa ceva??...multam dinainte, de raspuns [/maroon]

„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)


Hm? Si em am primit in august trecut primul formular de completat ca sa imi recunoasca contributie la pensie perioada stata acasa cu asta mic iar in noiembrie inca un formular pentru perioada 1991-2010 parca. Am completat cu ce acte am avut despre perioada din Romania. Cand acum 2 ani am sunat la Casa de Pensii in Ro mi-au zis ca abia inaintea intrarii in drepturile respective sa vin la ei sa le cer dovezi. De la Deutsch Rentenversicherung de care tin eu au trimit actele mai departe la Würzburg (am primit instiintare) caci ei se ocupa sa cerceteze in RO despre trecutul meu conform celor declarate. Sunt curioasa ce iese cand ma vor contacta si pentru ce. Pot sa intreb de ce ai ajuns in instanta pe tema asta?


Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput