Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Kiki, pt urechela adevarata le faceam un scandal monstru si amenintam ca si Maraki cu judecata. Noi, uite, avem noroc cu gradinita. Eu sunt multzumita. Nu sunt intodeauna de acord cu regulile de acolo, dar in mare nu am avut probleme si Florian (desi se azvirle si acolo pe jos, ca trece printr-o faza de suparare pe viatza ) se distreaza acolo.

Virusul Noro provoaca gripa stomcala (Magen-darm-Grippe) si e mai nesuferit la adulti decit la copii. Asa ca acum parca m-a lovit cu leuca in cap. Pe fiu l-am trimis pe capul bunicilor, ca ieri am avut niste faze de ameteli si mi-a fost teama ca pic in nas si nu are cine se ocupa de nazdravan (bineinteles ca tocmai acu e sotul in delegatie). Florian a facut, a vomat, a fost miriit si gata .

Roxy, presedintele din-ainte (Köhler) mi-a placut mult mai mult. Pe asta l-am stampilat de la inceput ca fiind carierist. Presedintia e o linie moarta pt politicieni, ca sa zic asa, si nu multi sunt bucurosi sa renunte la o cariera mininisteriala pt una de strins de miini si de zimbit frumos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fete dragi!

SoriLea,Rechts der Isar este un spital f bun,poate printre cele mai bune ale Germaniei.Cel putin Tumorzentrums este considerat cel mai bun centru de diagnosticare din Germania,sunt cadre medicale f bune si am auzit numai lucruri pozitive.Stiu chiar de niste operatii unice in lume la pacienti cu cancer,nu stiu daca are rost sa dezvolt aici.Sunt fff multi pacienti veniti din toata lumea,e plin de seici si oameni f bogati care si-ar permite oriunde in lume deci ...numai de bine.

Kiki ,urecheala a fost pe bune?Ai dovezi,ai fost sa ceri explcatii educatoarelor pt gesturile lor?Serios,eu as fi facut reclamatie si nu numai...si pe fiica-mea a pedepsit.o in prima luna dupa inceperea gradinitei ca la Morgenkreis calcase o fetita pe mina fara sa vrea,normal,cind a sarit in spate si cica nu a vrut sa-si ceara scuze...si a lasat-o in sala de clasa,singurica,mult,poate o ora sau mai bine.Cind am ajuns acolo si am vazut.o toata plinsa,am crezut ca iau foc.Educatoarea f calma mi-a povestit incidentul dar abia luni,cind am mers impreuna cu sotul la Elterngespräch a recunoscut ca defapt nu-i explicase ca si daca a calcat-o fara Absicht tot trebuie sa-si ceara scuze...cireasa de pe tort e ca educatoarea asta era venita din Ro,cica ii spusese copilului meu chiar si in romaneste sa-si ceara scuze si ea tot nu a vrut .

Maraki,iti voi da pm cu adresa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Si eu m-am mirat, gradinita e in zona Thalkirchen, in München. Stiu ca aici nu e voie sa lovesti copiii nici cand fac crize urate pe strada, si clar ca nu sunt nici eu deacord cu agresivitatea.Dar pt ca mereu se plangeau de el,ca e greu cu limba...am zis si eu ca asta este.As fi facut plangere dar stau prost cu germana. Of ce ma evervez cand imi aduc aminte ce urat s-a purtat cu el.Culmea e ca la inceput ii placea la gradi, iar in ultimile zile erA un cosmar.In ultima zi cand l-am retras, a plans rau de tot sa nu intre in gradinita.
Dar sper sa aiba mai mult noroc la urmatoarea gradinita. Poate a fost doar o intamplare nefericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Au mai fost faze ciudate: de fiecare data daca Serban impingea un copil- dar nu din rautate- ci ca sa atarga atentia pt ca nu vb germana- imi spuneau asta f afectate. Dar intr-o zi l-am luat cu fatza julita la propriu: mersesera in parc si fetita cu care mergea de mana l-ar fi tras mai tare dupa ea pt ca el mergea cam incet. Tras insemnand fatza copilului pe trotuar si tarandu-l dupa ea...am facut o fatza cand l-am vazut! Dar educatoarea a prezentat totul ca fiind din vina lui Serban.
Si cea mai dura faza a fost intr-o zi cand s-au dus cu toti copiii la teatrul de papusi si pe Serban m-au pus sa il tin acasa in ziua respectiva pt ca oricum nu ar fi inteles nimic si s-ar fi plictisit.Pot sa inteleg ca nici el nu e cel mai cuminte copil de aici dar cu putina vointa cred ca se putea integra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

kiki ai facut foarte bine ca l-ai retras, asa ceva nu ar trebui sa se intample. In primul rand este interzis sa li se aplice pedepse fizice copiilor, pentru asta puteai face plangere, acum fara dovezi nu stiu ce se rezolva...
Cat despre faptul ca, copilul nu vorbeste limba nu ar trebui sa fie o problema foarte mare pentru ca, copii invata de obicei foarte repede. Aici in Berlin este comun sa vina copii la gradi fara a sti germana si sunt integrati alaturi de ceilalti copii iar de obicei in cateva luni deja incep sa vorbeasca cat de cat, nu e vazut ca o problema foarte mare.
Datoria ei de Fachkraft era sa incerce sa creeze o relatie cu copilul prin toate mijloacele, in cazul de fata komunicarea non-verbala si nu sa aplice pedepse. Pentru asta eu as fi facut un scandal monstru si l-as fi retras in ziua urmatoare.
Nu am mai auzit sau vazut asa ceva pana acum. In practica de anul trecut am vazut cum o educatoare a ridicat de la masa si a trimis in camera alaturata o fetita care tipa si nu statea linistita si apoi a pus-o sa manance singura dupa ce ceilalti au terminat. Asta mi s-a parut monstruos dar nu am indraznit sa comentez dat fiind ca eram "doar" o practicanta si de putin timp acolo. Ceea ce povestesti tu intrece oricum cu mult masura.
Sunt sigura ca urmatoarea gradinita o sa fie mult mai buna.

Eu nu am avut asigurare medicala o mare parte din sarcina si pt. un control plateam 40 de euro, eco inca 40, un set de analize au costat 180 de euro, iar primul doctor m-a taxat si pt. "consultatii telefonice" 5 euro , asta insemnand un telefon sa fac o programare. Ce m-a mai enerva la primul doctor era ca nu puteam intra la consultatie fara sa platesc inainte, ma enerva rau lipsa de incredere, de parca as fi fugit in loc sa achit factura......deci ai putea si tu suna sau merge la o clinica sa prezinti cazul si sa ti se faca un calcul aproximativ al costurilor pentru ca exista tarife pt. toate investigatiile.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Angiuta ,si aici,in Mü,merg multi copilasi la gradi fara sa stie o boaba de germana si la nimeni nu am mai auzit ce povesteste kiki.
Eu am intrebat-o daca are dovezi sigure ca a fost urechiat,cine a facut-o si reclamatie intii la directoare si apoi mai departe.
Si faza cu lasatul acasa de la teatru mi se pare aiurea,as fi reclamat oricum.
Acum cu julitura pe fata si lovituri din astea,e cam relativ,si fiica-mea si-a luxat cotul si a stat o luna in ghips dar ce sa fii facut,a cazut pe cot,nu stiu cum dar nah,se poate intimpla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

In ce priveste urecheatul, au fost 2 cazuri concludente: odata cand m-am dus sa il iau la ora 12 a venit spre mine si cand m-am indreptat sa ii spun La revedere doamnei, copilul prinzand curaj ca is eu in preajma a scos limba la ea - intr-un mod in care nu l-am mai vazut- si in romana ii zicea ''de ce m-ai tlas de uleche'' si se tragea singur de ureche.Mi am dat seama ce se intamplase dar pt ca scosese limba la ea...nu stiam cum sa ma evapor mai repede.Si alta data am ajuns mai devreme si il tinea cumva fortat sa nu se joace cu trotineta, care intamplator era a lui.El nu stia sa-i spuna asta, tot insista sa se plimbe cu ea, si probabil s-a enervat.S-a mirat f tare cand i-am spus ca e a lui.
Sotul meu a stat o zi, la gradinita, sa vada exact ce se intampla, ideea e ca micutii is lasati sa faca ce vor ei, daca vor sa manace bine, dc nu nu, doar 15 min pe zi aloca unui cantecel sau unei povesti.In rest,program liber...Nestiind limba era marginalizat,nu avea cum sa intre in contact cu ceilalti. A facut si niste filmulete, cu telefonul fara sa il vada educatoarele, dar stiiu ca nu este admisa filmarea.Nu s-a putut abtine cand a vazut anumite faze, si vroia neaparat sa mi le arate si mie. Cat a stat sotul in clasa cu copiii acritura nu a intrat deloc la clasa. A stat la cafea cu alta educatoare.Pur si simplu a avut un comportament odios. Si niciodata nu i-am vb urat,pur si simplu ne-a tratat cu spatele poate doar pt ca nu stim limba si am venit si noi aici....cred...nu stiu...O sa ramana un mister!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Alina multumesc
Eu nu sant de acord cu retragerea copilului de la gradinita. De ce sa plece el, sa schimbe colectivul cu care deja este obisnuit?Sa plece educatoarea este mai potrivit.Am avut si noi probleme mari la gradinita germana si a trebuit sa il mut pt ca nu au vrut sa prelungeasca contractul pt inca 1 an pana sa inceapa scoala. Pe motivul ca-i dau sa manance acasa cand il i-au la 13.30 de la gradi, au ajuns la concluzia ca nu colaboram noi parintii si trebuie sa-i cautam alta gradinita. Asta au scris si pe hartia care ne-au dat-o; parintii nu au colaborat cu personalul gradinitei Degeaba m-am dus la ele si m-am umilit, am plans de 3 ori....au spus ca hotararea a fost luata si nu se schimba. Puteam sa-i dam in judecata pt ca in contract nu era nimic prevazut de genul asta, nu scria nicaieri ca daca dau copilului sa manance acasa, va fi dat afara de la gradinita. Faza este ca ne-au spus tarziu, cand se terminasera inscrierile la gradinite. Unde mai gaseam loc? In final l-am dus la una privata care ne costa 270 pe luna.Si mai cred ca educatoarea lui Angelo nu ma inghitea, avea ea ceva cu mineProasta ca s-a razbunat prin copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Am vrut sa-i dau in judecata, castigam sigur. Problema a fost ca husband-ul meu este prea moale, nu am avut sustinere din partea lui. Daca eram in Ro, mergeam pana in panzele albe, ajungeam si la televiziune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Kiki ,pai trebuia pe loc sa-i spui ca cel mic iti zice ca a scos limba pt ca inainte l-a urechiat si sa-ti confirme daca e adevarat sau nu...nu puteai vb in engleza?Stiu ca majoritatea stiu si engleza,inteleg dar de raspuns o fac in germana.Nu stiu daca din cauza limbii era marginalizat,stiu alti copii de-ai fetelor de-aici care au mers la gradi fara limba stiuta si s-au integrat f bine,nu au fost asa probleme.
Acum cu activitatile,sa stii ca totusi fac destul de multe,cel putin pe unde au fost ai mei,s-a facut destul.Mi se pare mie ca si la cresa se insista mult,pe asta mic il pune sa decupeze,sa picteze dupa model,invata cintecele cu duiumul,azi ne povestea in masina de Rosen Montag .Sincer,nu mi-ar place alt sistem constrictiv.Maninca intr-un interval si in general,pachetul de acasa si mie si asta imi place pt ca ii pun eu ce stiu ca e ok.

Maraki,pai ultimul de an de gradinita e obligatoriu,cum sa nu va mai prelungeasca contractul? Poate faptul ca nu ati colaborat cu gradinita se referea la alte aspecte,trebuia sa intrebati exact.Stiu ca masa nu e obligatorie in gradinita si nicaieri,fiica-mea avea zile si luni cind minca acolo si cind minca acasa.Nu stiu ce sa zic,noi de cite ori am avut nelamuriri ori la cresa ori la gradinita,am facut termin pt Elterngespräch si am rezolvat pe cale amiabila.

Mergi la inceput