Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mirilutza mama, nu ma speria! A reaparut EHEC sau a fost imbolnavire in valul trecut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor ce este EHEC si cum se manifesta?
Angelo a fost imbracat in politist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

EHEC e infectia aceea puternica cauzata de E-coli care a circulat in Germania prin primavara/vara trecuta.
Tot ce stiu e ca fetita respectiva a fost depistata in jurul datei de 15 februarie. Mai multe detalii nu am primit, ne avertizau insa sa instruim copiii asupra masurilor de igiena... mi se face rau cand ma gandesc ca Henrik baga in gura ce apuca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

No Miriluta, te cred. Si Florian pune mina peste tot, o baga apoi in gura . Spalam miinile de cite ori putem, mai ales inainte de masa, dar uite ca tot am avut amindoi Magendarmgrippe (care colac peste pupaza e si un simptom la EHEC ). Acu noi nu ne-am mai dus la doctor pt ca stim ca la gradinita circula viruselul Noro si ca sa nu mai dam si la altii (l-am lasat citeva ore cu bunica si acum e si ea bolnava ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salut fetelor,
mi-a luat ceva sa va citesc din urma; am mai invatat si eu ceva nou de pe la voi, asta apropos Rente si Kontenklärung (parca asase numea?).

Va multumesc pt feedbackul pe tema administrare antibiotic. Tot cu siringa ii dadeam si eu (fara ac) dar nu ma lasa, tinea gura inchisa si daca apucam sa ii dau siropul il scuipa. Se pare ca problema era siropul (Penicillin), avea un gust execrabil. "Norocul" nostru ca sotul a spart din greseala sticla si a tb sa merg la dr sa mai procur una. Doctorul ne-a prescris alt sirop, tot pe baza de Penicilina, insa bun la gust, fii-miu il accepta acuma.

numai bine tuturor si la reauzire

reedit: CT, ne putem auzi pe yahoo mess, acolo sunt si eu activa. Ma gasesti ca user : simina_in.
Intru insa pe fugite, totusi poate apucam sa ne auzim. Mersi si de info ref.informatica. Eu am avut ca masterarbeit creerea uei pagini web cu database in background. Am lucrat insa nu in PHP, ci cu Ruby on Rails. M-am izbit insa si de CSS, HTML, cu PHP nu am avut placerea sa lucrez.
Ma bate gandul sa merg si pe panta asta in cautarea de job, insa imi pun problema daca as gasi ceva in acest domeniu. Mult Erfahrung nu am, am mai programat in Ruby, in C foarte putin...si prinzipiell nu ma omor cu programarea. Masterul facut insa mi-a deschis interesul si in directia asta.Cand ma gandesc insa ca am de a face cu "pusti" care programeaza si in somn, in multiple limbaje de programare...
Eu am terminat biochimia si masterul pe Bioinformatik facut aici cred/sper ca imi va deschide multe porti. In ziua de azi bioinformaticienii sunt foarte cautati, chiar si numa sa opereze aplicatii bioinformatice (adica anwendungsorientiert). Hm, ramane de vazut daca asa sta treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Sunshine,

dupa aproape 9 luni pe lista de asteptarea Hort, l-am primit la- scoala. Va incepe din sept a.c. deci din clasa a doua.
intre timp, io primisem loc la gradinitza, tot 7,30-17 si va ramane acolo pana in toamna..

l-am scris cate o scrisoare la 2 sapt pana in dec. cand m-au informat ca se va hotara la mijloc de februarie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Nu mi-a venit sa cred cat s-a scris intr-o saptamana si jumatate de cand nu v-am mai citit! Am avut de recuperat, nu gluma!

Lui Anduc i-am ramas datoare cu link-ul privind lista cu "Globuli":
http://www.homoeopathie-homoeopathisch.de/homoeopathische-mittel/index.shtml#A - homeopatele in ordine alfabetica http://homoeopathie-liste.de/anwendungs-gebiete/index.htm - afectiunile in ordine alfabetica

Sper sa le poti deschide fara probleme. Multa rabdare la citit, caci nu este putin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fetelor, sa-mi tineti pumnii ca maine merg la CT. sper sa vin cu vesti bune. bine ca sper sa primesc raspunsul pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Kari, bafta multa! Sigur va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Kari tinem pumnii Te asteptam cu vesti bune

Mergi la inceput