Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Maraki, mersi Este un ciobanesc caucazian. Stiu ca ai avut un caine, ai sous odata ai´ci. nu stiu ce inseamna un canische, am sa ma uit pe net´....L-ai avut in RO?







Il aveam din 1993 luat din Ro si l-am adus aici in 2002. Este puddel, din ala cret dar se spune si caniche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Kari sanatate si ganduri bune Cred ca te-a mai linistit un pic traducerea Chistei Nu mai cauta pe net ca mai rau iti faci.Sanatoase daca santem si cautam pe net sa citim fel de fel, asociem nu stiu ce simptome cu diferite boli si mai rau intram in panica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
singura problema o reprezinta actele de studii,sa vedem cum facem cu ele....

Si totusi, iertata fie-mi curiozitatea, cum poti pierde asa documente importante?

Christa


Da,uite,poate parea stupid si nu ma caracterizeaza deloc treaba asta,dar s-a intamplat totusi...Cand am golit casa pe care o aveam in Romania,am facut zeci si zeci de cutii,munti de lucruri care au fost dirijate in 3 directii diferite...Ca nu le mai am,am descoperit dupa ce m-am mutat aici,dupa ceva timp...Am inceput sa intreb in toate cele 3 directii si nu s-au gasit nicaieri...Iti dai seama ca la mutare s-au si aruncat multe lucruri,inclin sa cred ca s-au aruncat din greseala...asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Buna seara doamnelor!
In Hamburg a fost soare azi - i-am spus unui coleg francez sa faca o poza cu soarele si sa si-o agate pe perete, ca prea curand nu mai vede soarele aici. Dimineata am curatat cu spor la geamurile de la masina pline de gheata. Cand vine calduuuuurrrraaaaaa?

Copiii vostri s-au costumat azi? Miru a fost costumata in pirat iar Henrik in Ritter. Cand am venit acasa in seara asta era pictat si pe fata si nu numai - avea culoare inclusiv in urechi. Am consumat jumate din sticla de demachiant sa il curat. M-a anuntat mandru ca degeaba m-am chinuit ca el maine se picteaza la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Da,uite,poate parea stupid si nu ma caracterizeaza deloc treaba asta,dar s-a intamplat totusi...

N-am vrut sa te trag de urechi si sper ca nici n-ai inteles asa, incercam doar sa inteleg.

Miriluta, Mona a fost imbracata tigru, intr-un costum cusut de mine cu manutele mele, terminat aseara la 23:50. Si fermoarul l-am cusut de mana, ca n-am gasit piciorusul de fermoare al masinii de cusut (vezi Loredana? se pierd si altele ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Christa,nu,nu,e cumva o amaraciune mai mult adresata mie,ca eu sunt o persoana foarte atenta de felul meu si chiar nu inteleg cum am reusit sa fac prostia asta...In seara asta am sunat iarasi la mama,la sora mea sa mai intreb odata daca au desfacut pachetele si tot ce am trimis cu atentie,daca nu au pe unde sa mai controleze o data...Na,in fine,fapt consumat...Facem duplicate...Am trimis de o saptamana mail la rectorat,acum 2 zile retrimis,nici un raspunsDe asta imi dau palme ca le-am pierdut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu m-am agitat mult cu costumul de carnaval. L-am imbracat ca buburuza, pe principiul ca asta e singurul an in care nu va trebui sa il imbrac in DarthVader, Pirat sau Cavaler medieval . Si din pacate eu nu am putut sa il vad, da cica s-a distrat de minune si a dansat cu copii mai mari .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu nu m-am agitat mult cu costumul de carnaval. L-am imbracat ca buburuza

Eu pana acum in fiecare an i-am cusut costumele. In primii doi ani gargarita (pana acum a avut si la fiecare aniversare un tort gargarita, tot productie proprie), in al treilea an a vrut ca Pippi Langstrumpf, ii facusem sort, ii cumparasem chiar si peruca (bine, cu aia s-a tot jucat fara carnaval), si in dimineata carnavalului a zis ca vrea costumul de gargarita din anul anterior.

Anul trecut a vrut ca vrajitoare, dar pentru bluza n-am avut decat un material "zebrat", si atunci mi-a dat o cunostinta ideea de vrajitoare africana, si anul asta cum ziceam tigru. Sa vedem ce-o fi la anu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Henrik deja a comandat costum de vampir pentru anul viitor. De fapt costumul de vampir il comandase anul asta insa pnetru ca m-am luat cu altele am uitat sa merg sa cumpar. Si in vara ii cumparaseo Ritterrüstung din Franta (cu coif, sabie, scut si armura) pe care nu a avut ocazia sa o arate la gradinita, asa ca l-am convisn relativ usor.

Tocmai am primit scrisoare de la scoala ca o fetita de 6 ani de la o scoala din apropiere a murit in urma infectiei cu EHEC. Mi s-a facut rau cand am citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mirilita, ce este EHEC?



Mergi la inceput